Hruška na jeřábu?



host - 153.9 (?)
20.10.2016 0:59

Dobrý den, není z Vašeho příspěvku úplně jasné, jestli jste to myslel ironicky, nicméně v mém případě to asi s tím echt slabým růstem nebude až tak slavné, protože původní planý jeřáb dává stromku dost síly a naroubovaný černý roste přiměřeně. Pravdou je, že stromky černého jeřábu zapěstované z řízků rostou podstatně slaběji, ale na ty hrušeň roubovat zatím nechci.

Nicméně kdyby někdo toužil po echt slabě rostoucí hrušni, poporučuji odrůdu Karina. Koupil jsem před čtyřmi lety stromek, ostříhal a zasadil. Dodnes korunka nedorostla velikosti před ostříháním po koupi. Přitom letos už měla tři plody.

J. Zajíček

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
J.Zajicek - (5) - 153.9 (?), 16.10.2016 13:39, zobrazeno: 5481x

Dobrý den, prosím, jestli někdo nemá zkušenosti s roubování hrušek na černý jeřáb. Máme na zahradě stromek černého jeřábu, ale vyrostly nám už jeřáby i jinde a tento je skoro zbytečný. Vykácet je ho škoda, přeroubování by bylo lepší.

Předem děkuji za postřehy.

J. Zajíček

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 16.10.2016 13:59

To jsem nezkoušel. Na obyčejný lesní jeřáb se mi hrušeň chytla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1576) - 166.4 (?), 16.10.2016 18:48

Stromková aronie je roubovaná na jeřábu, jinak by rostla jako keř. Takže dle sdělení kolegy Vysloužila by na kmínek hruška naroubovat šla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
J.Zajicek - (5) - 153.9 (?), 16.10.2016 21:22

Děkuji za rychlé reakce. Musím to trochu upřesnit. Aronii jsem narouboval před lety do jeřábu ve výšce asi 30 cm nad zemí, korunka začíná asi ve výšce 120 cm, takže ty hrušky chci roubovat do větví aronie. Věřím, že to jde, ale chtěl jsem si ověřit, jestli s tím nemá někdo přímou zkušenost. Taky by mne zajímalo, jestli jeřáb (případně aronie) nebudou moc ovlivňovat chuť naroubovaných hrušek.

Mimochodem, mám vypěstovaných pár stromků aronie z řízků a nesnaží se moc podrůstat, takže stromková aronie nemusí být nutně roubovaná na jeřábu.

J. Zajíček

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 189.156 (?), 19.10.2016 9:06
Zdá se že jste objevil novou, echt slabě rostoucí podnož pro hrušně. Blahopřeju! Ing. Fidla
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 153.9 (?), 20.10.2016 0:59

Dobrý den, není z Vašeho příspěvku úplně jasné, jestli jste to myslel ironicky, nicméně v mém případě to asi s tím echt slabým růstem nebude až tak slavné, protože původní planý jeřáb dává stromku dost síly a naroubovaný černý roste přiměřeně. Pravdou je, že stromky černého jeřábu zapěstované z řízků rostou podstatně slaběji, ale na ty hrušeň roubovat zatím nechci.

Nicméně kdyby někdo toužil po echt slabě rostoucí hrušni, poporučuji odrůdu Karina. Koupil jsem před čtyřmi lety stromek, ostříhal a zasadil. Dodnes korunka nedorostla velikosti před ostříháním po koupi. Přitom letos už měla tři plody.

J. Zajíček

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 189.156 (?), 20.10.2016 7:54
No vlastně ani nevím. Třeba jste opravdu první, koho to napadlo, mě totiž aronie jako podnož pro hrušně nenapadla nikdy, přitom vím že tzv. pokrokoví ovocnáři sní o podnoži pro hrušně, která by měla vzrůst na úrovni M9...U té odrůdy Karina tam bude problém se zababčením, už to naznačoval Dr. Vysloužil v jednom příspěvku- jakákoliv odrůda má v genech poměrně živelný růst v letech, kdy ještě nepřináší plody.. Ing. Fidla
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.172 (?), 20.10.2016 22:13

No a co tak podnož pod hrušku hloh? Děda vždycky říkam, že odrůdy roůbované na hlohu jsou sladší jak na semenáči.

Jarin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika