Jakou odrůdu hrušně zvolit?



Stránky: 1,  2,  3   
host - 8.138 (?) 
6.10.2016 10:20, zobrazeno: 15476x

Dobrý den,

plánuji výsadbu hrušní, cca 100 stromků. Jedná se o Valašsko,  výška 550 metrů n.m., půda chudá, stanoviště je krásně slunné, ale nechráněné. První otázka - je možné zde vůbec pěstovat hrušně? Pokud ano, hledám odrůdu, která stihne v pohodě uzrát do podzimu, odolnou proti chladu a houbovým chorobám. Skvělá chuť nebo vzhled nejsou prioritou. Spíše menší plody jsou výhodou (sušení vcelku). Zatím mě napadla Konference, Konvert, Nela, Jana, Erika a odrůda která asi není moc běžná - Bojničanka.  Budu vděčný za každou radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 6.10.2016 10:33

Bojničanku neznám, Konference je odrůda, která by neměla chybět nikde. Z těch ostatních odrůd bych asi váhal. Zatím mám všechny z nich na stromě. Přitom už 1/4 roku jiné hrušky jíme. Do chladnější polohy bych volil  - jajk správně píšete - spíš letní a podzimní odrůdy, které stihnou dozrát do plné chuti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 8.138 (?), 6.10.2016 13:25

Konference je zatím můj favorit.  Co ale k ní přidat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 6.10.2016 13:42

Konferencia jednoznačne. Myslím že by to zvládala aj Williamsova a podľa mňa aj Nojabrskaja (Xenia). Erika určite nie - to je bez šance. V bývalom šľachtiteľskom ústave v Bojniciach (pokiaľ viem tak už zanikol) bolo vyšľachtených viac odrôd, určených práve do takýchto drsnejších podmienok (o.i. napr.Pribinova), len asi by bolo problematické ich získať.  IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 47.0 (?), 6.10.2016 12:57

Uvažoval jste také o asijských hrušních? Letos jsem zkoušel křížaly z odrůd Chorujo, Man San Gil a Hosui, byly velmi dobré, z odrůdy Hosui nejlepší (s výraznou rumovou chutí). Se sušením vcelku nemám zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 8.138 (?), 6.10.2016 13:16

Pouze jsem si o nich četl. Údajně některé nemají problém ani s mrazy víc jak -20° C. Nevím ale, jakou mají chuť a co udělají běhěm sušení. Potřebuji aby zhnědly. Předpokládám, že hnědnutí způsobuje karamelizace cukrů, což by tedy neměl být problém. 

Ty křížaly chutnaly jako sušené hrušky a nebo měly nějakou specifickou chuť?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 70.22 (?), 6.10.2016 15:47

Náročnost těchto odrůd na podmínky stanoviště je malá. Křížaly z Man San Gil chutnaly jako běžné sušené hrušky, z Choruja byly kořenitější a z Hosui s výraznou rumovou příchutí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 13.19 (?), 6.10.2016 16:15

Vy tyto odrůdy pěstujete? Měl jsem o ně zájem, ale nedohladal jsem vhodné opylovače. Konkrétně mě zaujala odrůda Kosui.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 70.22 (?), 6.10.2016 16:40

Kusui nemám, jen Man San Gil, Chorujo, Hosui a Kumoi, ale s posledně zmíněnou nejsem příliš spokojen. Opylovače jsem neřešil, neboť v okolí je spousta různých hrušní. Stromky jsem zakoupil v ovocné školce Mcely (dobrá kvalita výsadbového materiálu i cena). Ve Vašem případě bych se na nějakou ovocnou školku obrátil s předstihem, protože chcete vysadit 100 stromků, to už se nechá menší sleva dohodnout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.228 (?), 6.10.2016 20:45
Pán Hasman, prečo nie Ste spokojný s Kumoi? Je to otázka chuti, alebo pestovania? U mňa je Kumoi jednou z najlepších, ak nie vôbec naj- odroda ázijských hrušiek. (prikladám fotky). IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika