černání a vadnutí listů



Stránky: 1,  2,  3   
host - 78.18 (?) 
22.5.2007 19:27, zobrazeno: 58796x
Prosím poraďte,mám mladý stromek 3 roky starý,odrůda lucasova.Letošní mladé výhony na špičce vadnou a listy černají,černání je jasně ohraničeno,nepostihlo to všechny výhony.Plody částečne sprchávají,ale to bych viděl jako běžný jev.Na stromku jsem objevil savého škůdce podobného mšici,jen si nemohu vzpomenout jak se jmenuje.Děkuji
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 22.5.2007 22:31

Tipl bych si, že listy mohou být popálené měďnatým postřikem, na něž jsou  zejména mladé listy některých odrůd hrušní citlivé.
  Ten savý škůdce bude nejspíš mera.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 78.18 (?), 23.5.2007 21:03
Děkuji, ano ano mery to jsou ony, to by mohl být původce problémů. Používám na ně postřik: ZOLONE 35EC, nebo SUMITHION SUPER. Nevím, ale jestli obsahují měď. Nemoh by jste mi poradit nějakou alternativu na tyto škůdce, potažmo vyřešení vadnutí listů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 78.18 (?), 23.5.2007 21:08
Ještě chci dodat, že jsem ještě letos nepoužíval žádný postřik, pouze loni. Taky jsem uvažoval o vysoké hladině spodní vody, což není vhodné pro hrušně, v dané lokalitě se jim nikdy nějak nedařilo.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 196.170 (?), 13.8.2007 14:29

Mám 4 roky starou Konferenci a každý rok má některé listy černé, prostě během jara a brzkého léta zčernají. Mám vedle ní mladé stromky odrůd Jana, Boskova, Bohemica, Alfa, Clapova a Dicolor, ale listy černají jen Konferenci. Všechny hnojím NPK a ničím je nestříkám, jenom Zolone proti mšicím a jiným žravým škůdcům. Zda Zolone způsobuje černání listů nevím, ale proč by černala jen Konferecne ?

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 166.45 (?), 31.5.2012 17:19

Znovu se vracím k tématu. Dříve jsem měl podobné problémy na dospělých hrušních, ale nebylo to až tak hrozné.

Teď se mně objevilo černání lístků na jaře vysazené sloupovité hrušni a jsem nešťastný. Přikládám foto, je dost nekvalitní, ale spěchám. Na škůdce se mi to nezdá, jde o jasně ohraničené černání lístku. Ještě jsem si všiml, ze se po stromku prohání mravenci. Mšice tam určitě není. Zkuste poradit, děkuji. I.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 1.6.2012 21:19

Nevím. Choroba to nebude, spíš nějaká porucha v příjmu živin. Nelíbí se mi ty světlé okraje listů. Ale momentálně mě nenapadá nic konkrétního.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 143.74 (?), 1.6.2012 22:14

S Václavem souhlasím: fyziologická záležitost - poškození kořenů, zaschnutí, prostě to neutáhnou a nejsou schopny stromek vyživit ani zásobovat vodou... Může to být třeba i nedostatek vláhy anebo naopak její přebytek ("utopení").

Ještě se zeptám na dvě, resp. tři doplňující informace:

1. jaká je to odrůda hrušně (údaj "sloupovitá" je málo)

2. na jaké podnoži je stromek

3. vložte fotku celého stromku.

Předběžně bych doporučil následující:

1. sestřihnout nad nejspodnějšími listy (aby ty živiny nemusel stromek dopravovat až do původní výšky)

2. zkusit použít nějaký "životabudič" - stimulátor, kvalitní listové hnojivo, lignohumát apod.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
oivo - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (92) - 166.45 (?), 2.6.2012 14:48

Vážený Pane Josefe a Václave, díky za vaši reakci a zájem pomoci. Bohužel na doplňující informace nebudu moci odpovědět. Hrušeň jsem koupil ze zahradnictví Na Zázvorce - Semilsko (někde jinde na tomto fóru je dost hanili, ale zjistil jsem to až po odeslání objednávky a už se mně nechtělo couvat).  Koupi lsem ještě 5 jabloní a ty jsou v pořádku, alespoň prozatím. Hrušeň se jmenuje Diana, je podzimní a to je vše, co o ní vím (nabídka už z jejich webových stránek zmizela). Přikládám foto celého stromku, ale je to taky nic moc, protože ruší okolí. Nechci otravovat, ale prohlédnou si ji lépe lze až po zvětšení.

Vtomto suchém jarním počasí jsem ji dost zaléval a před 2 dny jsem ji dal injekci z rozpuštěného dusíkatého hnojiva. Myslím, že půjde spát, obrost je zaschlý, proto jsem lpěl na udržení vrcholového výhonku.

Ještě jednou děkuji   I.

P.S. Pane Josefe nejste tentýž, který mně před časem pomáhal určit kryptomerii japonskou?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
oivo - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (92) - 166.45 (?), 2.6.2012 14:54

Neumím vkládat více fotografií a proto přikládám ještě lepší foto vrcholového výhonku.  I.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika