Boscova lahvice a Salisbury



host - 189.156 (?)
16.1.2017 22:58

No my jsme tady v podstatě nížina- 230 metrů. Loni přitom pro mě Salisburka určitě Top. Letos mi skoro celou násadu zlikvidovala plodomorka hrušňová. Znovu upozornuju, že v současné době nelze Salisburyovu, tedy Malou korunu do vyšších poloh bezvýhrady doporučit, hodně strupatí, možná je adkvátní náhradou chutově podobná a strupovitosti odolnější Princezna Louisa...

           Ing. Fidla

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
            
host - 98.187 (?), 5.1.2017 8:13

Mám Salisburyho na troch konároch jedného stromu a ešte mladý stromček asi 5 ročný. 2016 ich bez varovania, zo dňa na deň, zožrali vtáci. Nenechali ani na foto. Tak snáď tohto roku. Ale strom z ktorého som bral vrúble, mal plody presne ako na foto pod popisom uverejnené pánom Ivanom. Radovan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 70.240 (?), 5.1.2017 15:02

Radku, s těmi ptáky to moc dobře znám. Na roubech s pár plody je budu muset zasáčkovat, jinak je ptáci zničí. Ivanovy fotky Salisbury vykazují určitý rozdíl s Boscovou, ale jiné fotky zase ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 101.226 (?), 6.1.2017 15:05

Strom z ktorého mám vrúble má odhadom 60-70 rokov. Už slabo rodí, posledných 25 rokov sa o neho nikto nestará, rastie v parku jedného sanatória. Plody sú menšie ako Boscova, resp. majú kratšiu stopkovú časť, nie sú tak dlhé. Vo vyššej polohe je Salisburyova chuťová jednička, žiaľ dlho nevydrží. To je myslím hlavný dôvod jej vymiznutia, v rovnakej dobe dozrievajúce hrušky majú väčšinou už dlhšiu skladovateľnosť. Na nížine by to bola len nevýznamná neskorá letná hruška, tam sú aj lepšie. Ale v horách je to iné, tam má Salisburyho ten správny šmrnc. Pamätám si ten strom ešte keď som bol chlapec, o tie hrušky bola bitka. V chuti som cítil niečo medzi Boscovou a Konferenciou, ale je možné že nie každý rok budú mať rovnakú kvalitu. Radovan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 70.240 (?), 10.1.2017 18:29

Na nížine by to bola len nevýznamná neskorá letná hruška, tam sú aj lepšie.

frown

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 107.193 (?), 16.1.2017 8:12

Ale Petr, zase to nemusí byť až tak zlé. Mal som na mysli len to že dozreje niekedy v septembri a za dva týždne bude pravdepodobne po nej. Chuť iste bude konkurovať tým naj odrodám. Možno mladý strom dá aj trvanlivejšie ovocie o nejaký týždeň neskôr. U niektorých odrôd je rozdiel medzi plodmi z prestarnutého a mladého stromu veľký. No a v tomto prípade ja poznám práve ten prestarnutý strom. Radovan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 16.1.2017 16:58

Možno mladý strom dá aj trvanlivejšie ovocie o nejaký týždeň neskôr. U niektorých odrôd je rozdiel medzi plodmi z prestarnutého a mladého stromu veľký

Já má tedy opačnou zkušenost.  Skladovatelnost jádrového ovoce (jablek i hrušek) pozoruji delší právě starých stromů. Mladší mají větší plody, ale vydrží méně. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.89 (?), 16.1.2017 17:25
Je to tak - predovšetkým slaborastúci podpník a tzv. intenzívne tvary stromov (štíhle vreteno, solax) dávajú predpoklad (ešte viac ako vek stromu samotný) že ovocie z nich bude nielen o niečo väčšie a vyfarbenejšie, ale aj skôr dozreje a jeho skladovateľnosť môže byť o niečo kratšia. Dlhšia skladovateľnosť je pravdepodobnejšia pri plodoch z vysokokmeňov na semenáčových podpníkoch (ktoré aj neskôr vstupujú do rodivosti, ale žijú dlhšie a teda často sú aj staršie ako "intenzívky", ktoré väčšinou po 10-15 rokoch vymeníme za nové). IH. P.S.: Skladovateľnosť nepriamo úmerne ovplyvňuje aj nadmerný úzus dusíka.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 94.118 (?), 18.1.2017 8:34

S úctivou poklonou páni radcovia,

no mám aj takúto skúsenosť. Pozoroval som ju práve na hruškách (o jablkách nehovorím) a práve na starých stromoch a ich mladých dcérach štepených na semenáčoch (o slaborastúcich podpníkoch už vôbec nebola reč, tam by to malo byť jasné každému začínajúcemu záhradkárovi). Dôvod je asi takýto: naša pôda, ktorou je kyslá kambizem na rule, je veľmi chudobná na vápnik. Prestarnuté stromy, ktoré už nerozširujú svoju koreňovú sústavu, za tie roky odčerpali z miesta tú trochu Ca, a možno aj iných prvkov. Dužina ich plodov má horšiu kvalitu, menej vydržia, častejšie sa objavujú aj horkasté a trpké tóny. Malá násada na týchto stromoch asi spôsobuje aj skoršie dozrievanie. Dokonca aj pozorovateľne skôr kvitnú. (stále hovorím o hruškách ktoré majú 60-140 rokov, oproti 10-20 r.) Samozrejme sa to nedá zovšeobecniť, teda ďakujem za opravu, aby si náhodný čitateľ nemyslel že je to pravidlo. Radovan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 16.1.2017 22:58

No my jsme tady v podstatě nížina- 230 metrů. Loni přitom pro mě Salisburka určitě Top. Letos mi skoro celou násadu zlikvidovala plodomorka hrušňová. Znovu upozornuju, že v současné době nelze Salisburyovu, tedy Malou korunu do vyšších poloh bezvýhrady doporučit, hodně strupatí, možná je adkvátní náhradou chutově podobná a strupovitosti odolnější Princezna Louisa...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 18.1.2017 9:33

možná je adkvátní náhradou chutově podobná a strupovitosti odolnější Princezna Louisa...

Roub Salisbury mi zatím nezaplodil, tak tu chuťovou podobu neznám. Je ovšem pravda, že Avranšská (Pr.Luisa) je na horší polohu velmi přizpůsobivá, tedy pro pěstitele z vyšších poloh vděčná odrůda. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika