Hrušeň rezistentní rzi hrušňové?



Stránky: 1,  2,  3   
host - 92.38 (?) 
20.3.2012 7:46, zobrazeno: 59105x

Dobrý den, chtěla bych se zeptat- existuje nějaká hrušeň odolná rzi hrušňové? Naše čerstvě vysazená Clappova byla loni výrazně napadená- zdroj je jasný, soused má různé druhy jalovců po celé zahradě, o jejich odstranění jako zdroji infekce nelze uvažovat. Mám nějakou šanci mít na zahradě zdravou hrušeň? Ideální by pro mne bylo, kdyby někdo věděl o odrůdě, která to vydrží. Moc děkuji a zdravím všechny zahrádkáře O.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 178.235 (?), 20.3.2012 10:18

Ohleduplný soused by měl jalovce také postříkat nebo zrušit.Je to otázka navazující na čistotu ovzduší, vod a pod.Při náporu rzi neodolává žádná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 49.39 (?), 20.3.2012 12:09

"Ohleduplný soused by měl vykácet hrušně", aby se na jalovcích netvořily rezaté houbovité výrůstky. Je to stejná argumentace jako Vaše.

V jakém směru míníte že "je to otázka navazující na čistotu ovzduší, vod apod."?

I já bych chtěl rezistentní hrušeň, ale ještě jsem na ni nenarazil.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jozef 707 - (33) - 200.235 (?), 20.3.2012 12:33

Žiadnu súvislosť s vodou a ovzduším tu tiež nevidím, ale sused by svoje jalovce postriekať mohol (žiadať niekoho aby devastoval svoju záhradu kvôli susedovým hruškám sa mi zdá prehnané), lebo skôr či neskôr mu sama hrdza jalovce viditeľne poškodí. Treba hľadať so susedom rozumnú mierovú dohodu. Čo sa týka hrušiek, z našich odrôd úplne odolná nie je, ale vraj dobre odolávajú tzv.,,ázijské" Nashi hrušky. Sám s nimi však nemám skúsenosť. Jozef

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 220.182 (?), 20.3.2012 13:58

Rezistentní hrušeň zatím není, ale mají různou odolnost.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 220.182 (?), 21.3.2012 20:41

Měla jsem tam odkaz na tabulku, ale byl smazán, takže z ní vypisuji : vysokou odolnost mají Červencová, Radana, Elektra, Decora, Amfora, Vila, Madame Verté, Docolor, Bohemica, Dita a nízkou odolnost  Hortenzia, Bera Hardy, Komisowka, Konference, Xenia, David.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Varmuža - (8) - 76.239 (?), 4.10.2012 12:36

  Dobrý den, Dicolor a Bohemica chytly rzivost už 2 rokem po vysazení- soused má asi 120 m. ode mne 3 jalovce. Jedině postřik na ně platí. Neexistuje resistentní hruška - jedině 300 m od jalovce. Varmuža

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 178.235 (?), 21.3.2012 8:17

Vinu má ten, kdo např.kouří sousedovi komínem do pokojů, žesi soused nemůže otevřít ani okna.Škodí snad hrušeň jalovci?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 21.3.2012 8:58

Tak jako ve volné přírodě neexistují užiteční a škodliví živočichové (kromě člověka), tak i v rostlinné říši neexistují  "hodné" a škodící rostliny. To jenom člověk si vytvořil tyto hodnotící kategorie podle toho, co se mu více hodí a co je mu prospěšnější.  Rozdělení na užitečnou a škodlivou přírodu je dáno pouze sobeckými zájmy člověka.  V našem diskutovaném tématu rzi hrušňové je na vině samozřejmě opět člověk, který zavinil rozšíření obou hostitelských druhů jalovce do lokalit a území, kde se původně nevyskytovaly. Jalovec chvojku si člověk vyšlechtil a jalovec čínský přivezl z východní Asie. Takže škůdcem ryzí přírody je hlavně člověk, který si ji postupně předělává tak, aby sloužila jeho vlastnímu blahu. Ale s tím asi nic nenaděláme, že...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 21.3.2012 10:32

..v rostlinné říši neexistují  "hodné" a škodící rostliny. To jenom člověk si vytvořil tyto hodnotící kategorie...

   To je nepochybně pravda a je to možná pozůstatek z doby, ky platilo, že "kdo nejde s námi, jde proti nám". A tak rostliny, zvěř i hmyz byly rozděleny na užitečné, užitkové a škodlivé. Ta doba je naštěstí pryč.
   Přesto je, myslím, akceptovatelné, když v rozumné míře podpoříme ty organizmy, kteří se nám líbí či prospívají a omezíme ty obtížné a konkurující. Vezmeme-li tu myšlenku do důsledku, tak i rez hrušňová, strupovitost jabloní či monilie jsou rostliny, které do přírody patří a možná tu byly dřív než šlechtěné ovocné odrůdy. I jejich nadměrnému rozšíření nepochybně napomohl člověk.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika