Hrušeň Pstruží



Stránky: 1,  2   
Vladislav - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (54) - 192.79 (?) 
2.2.2015 21:29, zobrazeno: 9263x

Mám zájem na obnovení staré české odrůdy hrušně Pstruží. V 50 tých létech na Třinecku tato odrůda byla v zahradách běžná a nyní se po ní slehlá zem. Vybarvení v době konzumní zralostí připomínala duhové zbarvení této ryby. Co se týče chuti, tak zatím nemá srovnání. Jestli tuto odrůdu někdo pěstuje, odkoupil bych roub.  Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 199.189 (?), 2.2.2015 22:47

Také na tuto hrušku už jenom vzpomínám. Znám ji ale pod jménem Pstružka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 3.2.2015 8:19

Ona ta "pstruží" kresba je charakteristická pro více odrůd hrušní. Tady se v jedné zahradě vyskytovala "pstružka" (alespoň podle majitele, který jí tak nazýval). Nakonec se ukázalo, že je to odrůda Thiriotova.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 72.56 (?), 5.2.2015 11:05
Dobrý den, Pstruška, je u nás poměrně zatím hojná. Zraje tak někdy koncem října až do poloviny listopadu, některé plody vydrží i déle. Vím o několika velmi starých stromech, plody jsou na nich poměrně malé, chtělo by to zmladit, ale jsou sladké a velmi šťavnaté. Známý je i moštoval, jako přídavek k jablkům, nemělo to chybu. Odrůda vypadá nevábně, a trpí poměrně silně strupovitostí hrušně, ale chuť je jedinečná. V okolí Tábora se vysazovala dřív hodně i nad 500 m.n. mořem. Možná bych sehnal i nějaké rouby. Pěkný den, Zdeněk
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 157.100 (?), 5.2.2015 11:39

Jsou tu dvě informace, které mi nejdou k sobě:

zraje tak někdy koncem října až do poloviny listopadu a ...vysazovala se dřív hodně i nad 500 m.n. mořem

Pokud se tím myslí sklizňová zraost, tak hrušky s tak dlouhou vegetační dobou ve vyšších polohách zaručeně nedozrávají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 72.56 (?), 5.2.2015 13:20
Dokonce i na Jistebnicku, tj. nad 600 m.n. o ní vím. Je to pozdně podzimní odrůda, dnes, dříve spíš raně zimní. Dozrává velmi spolehlivě, ale plody vzhledově nejsou nic moc, chuť je ale dokonalá. V naší oblasti jsou staré stromy i zimních odrůd jako je Madame verté, nebo Pařížanka, a dozrávají poměrně spolehlivě. spíš je to také o půdě a poloze. Madame verté mám na chalupě v poloze 550 m.n. nestalo se, že by nedozrála. U Pažížanky je to tak na 80 %. Pstružka je na téměř všech starých selských sadech v Čekanicích 470 m.n. Ve Slapech 3 stromy v áleji 510 m.n. atd. Kromě těchto odrůd, je zde ve starých výsadbách hojná Charneuská, Solanka, Hardyho, Špinka, Amanliská, místy i Kongresovka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vladislav - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (54) - 192.79 (?), 5.2.2015 20:58


Dobrý den p. Zdeňku. Jsem překvapen kolik stromů se v různých oblastech najde. Je popsaná a zobrazená v pomologií z let 1905, ale přítup k ní budu mít až za několik měsíců. Pokud by se našla možnost odebrání roubu, tak bych byl velice rád. Mohl bych na oplátku poslat také roub zajímavé nové hrušně.   Z pozdravem Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 72.56 (?), 5.2.2015 22:11
Pokusím se, ale mnoho roubů z Těch stromů nebude, ale alespoň něco, doufám, že nevadí když budou tenké. Děkuji, ale nemám již na co hrušky naroubovat. Pěkné fotky Pstružky jsou na archivních odrůdách. Ta fotka co jsem dal do diskuse je samozřejmě Madame verté. S pozdravem Zdeněk.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 123.155 (?), 6.2.2015 10:44

Je taky otázka, zda pan Samek nemyslí odrôdu Avranšská, která má taky pstruhové líčko a je časnejší, tedy vhodnejší do podbeskydí. Osobne jsem se nikdy s pravou Pstružkou u nás na severovýchode nesetkal, je to podle me spíše česká záležitost...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 72.56 (?), 6.2.2015 12:33
Jestli zrála už v září, potom ano. Ale myslím, že Avranšskou seženete určitě v Bojkovicích. U nás je jí zas poměrně málo, pěkné áleje jsem viděl za Kolínem. Pěkný den, Zdeněk.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika