Hrušeň, roubování srpen



host - 41.2 (?) 
19.8.2015 15:11, zobrazeno: 3512x

Dobrý den, na jaře jsem nestihl přeroubovat vzrostlou pláňku hrušně. Mohu to učinit nyní v druhé míze?  Vím, že se v tento čas očkuje - budu očkovat jabloně. Zajímalo by mě zda někdo v tento čas přímo seřízl pláňku a ze stromu na strom vrazil za kůru tří očkové rouby. Bude asi problém, že vkládaný roub je v rustu, narozdíl na jaře se odebírají dříve, aby byly rouby zbržděny. No ale za zeptání nic nedám. Na pláňku chci naroubovat Pařížanku. Ať se daří a díky za odpovědi

Lukáš

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 65.132 (?), 20.8.2015 7:24

Učinit lze všechno. V tomto případě by však šlo jen o experiment s menší pravděpodobností úspěchu. Na druhou stranu - i v případě úspěchu vyrazí rouby až na jaře. Přitom myslím, že rouby jsou už dobře vyzrálé a není to problém roubů. Jinými slovy, pokud přeroubujete až na jaře, nic neztratíte. Pokud však chcete experimentovat právě teď, doporučuji přeočkovat nějakou vhodnou větvičku na Vaší pláňce. To se povede. V tomto období mám vyzkoušeno pouze roubování třešní kopulací, které snad funguje i u jiných peckovin. Samozřejmě, roubují se teď i angrešty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 20.8.2015 10:39

Tak, jak píše Mimmo, udělat to můžete, ale smysl to nemá. Nic tím neurychlíte, navíc úspěšnost bude patrně nižší. Letorosty - rouby - v tuto dobu již v růstu nejsou, v tom problém není.  Při jarním roubování nemusíte odebírat rouby v předstihu, u jádrovin nemusí být zbržděny, stačí, nejsou-li příliš narašené. Při vhodně zvoleném termínu - na začátku toku mízy - můžete roubovat i za kůru metodou "ze stromu na strom". Hojení a zacelení řezných ran je na začátku vegetace mnohem rychlejší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 147.205 (?), 20.8.2015 10:30

Na podzim je lépe očkovat, rouby většinou nepřežijí zimu. Loni jsem na podzim očkoval a rouboval 4 hrušky.  Ujímavost oček průměrně 3 z 5 od odrůdy a rouby celkově 1 ze 4 (jeden roub na odrůdu). A podobně u třešně a višně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů20:43
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:01
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika