Hruška zimní Pařížanka a Pastornice



host - 153.51 (?)
15.4.2013 23:48

Co O Pastornici píše starší výtisk Mil. Hospodář Zd. Dadák Naše Ovoce??

Pastornice je francouzského původu. Je nenáročná, jenže ze studených půd je ovoce bez chuti, proto Pastornici sázejme do půd teplých.

Dužnina je sladká, lehce navinulá s přitrpklou příchutí. Češe se co nejpozději, zraje v listopadu a vydrží i přes leden.

ještě...,u našich v Liberci to byla jediná zimní hruška a tak ji znám osobně celé své mládí. Tvrdší a jakoby nedozrálá byla až trochu svíravě natrpklá, ale kolen vánoc vždy změkla a my jsme ji jako děti považovaly za lahůdku. Je to i o zvyku, olivový olej i olivy mi také zpočátku velmi nechutnaly, a rovněž avokádo. Dnes po letech jsem si Pastornici konečně sehnal a těším se na úrodu.

zahradník Podrázský

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 41.143 (?), 5.12.2012 16:56

Letos se Pastornica skutečně povedla, je velmi dobrá. Už vím, proč se v Rusku i na Ukrajině tehle odrůdě říká také Williamsova zimní, protože chutí připomína pravou Williamsovu. Ve výše uvedených zemích se chuť popisuje jako průměrná až nadprůměrná. V Maďarsku ji označují jako rezistentní, co můžu potvrdit,  za 30 let co ji pěstujij eště nebyla napadená rzí.

Dužnina je polojemná a štavnatá, s jemnou vůní, chuť sladká až navinulá s Williamsovou příchutí, mírně natrpklá. Kompot připravený z plodů této odrůdy je výtečný. Letos největší plod vážil 280 g. Patří k velmi úrodným odrůdám.   

Kdyby nebyla známa svojí natrpklostí, tak by to byla chuťově výborná odrůda. Natrpklost kazí celej dojem z chuti. I tak je to skvělá zimní připomínka na báječnou letní máslovku.
Letos bylo již od května (1.5 bylo 32°C) hodně teplo a dostatek slunečního svitu, proto tá nadprůměrná chuť.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 5.12.2012 16:57

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 8.12.2012 12:39

Moc pěkné!

Chtěl bych na jaře vysadit tuto odrůdu. Nevíte kdo prodává odrůdu Pastornica. Děkuji.

Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 136.231 (?), 8.12.2012 13:50

Krásné plody, vysoká plodnost, ale chuť? Radši ji prve ochutnejte. Volil bych ze starších radši Pařížanku. Kamarád, který češe každoročně několik beden výstavní Pastornice, mi dával letos ochutnat. Tvrdil, že letos je špičková. Textura supr, šťavnatost jakbysmet, ale aroma dosti divné, jakoby mýdlové. Rozhodně za sebe bych ji nevysazoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 8.12.2012 15:00

Pan Mittwoch má pravdu. Pastornice je letos špičková. Můj výše uvedený příspěvek z 5.12.2012 to potvrzuje. Není to top odrůda, ale když se povede, tak to stojí za to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 78.10 (?), 8.12.2012 18:41

V posledních dvou letech byla kvalita zimních odrůd hrušní velmi vysoká. Letos jsem jedl mnou lehce podceňovanou Pařížanku a přišlo mi to jako kdybych jedl mou oblíbenou Charneuskou v ideální zralosti. o vysoké letošní kvalitě odrůd Mechelenská a Madam verté už jsem psal. Vzhledem k tomu že se dá očekávat pokračování současného teplejšího trendu, chci si těch zimních odrůd hrušní vysadit více, i na úkor jablek či podzimních a letních hrušní. Pochutnávat si třeba v únoru na špičkových hruškách za to stojí...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 8.12.2012 18:59

Chci se zeptat pana Fidlu, zda mu chuť Pastornice v ideální zralosti připomína Williamsovu. Protože se v některých zemích jmenuje také Williamsova zimní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 78.10 (?), 11.12.2012 9:24

Inu je to možné. To že se Pastornici říká v některých zemních Williamsova zimní, jak jsem se tady dozvěděl, bude mít nějaké opodstatnění. Bude záležet ale na poloze. Pastornice je jedna z odrůd, které jsou vyloženě neplastické, přestože tady na Opavsku kvalita špatná není, tak na Wilimasku samozřejmě nemá, ale je pravda že podobně jako ona je docela aromatická.. Jak už jsem psal, asi neexistuje špatná odrůda, jen špatná poloha, pastornice se hodně doporučovala do teplých poloh Slovenska, věřím že tam si jméno Williamsova zimní plně zaslouží... Kvalita v zemi svého původu, ve Francii, asi taky stojí za to...

           Ing.Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.42 (?), 1.4.2013 19:00

Hruška zimní Pařížanka a Pastornice.

Rád bych Vám sdělil svoje zkušenosti s těmito odrůdami.

Pařížanku mám a nedám na ni dopustit. Pěstuji ji v nm. výšce 220 m, jihojihozápadním mírném svahu a část na semenáči a část na kdouloni.

Tato odrůda se musí nechat dobře vyzrát- jako ostatně většina hrušní- a skladovat při teplotě 4-5° C. Vlhkost kolem 80%. potom je z ní velmi kvalitní zimní hruška sice s tvdší kožovitou slupkou, ale chuťově výborná. Rozdíl v chuti ze semenáče a kdoule není. Na kdouli však pravidelně plodí- a hodně. Pastornici jsem nekompromisně vyrušil, protože mám o chuti hrušek jinou představu- kterou mi nemůže nahradit nadměrná plodnost této sorty. Snažil jsem se sehnat odrůdu Notář Lepin, kterou jme měli kdysi na zahradě, která bohužel padla kvůli stavbě domu. Ještě poznámku k Lucasově-tu jsem sklízel 20 října a při uskladnění v chodbě mého domu, kde byla teplota kolem 12-14°C, vydržela do polovice ledna(protože se snědla a prodala), jinak by vydržela mnohem déle. Ještě bych do podobných podmínek doporučil Jeanne d' Arc. Je to stará a u mně výborná odrůda a co je výhoda- velmi slabě roste, takže se dá pro nízké tvary použít na semenáči. Skladovatelnost je do března, v chladírně až do května. Chuťově výborná.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.51 (?), 15.4.2013 23:48

Co O Pastornici píše starší výtisk Mil. Hospodář Zd. Dadák Naše Ovoce??

Pastornice je francouzského původu. Je nenáročná, jenže ze studených půd je ovoce bez chuti, proto Pastornici sázejme do půd teplých.

Dužnina je sladká, lehce navinulá s přitrpklou příchutí. Češe se co nejpozději, zraje v listopadu a vydrží i přes leden.

ještě...,u našich v Liberci to byla jediná zimní hruška a tak ji znám osobně celé své mládí. Tvrdší a jakoby nedozrálá byla až trochu svíravě natrpklá, ale kolen vánoc vždy změkla a my jsme ji jako děti považovaly za lahůdku. Je to i o zvyku, olivový olej i olivy mi také zpočátku velmi nechutnaly, a rovněž avokádo. Dnes po letech jsem si Pastornici konečně sehnal a těším se na úrodu.

zahradník Podrázský

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika