Hrušeň Dicolor jako vysokokmen



jitunka - (27) - 83.67 (?) 
20.10.2012 18:15, zobrazeno: 9190x

Dobrý den,

chtěla bych do zahrady hrušeň Dicolor, ale v podobě vysokokmenu, aby pod ní bylo možné pravidelně chodit. Obeslala jsem asi 9 prodejců, ale všichni ji mají jen jako zákrsky. Jsem naprostý laik, chtěla jsem se tedy zeptat, zda vůbec Dicolor lze na nějaké podnoži pěstovat jako vysokokmen?

Pokud ano, jak se laik neznalý roubování a podobných technik, k takové hrušni může dostat / zakoupit si ji nejlépe. Předem velmi děkuji za odpovědi.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 180.10 (?), 20.10.2012 18:23

Dobrý den. Mám tuto hrušeň v polokmenu ve svém sadu. Ale zapěstoval jsem si ji sám, čili udělat vysokokmen by nebyl vůbec problém jistě ani pro Vás.  Pokud jsem viděl nabídky školek, tak Dicolor se množí na hrušňovém semenáči, takže doporučuji koupit pěkný stromek s parádním terminálem, zasadit a na jaře potom odstřihnout všechny kosterní větve a v požadované výšce terminál zastřihnout. Ostatní příroda zařídí za Vás, čímž chci naznačit, že z oček vyrazí nové letorosty a za rok budete mít pěknou korunku. Je to tak zhruba, ale tak se to prostě dělá. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 20.10.2012 19:49

Při extenzivním způsobu pěstování budou plody drobné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 10.156 (?), 20.10.2012 20:50

Dodal by som velmi drobne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jitunka - (27) - 83.67 (?), 21.10.2012 16:30

Velice děkuji za radu s tím semenáčem, zkusím to tak.

Co se týká velikosti plodů, tak vím, že jsou dost malé, ale chutné. A to je přesně to, co potřebuji a čeho si mimo jiné na té hrušni cením.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 45.252 (?), 20.10.2013 18:24

Nesouhlasím úplně s tou drobností Dicoloru. Letos jsem měl opravdu velké hrušky této odrůdy. A ty neskutečné barvy. Podkladní krásně "kuřátkově žlutá" a na ní zvláštní líbivé odstíny oranžové a červené. Zkrátka na pohled exluzivní hruška a chutí snad ještě exluzivnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 208.234 (?), 20.10.2013 23:02

Máte pravdu, farebnosťou šupky je Dicolor snád najatraktívnejší český kultivar. V otázke chuti už sa skúsenosti pestovateľov rôznia. Prikláňam sa k názoru, že existujú aj o niečo chutnejšie sorty. Stredná veľkosť plodov je geneticky daná. V tomto roku som však sklamaný, všetky plody sú menšie, oproti Jane navrúbľovanej na dicolorke sú polovičné. Vyrovnanosť úrod v otázke veľkosti plodov zrejme nebude jej silnou stránkou. Ceľkovo je to však odroda, ktorú sa oplatí pestovať.

Dicolor (dole) a Jana (hore) 19.9.2013.
Dicolor (dole) a Jana (hore) 19.9.2013.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 21.10.2013 8:48

Pravda, chuť hrušky Dicolor je dobrá, i když mi schází víc typicky hruškové vůně. S ohledem na drobné plody a jejich propad před sklizní nevidím její pěstování, ve srovnání s odrůdami jako Jana, Dita, Blanka, Xenia aj.,  za perspektivní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika