Jana



frantisek2 - (9) - 217.2 (?) 
19.12.2011 20:49, zobrazeno: 8201x
Letos na podzim jsem zakoupil tuto odrůdu, proto bych chtěl zjistit, zda má někdo pratické zkušenosti s touto odrůdou. Zajímá mě hlavně chuť, skadovatelnost a odolnost.Bydlím na Českobudějovicku 430m, n.v.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.216 (?), 21.12.2011 9:37

Mně osobně Jana na kdouli přestala růst (zababčila). Z tohoto malého stromku jsem měl možnost ochutnat za ty roky asi dva plody, takže těžko říct. Byly to baňaté hruštičky s jemnou příchutí Boscovy lahvice. Samotná Boscova lahvice je samozřejmě mnohem chutnější (pro mě). Janu jsem nahradil Jizerou, což je odrůda pocházející ze stejného křížení jako Jana a má podobné hodnocení, snad i tvar plodu. Vyzkoušené odrůdy do této nadmořské výšky má mimo jiné pan Vysloužil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 21.12.2011 9:53

Oběma odrůdám - Janě i Jizeře se u nás v chladnější "nehruškové" poloze relatiovně daří. Jizera má u nás větší (bez záruky, každá na jiném stromku) a pěkněji dožluta zbarvené plody. Obě c hutnají velmi dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.216 (?), 21.12.2011 12:14

Tak to je dobrá zpráva, že nové odrůdy hrušní jsou přínosem pro pěstování ve vyšších polohách. Mně bude ještě nějakou dobu trvat, než se smířím s tím, že kříženci B.lahvice nejsou v chuti to samé, co B.lahvice, že Vonka není to samé, co Děkanka Robertova, že Nela není to samé, co Lucasova atd. Nikdy to nebude to samé, v tomto směru tahle křížení slouží opravdu pro zlepšení pěstitelských vlastností a nemůže být ani zachována stejná chuť. Jenomže, když tu výraznou chuť už znáte a potom kousnete do nějakého křížence a není tam, tak už prostě nemůžete být zcela spokojeni. Samozřejmě pokud pěstujete odrůdy v teplých oblastech, kde čekáte jen to nejlepší. Mám moc rád horské a podhorské oblasti, ale nejraději bych se odstěhoval někam na jižní Slovensko, kde bych mohl pěstovat svoje oblíbené odrůdy nejen broskvoní, které tady v Pardubicích dávají uspokojivé výsledky jen někdy nebo vůbec (Burbank July Elberta). Ale třeba jen neznat pravou chuť Lucasovy hrušky by mě už dnes taky chybělo, proto jsem rád, že jsem jí nakonec na třetí pokus sehnal a mohl jsem si dopřát ten její správný buket.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 161.215 (?), 21.12.2011 16:47
Janu som vlani navrúbľoval na moju nerodiacu Dicolorku na dulovom podpníku. Sledoval som tým lepšie opelenie kvetov Dicolor a rozšírenie sortimentu o kvalitnú a chutnú zimnú hrušku. Kvety Jany vydržia údajne teplotu až mínus 5 st.Celzia bez poškodenia. Vrúble Jany sa pekne rozrástli a vytvorili nový vrchol palmety Dicolor. Predpokladám, že takto o rok budem môcť napísať správu o jej chuti a skladovateľnosti. Myslím si, že očakávať od krížencov hrušiek typu Boscova fľaša či Dekanka Robertova, že budú rovnak chutné či ešte lepšie, je podobné ako bysme čakali od spoločného potomka filmovej hvezdy a geniálneho avšak vráskavého vedca, že bude krásny a geniálny. Zvyčajne to dopadne opačne. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.216 (?), 21.12.2011 17:36

 Pěkné přirovnání Palo. V tomto ohledu naprosto chápu postoj pana Vlastimila, který žádné náhrady a křížence za Lucasovu prostě neuznává. U mě je to přesně takové. V hruškách jedině originály, alespoň do příhodných poloh. Na druhou stranu třeba pro Františka druhého (zakladatele této diskuse), který pěstuje hrušně ve vyšších polohách jsou kříženci přínosem, samozřejmě nejenom pro něj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 130.51 (?), 21.12.2011 20:09
V žiadnom prípade, Petře, nechcem deklasovať úsilie šľachtiteľov. Je mi jasné, že Dekanka ukáže svoju božskú chuť iba v teplých hruškových polohách (jedol som znojemskú), takže je vítaná snaha vykrížiť niečo odolnejšie a rovnak chutné. Nie je to ako vidíš jednoduché, ani u hrušní ani u marhúľ. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
frantisek2 - (9) - 217.2 (?), 22.12.2011 21:29
Nejsem žádný velkopěstitel a také mám omezené prostory, proto jsem zvolil cestu 2 hrušní na kreré bude naroubováno několik odrůd.První je Clappova, na kterou je naroubována Alfa, Laura a Wiliamsova.Wiliamsova letos prvně rodila a měla 5 velice chutných plodů.Ostatní zatím neplodily.Na letos vysazenou Janu mám v plánu časem naroubovat také několik odrůd.Potřeboval bych poradit ohledně výběru vhodných odrůd vzhledem k nadmořské výšce.Také mi jde o výbornou chuť máslového typu a pozdní dobu zrání. Myslím, že toto je jediná cesta jak docílit většího počtu odrůd na malém prostoru.Děkuji za odpovědi.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 15.10.2014 21:24

Nevím kam Miloš umístil fotky sesterské odrůdy Jany s názvem Jizera, ale fakt je, že jsou si tvarově i chuťově dosti podobné. Příchuť Boscovy lahvice patrná. VILA mně chutnala o něco více, protože byla sladší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika