Čertova hruška (hnilička)



Stránky: 1,  2,  3   
host - 219.25 (?) 
14.9.2009 17:52, zobrazeno: 46102x

Dobrý den,

prosím, můžete mi někdo poradit, jak se správně jmenuje a jestli se dá někde sehnat hrušeň, kterou jsme jako děti milovali a kterou jsem letos náhodou po mnoha letech mohla zase ochutnat. Naše teta, u které jsme trávili většinu prázdnin jií říkala čertova hruška. Plod je maličký a když je zralá, dužina je hnědá a sladká. Teta tyto mini - hrušky zavařovala celé i se stopkou. Já jsem ji před týdnem objevila při toulkách po Třeboňsku. nevím, jestli nejde o "divokou hrušeň", nebo jestli se jí neříká "hnilička".

Věřím, že mi někdo dokážete poradit :-)

Slávka

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 122.179 (?), 14.9.2009 18:53

Slávko, nejsem už dítě, je mně právě ...sát, ale vím, o čem asi píšete.Hrušku opravdu nazýváme hnilička, protože spadne mírně rozkvašená a kvasí dál na zemi, kde se na ni (hlavně na ty poškozené)vrhají včely a vosy, aby holdovaly přírodnímu alkoholu, který tam rychle objeví.Už jsem o tom psal na jiném vláknu, které se pokuste najít pomocí vyhledávací kolonky.  AB 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Blackowicz - (1) - 95.245 (?), 2.7.2010 20:49

myslím, že hovoríte o oskorušiach

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 196.170 (?), 12.7.2010 9:29

Špinka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.235 (?), 12.7.2010 11:04

Nejde Špinku ani o oskorušu, je to malá hruška, padá a sbírá se průběžně většinou na letní kvas. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 12.7.2010 12:06

Takových starých velkých stromů s malými hruškami, které se používají do kvasu je mnoho, vesměs se jedná o semenáče, často neúmyslné, kdy před lety pokračovala v růstu jen vitální podnož. Všechny hrušky, když přezrají, tak hniličkovatí.
   Může jít taky o štěpované krajové odrůdy 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 25.2 (?), 9.7.2014 20:53

Máte pravdu, mohlo by se jednat i o Červencovku, zrála asi o čtrnáct dnu před Solankou. Přibližně v době Prusvitného letního jablka. V té době ji ani Výkup OZ nevykupoval, my jsme ji říkali prdlavka, malá, sladká, špatně transportovatelná, snadno otlačitelná. Jako děti jsme se jich často přejedli a potom smrděli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 185.138 (?), 12.7.2010 12:39

nejlepší je označit si příslušný strom, pokud je u majitele na zahradě, domluvit se s ním. Na psat si do kalendáře a v prosinci odstarat rouby. Naroubovat na podnož. Vše ostatní se snazší jen zdá. Na podnoži můžete mít více odrůd, takže obavy z metráku kvasících hrušek jsou zbytečné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 194.190 (?), 22.3.2012 15:28

Zdravím.

Také se pídím po této hrušce. Říkaly jsme jí hnilička, nebo také Jakubinka... dozrávala na Jakuba... tedy v prostřed července. Zevnitř bylopa měká a jakoíby nahnilá. Babička ji měla na Moravě, používala se sušená na pragandu.

Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 60.77 (?), 22.4.2012 23:15

Připojuji se,

na podzim jsem ji kupoval v zahradnictví v Uherském Ostrohu, zeptejte se tam, mimo jiné jsem tam sehnal i starou odrůdu jabloní banánové zimní (vřele doporučuji).

Richard

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika