hrušeň Dicolor



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
30.12.2016 19:14

ale pripomínam, som v jednej z najteplejších oblastí Slovenska

Myslím, že v tom je zakopaný pes. U M.V. se uvádí vyšší nároky na teplou polohu. Když se člověk podívá na ty malé kožovité hrušky, řekl by, že jde o nenáročnou odrůdu na vysočinu (proč by jinak tak škaredé hrušky byly v sortimentu?). Pokoušíme se prostě skladovat neuzrálé ovoce.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13   
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.135 (?), 30.12.2016 18:35

Inu já bych se i nechal ovlivnit ale ona se těžko shání. A jet pro to někam přes půl republiky nechci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.48 (?), 30.12.2016 17:40
Madam Verté je "Pani Hruška" excelentnej chuti. Bohužiaľ mi odišla na bakteriálnu spálu (Erwinia amylovora), takže naozaj nešlo o "běžně se vyskytující" chorobu... U mňa to hnitie jadrovníka nebolo. Hromadné dozrievanie je u hrušiek skôr pravidlom, tú výhodu postupného zrenia má len málo odrôd, takže toto by som ako mínus nevidel (samozrejme ak dá vysokokmeň 300kg hrušiek, tak to problém je 😉). Skôr je, ak to tak môžem nazvať, nedostatkom M.V. nepríliš vábny vzhľad, ale to len pre povrchných konzumentov ktorí nevidia pod povrch... IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 30.12.2016 18:29

No tak to je podezdřele pane doktore. Tedy to, že nehnila od jádřince, to je totiž až takový typický rys této odrůdy. Jistě, v každých polohách se může ta samá odůda chovat jinak... Zeptám se ještě, jak dlouho vám plody vydržely? Říkám si, zda se nemohlo jednat o odrůdu Nelisova zimní, která je vzhledově velice podobná, ale vyrdží déle a chuťově je exceletní. Pokud odrůdu Madam Verté dobře znáte a jste si jistý že to je ona, tak se samozžejmě za jistou nedůvěru omlouvám... Velký rozdíl mezi těmito odrůdami je v habitu stromů, Madam verté roste vzpřímeně a vypadá asi jako Parména zlatá i s tím krátkým plodným obrostem. Nelisova má šlahounovitý habitus a výrazně drobné listy...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 30.12.2016 19:03

Pro Ing. Fidlu. Jednu hrušeň s malými kožovitými plody jsem podědil. Sám jsem ji určil za M.V., ale starý soused říkal, že je to Nelisova zimní. Budiž, přikoupil jsem si opravdovou Madame V. Plody si byly opravdu hodně podobné, rozlišit bych mezi něma netroufl. Osud ve sklepě obou odrůd byl obdobný. To houfné zhniličikování se dělo kolem Vánoc, což mi u zimní odrůdy přišlo hrozně brzo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.227 (?), 30.12.2016 19:05
Pre ing.Fidlu: Bola to určite MV, typické plody i habitus koruny. Je to už asi 15 rokov, takže presne povedať dokedy plody vydržali si už netrúfam. Ale ony vlastne ani nemali šancu sa pokaziť, lebo sme ich vždy stihli zjesť (nebol to veľký strom a úroda bola tak 2 bedničky). Plody boli najlepšie akonáhle trochu zmäkli, ešte predtým ako zmenili farbu na žltohnedú. Možno preto som nezaregistroval ani to hnitie jadrovníka. Tento neduh si dobre pamätám u jabĺk Gloster, a bohužiaľ sa občas vyskytne aj ku koncu skladovania Rubinoly (marec-apríl). Z príspevkov PP a Petra z P. vyvodzujem že MV potrebuje teplú polohu, problém s krátkou resp. žiadnou dobou konzumnej zrelosti u mňa nebol (ale pripomínam, som v jednej z najteplejších oblastí Slovenska). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 30.12.2016 19:14

ale pripomínam, som v jednej z najteplejších oblastí Slovenska

Myslím, že v tom je zakopaný pes. U M.V. se uvádí vyšší nároky na teplou polohu. Když se člověk podívá na ty malé kožovité hrušky, řekl by, že jde o nenáročnou odrůdu na vysočinu (proč by jinak tak škaredé hrušky byly v sortimentu?). Pokoušíme se prostě skladovat neuzrálé ovoce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 196.17 (?), 30.12.2016 19:30

Zakopaný pes možná v chuti, ale to postupné zrání s náhlým hniličkovatěním dělaly i zdejší plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 225.136 (?), 30.12.2016 20:16

Čtouc pilně vaši diskuzi, dostal jsem chuť na Madam. Tak jsem si pro jednu šel (místo jabka) a vzal jsem si dvě a dobře jsem udělal.
Ještě nejsou nažloutlé. Beru ty co ztrácejí studenou vojenskou barvu. Tak žvýkám a dobrý. 450 m/m, kopečky západně Znojma se zbytky panonského proudění (jinak se uvádí vhodnost do 400 m/m a tím se nemyslí dno rokle, ale průměr krajiny).
Měli jsme Madame v 610 m/m Jihlavska před 30 roky. A vlastně taky dobrý, rostly zdravě a pěkně kvetly. Vysoké, štíhlé, bílé. Jinak jako Strýmky, ty tam taky rostly zdravě. wink JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.45 (?), 31.12.2016 0:25
Madam Verté.
Viď tretia veta od konca !
Viď tretia veta od konca !



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.58 (?), 1.1.2017 9:15

Bohemicu určite nie, rodi mi tretí rok a som teda v rozpakoch či ju nepreštepím.

N.K

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika