Konference - právě zasazená



Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 224.251 (?)
29.10.2014 17:42

Mně připadá, že je stromek příliš hluboko. V příručkách (přečetla jste si něco o výsadbě?) se doporučuje a já to používám zvláště u větších jam - položit na terén lať nebo prkno a stromek vysadit tak, aby místo očkování bylo 10cm nad úrovní latě. Zabrání se tak zakořenění kulturního cv. Pokud je místo očkování výše na kmínku, sází se tak, jak bylo ve školce (pozná se podle barvy kůry).

Místo ušlapávání v jámě (riziko poškození kořenů) se mi osvědčilo mohutné zalití překátrované kompostní zeminy v jámě vodou tak, aby se do 5 minut vsákla, odhalené kořeny se opět zasypou a zalijí. Vytvořené bahýnko dobře obalí vlásečnicové kořínky a ty mohou ihned vegetovat. Navrch se nasype původní zemina z jámy, suchá, lehce se přišlápne, zbylá zemina se může přihodit ke kmínku, na jaře se rozhrne do mísy. J.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Stanleynka - (28) - 110.23 (?), 29.10.2014 6:34, zobrazeno: 7146x

Dobrý den, včera jsem vysadila na zahradě Konferenci na podnoži kdouloně, vykopanou jámu jsem prolila vodou, na dno jsem dala kompost se zeminou. Když byla jáma ze 3/4 plná, tak jsem zeminu trochu ušlapala a zalila, pak jsem dohrnula zbylou zeminu. Poradí mi někdo, jak se o stromek dále starat? Je nutné ještě na podzim zalévat, popř. stromek nějak obalit proti mrazům? Moc děkuji za veškeré příspěvky. Je to můj 1. stromek, tak bych ráda udělala, co nejméně chyb. Blanka

konference na kdouloni
konference na kdouloni
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 29.10.2014 8:40

Udělal bych 2 malé změny. I když jste zeminu v jámě přišlápla, ona ještě trochu sedne. Proto bych stromek přivázal jen navolno, aby se "neoběsil". Ze stejného důvodu je dobré stromek vysdadit na mírný kopeček (s miskou nahoře), aby se po sednutí půdy nepropadl pod úroveň terénu. Obalením - spíš proti okusu než mrazu - nic nepokazíte.  Občasné zalití je vhodné, pokud je suchý podzim. Řez po výsadbě bych provedl na jaře (březen). 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Stanleynka - (28) - 110.23 (?), 29.10.2014 12:06

Děkuji za reakci, provázek určitě povolím. Myslíte, že mám stromek vyndat a dát ho výš? Zeminu jsem ušlapala, nesešlapaná je vrstva cca 10 cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 29.10.2014 12:17

Lze to udělat i bez úplného vytažení sazenice - přisypáním substrátu, třepavými pohyby stromek povytáhnout a znovu přišlápnout.|
   Váhal bych nad kombinací kdouloň + Konference. Tato odrůda tvoří malé koruny i na semenáči.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Stanleynka - (28) - 110.23 (?), 1.11.2014 13:50

Tak jsem stromek trochu zvedla, zítra sem dám fotku. Konferenci jsem vybrala z důvodu, že nám chutná a podnož kdouloň z důvodu, že zahrádku mám v kolonii, kde je povolená výše stromů maximálně 3 m, z důvodu elektrockého vedení nad pozemkem :(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Stanleynka - (28) - 110.23 (?), 2.11.2014 8:00

Jak jsem slíbila, tak přidávám nové fotky, asi to o moc lepší nebude, ale bála jsem se, abych nepoškodila kořeny. Až zemina slehne, tak na jaře přisypu další zeminu. Mám to pak rozhrnout do tvaru mísy?



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 2.11.2014 9:24

Tvar mísy kolem stromku je dobré udělat hned při výsadbě. Stromek tak lépe využije srážkovou vláhu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 29.10.2014 9:48

1)Kompost, pokud je ho málo, je zbytečné dávat na dno jámy, protože kořeny by se měly rozrůstat do stran.Měl se dát po obvodu jámy, a do vyšších vrstev.

2)Pokud bude suché období, je třeba zavlažovat i v zimě.

3)Jáma vypadá široká, zřejmě bude hlubší, a zemina více slehne.Stromek vypadá, že je zasazen nízko.Měl se vysadit na vyšší růvek.

4)Pokud není pozemek oplocený, a je riziko okusu zvěří, je třeba ošetřit  repelentem, a v každém případě kmínek omotat králičím pletivem, nebo dát umělou krytku proti okusu.

5)Na jaře jednu z vidlic odstranit, druhou ponechat na zapěstování kmínku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Stanleynka - (28) - 110.23 (?), 29.10.2014 12:10

Děkuji za reakci, jáma byla hluboká 50 cm, kompost s novou zeminou jsem dala v celé jámě, pouze horní vrstva, asi 10 cm je nahrnutá původní zemina. Zahrada je oplocená, ale v blízkosti lesa, takže takový zajíc se tam občas ukáže :(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 224.251 (?), 29.10.2014 17:42

Mně připadá, že je stromek příliš hluboko. V příručkách (přečetla jste si něco o výsadbě?) se doporučuje a já to používám zvláště u větších jam - položit na terén lať nebo prkno a stromek vysadit tak, aby místo očkování bylo 10cm nad úrovní latě. Zabrání se tak zakořenění kulturního cv. Pokud je místo očkování výše na kmínku, sází se tak, jak bylo ve školce (pozná se podle barvy kůry).

Místo ušlapávání v jámě (riziko poškození kořenů) se mi osvědčilo mohutné zalití překátrované kompostní zeminy v jámě vodou tak, aby se do 5 minut vsákla, odhalené kořeny se opět zasypou a zalijí. Vytvořené bahýnko dobře obalí vlásečnicové kořínky a ty mohou ihned vegetovat. Navrch se nasype původní zemina z jámy, suchá, lehce se přišlápne, zbylá zemina se může přihodit ke kmínku, na jaře se rozhrne do mísy. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika