Hrušeň písečná



host - 235.12 (?)
5.2.2016 12:20

Dobrý den, vlastním pouze jeden stromek Nutiika, na hrušňovém semenáči v Plzni, již šest let. Teprve vloni dal větší úrodu, dříve to bylo tak do pěti kusů, které však narostly pěkně velké. Chuť je sladká s výraznou rumovou příchutí. Velmi šťavnatá, ve sklepě vydrží v pohodě minimálně do ledna. Podmínkou je, že plody musí zůstat na stromě co nejdléle, tedy až do zežloutnutí a opadu listů. Jinak je chuť fádní a plody málo šťavnaté. Prodejce (Fytos) ji považuje za samosprašnou, což je zřejmě pravda. Hmyz na květy létá minimálně, čmeláky snad i odpuzuje.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
N.K. - (26) - 234.7 (?), 6.1.2015 9:46

Dakujem za odpovede.Čiže náprava pri mladom stromku je bud presadiť, alebo prekypriť, pohnojiť,orezať a piplať, možno sa podarí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 6.1.2015 10:01

Osobně si myslím, že u mladého zababčeného stromku je náprava možná prakticky vždy. Ale ne vždy to má smysl. Budete-li mít v extenzivním zatravněném sadu na vysočině vysazený a za pár roků zababčený Idared na M9, pak je lepší jej vyhodit a nahradit silněji rostoucí odrůdou na odpovídající podnoži.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
N.K. - (26) - 234.7 (?), 6.1.2015 15:44

Niekde som to už písala, objednávala som viac hrušiek na semenáči a zistila som, že 2 mi poslali na dule.Tak ťažko povedať či majú mať 1,5 metra alebo sú zababčené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 251.15 (?), 5.1.2015 22:18

Mal som naštepené odrody: Hosui, Chojuro, Nijiseiki, Ti Tu Pear a kríženca Benita. Aby mali dobrú chuť, musia narásť čo najväčsie - nekompromisná prebierka ešte pred opadom, lebo júnový (červnový) opad u nich nebol. Sklamala ma chuť Benity - z európskej hrušky nezískala takmer nič. Najviac nám ale aj známym chutí odroda Ti Tu Pear, ktorá má plody veľmi velké. Niektoré odrody som už odstránil (Chojuro, Nijiseiki, Benita.) pre ich menej výraznú chuť a  lepšiu chuť európskych hrušiek dozrievajúcich v podobnom čase. Foto Ti Tu Pear z minuloročnej úrody. Milan


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 103.2 (?), 20.3.2015 21:51

no ale kde se dá tato odruda sehnat, nikdy jsem o ni neslysel..

a pak me zajima, zda lze tyto nashi udrzet nizke - aspon jako zákrsky, nebot k dostani jsou ve skolkach jen na semenacich, proto se obavam o jejich konecnou velikost

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 21.3.2015 19:24

Většina asijských hrušní špatně srůstá s kdoulí, takže na malý stromek byste potřeboval mezištěpení. Obvykle ale rostou poměrně slabě, takže obrovské stromy nenarostou ani na semenáčích.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 103.2 (?), 21.3.2015 19:33

dekuji za odpoved, takze pokud zapestuji ze spicaku nizkokmeny, budu moci udrzet vysku cca 2.5m?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Olšan - (10) - 199.218 (?), 4.2.2016 19:36

Já mám takvou zkušennost, cca před patnácti lety jsem jednu asijskou hrušeň zasadil, stromek dostala máma od kolegy v práci s tím, že je to kumoi, netuším na čem to bylo naroubováno, ale stromeček rostl velice pomalu, dnes má cca 4m taková štíhlá pyramida. Ddes podle všech dostupných popisů odrůd soudím, že se jedná o odrůdu Niiseki (kulaté plody, světle žluté s tečkováním, dužina velmi šťavnatá, pro mne trochu fádní, ale dětem to moc chutná) To že moc neroste bylo asi tím, že moc plodí snad od druhého roku po výsadbě, moc tu nefunguje přirozený propad, co zůstane po odkvětu to dozrává, probírku nedělám, dětem se líbí hodně menších plodů (do velké hrušky třikrát kousnou a pak je zaujme něco jiné a zahodí to).

Zaujalo mě, že v posledních třech letech stromek nejen, že nebabčí, ale nasadil tak třičtvtěmetrové přírůstky (já už jsem ho dávno skoro nestříhal, zpočátku jsem se snažil zkracováním slabých výhonů na kosterních větvích podpořit růst, bez efektu).

Ještě jedna zkušennost z letošního extrémního léta kdy jsem neměl dost vody na zálivku a okolní jablůňky shazovaly listí už v srpnu (přežily to) tak se tato písečná hrušeň tvářila maximálně spokojeně, nevím jestli je to podnoží, kterou neznám, nebo spíše celkovou větší odolností písečných hrušní vůči suchu, což by mohlo někomu pomoci v suchu vypěstovat aspoňnějaké ovoce.

Je to pouze můj subjektivní názor v podmínkách jižní expozice 440 m v jílovité půdě, skalní podloží (kulm) do dvou metrů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 232.74 (?), 4.2.2016 21:18

...špatně srůstá s kdouloní...

Zrovna jmenovaná kumoi nebo i nijisseiki by měly s kdouloní srůstat docela dobře. Já se zrovna chystám štěpovat asijské hrušně na kdouloně bez mezištěpu a o špatném srůstu jsem se nedočetl. Tak uvidím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 235.12 (?), 5.2.2016 12:20

Dobrý den, vlastním pouze jeden stromek Nutiika, na hrušňovém semenáči v Plzni, již šest let. Teprve vloni dal větší úrodu, dříve to bylo tak do pěti kusů, které však narostly pěkně velké. Chuť je sladká s výraznou rumovou příchutí. Velmi šťavnatá, ve sklepě vydrží v pohodě minimálně do ledna. Podmínkou je, že plody musí zůstat na stromě co nejdléle, tedy až do zežloutnutí a opadu listů. Jinak je chuť fádní a plody málo šťavnaté. Prodejce (Fytos) ji považuje za samosprašnou, což je zřejmě pravda. Hmyz na květy létá minimálně, čmeláky snad i odpuzuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika