Co se stalo s mou hrušní?



Stránky: 1,  2   
kyprik - (49) - 23.110 (?) 
18.7.2009 13:55, zobrazeno: 30950x

Dobrý den, dokáže mi prosím někdo zasvěcený poradit, co se stalo s mou hrušní - odrůda Williamsova. Po návratu z týdenní dovolené jsem zjistil, že velká většina listů takto hrozivě zčernala. Ten pohled mě velmi zdeptal, vůbec netuším, co se stalo, jisté je to, že se to stalo náhle. Měla letos nasazeno asi osm krásných plodů a teď tohle. Myslel jsem si, že úplně odumřela, ale po seškrábnutí kůry se zdá, že stromek je ve všech částech živý. Děkuji za každou radu. M.S.

zčernalé listy
zčernalé listy
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 122.179 (?), 18.7.2009 16:09

Mohlo by jít o spálu růžovitých.Specifickým příznakem je tvorba bakteriálního slizu, který se za tepla a vlhka objevuje na povrchu orgánů v podobě lepkavých, bělavých a později hnědnoucích a tuhnoucích kapek, povlaků nebo vláknitých útvarů. Objevuje se tam něco takového?  AB 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 23.110 (?), 18.7.2009 19:14

Díky za tip, ale žádný sliz či lepkavé kapky jsem na stromku nepozoroval. Jak jsem již psal, k zčernání nedošlo postupně ale zcela náhle. Ještě před týdnem bylo vše v pořádku a těšil jsem na ochutnávku hrušek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 122.179 (?), 18.7.2009 21:26

Spála růžovitých se v poslední době objevila na Vyškovsku a Slavkovsku u Brna.Hrušeň je domestikovaný strom. Listy hrušně obsahují arbutin, který se na podzim rozkládá a uvolněný hydrochinon se oxiduje na černý chinhydron (směs hydrochinonu a chinonu), což způsobuje černání listů hrušní na podzim.  Pozorujte hrušeň dál, příznaky rzi jsou tam již patrné (rzivé skvrny).Stříkl bych Baycorem 25WP.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.18 (?), 18.7.2009 21:54

Pokud byste měl obavy ze spály růžovitých, tak vám v rostlinolékařské laboratoři udělají z kousku větvičky rozbor (zdarma).Pozor, je to karantenní choroba!!           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 186.98 (?), 20.7.2009 10:37
Možná je to jen problém kořenů. Karlos
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 165.185 (?), 24.7.2009 7:48

Pořád si lámu hlavu nad tím, proč ty listy u mé hrušně tak ztmavly. U nás na zahradě bylo po dlouhotrvajících deštích spoustu vody, terén byl velmi podmáčený. Je možné, že hrušeň takto reagovala šokem na to velké množství vody, která už se neměla kam vsáknout? Nebo došlo k poškození kořenů hlodavci? A můžu očekávat to, že stromek znovu obrazí příští rok anebo dojde k jeho odumření? Díky za názory. M.S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 185.138 (?), 24.7.2009 13:07

Pokud stála ve vodě, tak celý výsledek záleží na uhnití kořenů. Možná přežije, možná ne. To by i odpovídalo rychlému odumření listů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 20.63 (?), 2.11.2009 18:08

Znám osobně. Moniliová spála. Vykopat spálit a zasadit peckovinu na toto místo. Přišel jsem o všechny hrušně v řadě v sadu. Trvalo to 10 dnů

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 2.11.2009 19:20

Moniliová spála není choroba typická pro hrušně. A že by napadla všechny stromy v řadě - to je dost zvláštní. Nezdá se mi to.
   Myslím si, podobně jako Karlos, že půjde o problém kořenů, konkrétně jejich asfyxie po delším zamokření a nepřístupu vzduchu. Může odumřít celý strom nebo regenerovat z nepostižených pletiv.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika