Kdy vysadit a jakou odrůdu hrušně...



Stránky: 1,  2   
Ivošisko - (1) 
2.8.2007 17:01, zobrazeno: 34456x
Vždy jsem miloval velké hrušně a jejich plody. Doby se mění a tak jsem tomu přizpůsobil i zahradu. Potřeboval bych poradit, kdy je nejlepší vysadit v podhůří Jeseníků (a také jakou) odrůdu hrušně, která by byla nízká a vhodná zejména k zavařování plodů, ale i k jejich okamžité konzumaci (anebo po několikadenním odležení) - chci tím říct, že netoužím po nějakém dramatickém uskladňování a spotřeba by byla (včetně kompotování) jen symbolická. Půdu nemám nijak speciálně připravenou. Děkuji za informace či odkazy.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 2.8.2007 17:37
Podhůří Jeseníků je široký pojem. V Šumperku se daří většině hrušní - v lokalitě chráněné od severu je poměrně teplo. V Hanušovicích a Jeseníku, Rýmařově  je to horší.
  Hrušně jsou poměrně teplomilné a nemají rády vysoko spodní vodu. Do chladnějších podmínek jsou doporučovány:
Letní: Alice, Isolda, Milada
Podzimní: Konference
Zimní: Dekora, Jana, Jizera, Lucas, Milka, Nela
Nejvděčnější je asi Konference. Nenáročná, chutná, otužilá, slaběji rostoucí. Pro vysokou plodnost však vyžaduje úrodnější, resp. pohnojenou půdu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.167 (?), 3.8.2007 7:08
Co se odrůdy týká, já bych zkusil opisovat od sousedů - to je nejlepší způsob.  Na otázku "kdy" odpovídám: hrušně sázet výhradně na jaře!!!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivosisko - (2), 3.8.2007 9:17
Děkuji za reakce. Jedná se o lokalitu v okolí Mikulovic (napůl cesty mezi Jeseníkem a Zlatými Horami při polské hranici). Což o to, já bych klidně od sousedů "opisoval" :-)) - jenže zde jsou právě všude hrušně vyšší než domy a já, přesto že jsem naprostý laik, se domnívám, že takové "modely" se už nevyrábějí...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 3.8.2007 12:57
Mikulovice - to je od Jeseníku i Jeseníků dost daleko na to, aby měly vlastnosti podhůří ze severní strany. Není tam tak teplo jako na javornicku, ale příhodněji než např v Zlatých nebo v Jeseníku. Tipnul bych váýšku tak 350 m n.m.Ostatně i v Glucholazích jsem viděl pěkné hrušně.
   Nebál bych se vysadit ani odrůdy doporučované pro II. zónu.
Pokud koupíte stromek štěpovaný na hrušňovém semenáči - a těch se prodává dost, může Vám vyrůst strom stejně velký jako sousedům. Jen nevím, jestli to má smysl. Je pravda, že se dnes většinou prodávají jiné odrůdy. 
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivosisko - (2), 6.8.2007 23:01
Ještě jednou děkuji za rady - určitě mi budou vodítkem při výběru. S tou nadmořskou výškou to tipujete přesně :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ms.majda - (28), 6.8.2007 23:21

Proč ale sázet až na jaře? Podzimní výsadba je lepší, strom má delší dobu pro zakořenění. Na jaře už to nemusí stihnout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 7.8.2007 11:11
Podzimní výsadba hrušní je taky dobrá. Při výsadbě na jaře se ale nemusíte bát okusu zajíců, srn a poškození mrazem. Naopak je potřeba častější zalévání.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 196.170 (?), 14.8.2007 13:51
Do vyšších poloh Vám doporučuji Thirriotovu, je to kvalitní a odolná hrušeň, má velké a sladké plody, konzumně zraje v říjnu až listopadu. Je to náhrada za Boskovu do drsnějších podmínek.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.167 (?), 21.9.2007 8:00
Sázet hrušně až na jaře mi radil kdysi jeden sadař. Zdůvodňoval to tím, že při podzimní výsadbě mívají hrušně tendenci zpočátku růst jen velice zvolna. Nevím proč tomu tak je, ale přesvědčil jsem se, že hrušeň z jarní výsadby většinou  hned v první sezóně předhoní svou "podzimní" kolegyni a že počkat se sázením do jara se vyplatí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů20:43
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:01
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika