Jak na hruškový sad cca 50let starý a cca 20let neudržovaný



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
výletník - (6) - 191.69 (?) 
22.6.2010 19:56, zobrazeno: 40819x
Pěkný den všem, rád bych se pustil do obnovy sadu, asi ze sto stromů je většina hušní, stromy jsou odhadem staré 40-70let průměr kmenů je od 20 do 50cm výška stromů od 8 do cca 15m. Stromy jsou neporořezávané možná dvacet let, možná více. Většina stromů neplodí, některé ano, ale plody jsou malé a nedobré, hodně stromů má Rez. Majitelem sadu jsem čtyři sezény, tak pozoruji, nyní bych rád začal ze sadem něco dělat. Co poradíte? Vykácet většinu stromů po nespolnění nějakých kryterii? Prořezat? Naroubovat? Vysázet nové stromy? Jaké by byly nejvhodnější stromy, protože dost místa k osázení zde mám. Půda je jílová, svah jižní, výška 320 metrů nad mořem, dost slunce, ale chladno. V sadu je několik přestárlých jabloní, několik mladých, několik přerostlích slív, švestek, dost ořechů, třešně, meruňka, všem se v neudržovaném sadu dařilo stejně blbě. Děkuji za rady, připomínky, modra, zkušenosti. m.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 147.108 (?), 22.6.2010 20:17

Rozmyslete si dobře, zda budete mít dost sil a prostředků alespoň na extenzivní hospodaření v sadu. A pracovníky na sklizeň a odbyt na ovoce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
výletník - (6) - 191.69 (?), 22.6.2010 20:29
pžedpokládal jsem že by se množstvý ovocných stromů postupně dle potřeby zredukovalo na 30-50 stromů, to jak ukáže čas kvalitu již vzrostlých stromů, či uchycení vysazených stromů
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 147.108 (?), 22.6.2010 21:28

Nevím, budu hodně hádat. Dejme tomu, že polokmen jabloně v plné plodnosti sklidíte za 1,5 hodiny a myslím, že jsem dost podstřelil. 50 x 1,5 = asi 80. To je 8 pracovních dnů s osmihodinovou pracovní dobou. Takže sám to za dva víkendy opravdu nezvládnete. A to se ovoce ještě musí odvézt do skladu a uskladnit. Jen abyste věděl, co při plánování taky zvažovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 22.6.2010 23:08

Rozvedu nějak to o čem píše pan PP.

Dnes je doba, kdy něco ve velkém se nedá dělat polovičatě. Taky jsem měl jako hoby větší sad (33 arů). Zatímco za socializmu i ještě chvíli po jsem prodal ovoce, tak dnes už vůbec. Taky jej pěstuji v minimálním měřítku a to ještě okolní sousedi zkrmují mé uskladněné jablka na jaře králíky. Dnes to musí být výstavní ovoce, spousta chemie, intenzivní sad nelépe černý úhor, na nízkých tvarech a případně sklad s řízenou atmosférou. Je prostě to "staré" překonané. Jako koníčka stačí pár stromů a na těch si můžete "vyhrát" a ještě vás může potkat takové zklamání, že ani vlastní děti si nepřijdou zadarmo vzít jablka ze sklepa ale jdouce kolem marketu si raději koupí podle "očí".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 84.156 (?), 22.6.2010 22:56

I kdyby vše rodilo, jsou potíže s odbytem a nelze na tom finančně vydělat. Mít směsici odrůd a druhů stromů je možné pro milovníka zahradkaření, ale nelze od toho očekávat jakýkoliv finanční výnos. Hruškám se teď obecně daří hůř než dejme tomu před 30 lety- v ovzduší je méně síry. Nové odrudy hrušek se mi zdají méně odolné, než ty staré. V popisech nových odrud se autoři zapomínají zmínit o špatných vlastnostech a náchylnosti dané odrudy vůči škůdccům! Stromy je možno vytrhat traktorem, nebo podobnou technikou /předtím se ořežou větve/, nebo se kácí tak, aby se stom vyvrátil i s pařezem. Ve starém sadu se po likvidaci stromů nedoporučuje ihned sázet nové stromy, je tam půdní únava. Postupy jsou uvedeny v odborné literatuře.  Bez chemické podpory /ochrana a hnojiva/ nebude ovoce kvalitní a tyto prostředky jsou nyní drahé. Bez těchto prostředků možná docílíte bio, ale takové ovoce se neprodá. Pro sebe nasadit pár stromů odrůd, které se u vás daří. Mám též sad /stromy čtvrtkmeny 0,5 ha/ staré asi 35 let, postupně to likvidujeme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 22.6.2010 23:13

Tady musím podpořit poznatek, že nové různé pomologiké popisy nejsou vůbec objektivní pro naše podmínky a skutečnost je jiná, horší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
výletník - (6) - 191.69 (?), 23.6.2010 8:24
asi si nyní lépe uvědomuji to případné množství ovoce a vše s tím spojené a v následných krocích budu postupovat velice uvážlivě. Času je více než dost, ale předstva že výsledkem mé práce se cpe zvěř, mě příliš netěší. Nyní však mám před sebou obrovský sad, který mě bylo tak trochu líto celý bezhlavě vykácet, takže v této chvíli stojím před otázkou, zda mám opravdu vykácet všechny stromy, či dle nějakého jednoduchého "klíče" mám několik potencialně nejlepších zachovat
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 183.242 (?), 23.6.2010 9:00

Proboha, pane Marku, já bych zatím nekácela nic, na průklest a zmlazení je asi už pozdě, poví povolanější. Trochu probrat by se určitě dalo, zjistit z případné úrody co chutná, co by plodilo. Klíč je jednoduchý - stromy nemocné (hodně) poschlé, s nedobrým ovocem asi výhledově pryč. Navíc teď, v době vegetace se kácet nesmí, jinak platí jakási vyhláška o nutnosti žádat o povolení - rozhoduje objem kmen v určité výšce. Nechci Vás strašit, ale sousedé jsou občas všímaví a kecají. Výsledkem Vaší práce se cpát zvěř nemusí, není nad dobrou vlastní hruškovici a o jablkovici či kalvadostu je na těchto stránkách napsáno neurekom. Takový je můj názor. A navíc, ty dnešní vychvalované, rezistentní a já nevím jaké odrůdy nejsou vždy to, co se o nich píše. Netvrdím, že všechny staré jsou 1, ale s novými hruškami jsem se třeba docela napálila, záleží však také na podmínkách. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 23.6.2010 10:45

Pane Marku, v podobné situaci jako Vy jsem byl asi před 35 lety.  Motorové pily měli jen lesáci, nebyly sekačky, jamkovače, křoviňáky, kultivátory, herbicidy.  
   Napřed bych si ujasnil, jestli mě péče o sad a pobyt v něm bude bavit a jestli to chci dělat.  Jako druhou věc je třeba vědět, že půda ve starém, roky neudržovaném sadu nebývá v nejlepší kondici.  Jednoduchá řešení, jako skácet strom a vedle pařezu zasadit zákrsek moderní odrůdy nevede ke kýženému výsledku -  místo haldy brakovitého ovoce sklidit přiměřené množství výstavních plodů očesatelných ze země. To ve starých sadech často nefunguje
   Velmi dobře děláte, že pozorrujete.  Vše, co píšete je správné. Vykácet (radil bych spíš vykopat), prořezat, naroubovat.  Pěkně postupně. Jednak to bude zábava na řadu let - a jenom o to nám vlastně jde, žádná potravina vypěstovaná amatérsky vlastními silami se nevyplatí. Navíc získáte znalosti a zkušenosti a vyvarujete se chyb, které Vás zpočátku zřejmě neminou

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika