Hrušeň Jačmenka - zkušenosti



Stránky: 1,  2   
host - 31.3 (?) 
20.4.2011 20:30, zobrazeno: 15375x

Dobrý den, máte někdo zkušenosti s odrůdou Jačmenka neboli Majdalenka? Prodává ji pan Pešek na Starých odrůdách. Podle popisu by to mohla být zajímavá hruška na různé použití. Děkuji za odpovědi! Michal

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 20.4.2011 21:24

Jačmenku máme celý život u babičky, alespoň doufám, že to opravdu je, děda jí tak říkal. Je to něco jako,,letní hruška" dobrá na přímý konzum, výborná na zavaření, protože má tenkou slupku. Proto se asi skladovat nedá, brzo hniličkovatí. Jako děcka jsme ocenili, že je v humně co uzobnout - jačmenky, letní jablíčka, meruňky... Už nějakou dobu uvažuju, že si ji pořídím i domů. Máslovku mám a tuhle proto, že je dřív.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 31.3 (?), 22.4.2011 20:27
Děkuji za přízpěvek, Konvalinko!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Humerik - (13) - 61.1 (?), 24.7.2012 10:00

Túto starú hrušku máme na chalupe. Je to v Bielych Karpatoch, pod Veľkou Javorinou. Až tento rok som konečne zistil, čo sú to za hrušky (Atlas tržních odrud ovoce, Kamenický, Kohout, SZN 1958, str. 192). Strom bol celkom zanedbaný a po jeho minimálnej opatere dal tento rok pekné hruštičky. Sú dosť malé, ale zato veľmi chutné a šupku majú tenkú. Dajú sa jesť celé naraz, ostáva len jadrovník (ako kôstka). Sú výborné na džem, presnidávku. Ale je s nimi veľa roboty pri vyrezávaní jadrovníka (kvôli ich veľkosti). Netreba ich šúpať. Po zomletí na mäsovom mlynčeku a povarení tam šupu nie je cítiť. Hrušky majú ale radi aj osy. Takto napadnuté plody rýchle chytajú moniliovú hnilobu, ktorá sa šíri ďalej. Hrušiek rastie na strome veľa v trsoch. Pri oberaní sa ľahko lámu plodonosné vetvičky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
oivo - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (92) - 166.45 (?), 24.7.2012 10:36

Také nevím, jestli je to ona, my jsme plodům říkali hniličky. Vynikající byla sušená. Tehdy nebyly vymoženosti jako teď, matka je sušila celé v troubě. Téměř neznatelně zkaramelizovala, byla měkká, úplně nepřesušená. A v zimě, nebyla větší dobrota.   I.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 24.7.2012 11:00

Pane Ivo, dnes zajedu k našim a jačmenku Vám vyfotím, právě zraje a mamka má za úkol mi zavařitwink

Pro pana Humerika - jsem taky z Karpat - z Velkejwinklaugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
oivo - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (92) - 166.45 (?), 24.7.2012 11:06

Konvalinko, nedělejste si násilí. Je to už přes 50 let a já si houby pamatuju, jak vypadala.  Ale ty sušené mám v paměti dodnes. I.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 24.7.2012 15:31

Problém je akorát digitálem zaostřit snímekcheeky No nevadí, ta rozmázlá je jenom, aby jste viděl velikost (ruka je moje)smiley



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
oivo - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (92) - 166.45 (?), 24.7.2012 15:48

Díky Konvalinko, ale buďto máte malou dlaň, nebo ty mnou vzpomínané hniličky byly menší. Usušené byly tak 3 - 4 cm velké.   I.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 24.7.2012 18:42

Myslím, že velikost odpovídá.Násada na větvi je vidět menší a proto plody budou abnormálně větší.Důležitým znakem je: v srpnu spadne ze stromu a brzy, ne-li hned hniličí.Vosy a včely se mohou zbláznit, opilé zůstávají "u soudku" trvale nebo až do rána.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika