Boscova - kráľovná hrušiek. Naozaj?



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
24.12.2016 11:02

Mohu potvrdit. Čistou šedou muškatelkovici jsem pil a její kvalita si s wiliamskou nijak nezadala. Bohužel ten obrovský strom, z něhož plody pocházely, už odešel. Naštěstí jsem roub zachránil. 
   Plody samotné byly na chuť dobré, ale tržně by se asi neprosadily. Jejich velikost je sotva střední a doba zralosti krátká.
    Věřím, že podobný boom, jako zažívají slivoně díky rostoucí popularitě slivovic, čeká i palírenské odrůdy hrušní. A že čas muškatelek, Solanek a Šidlenek přijde. Koporečce tolik nevěřím, jinde než v zasířených oblastech se - přes svoji výjimečnou chuť - příliš neprosadila

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.157 (?), 23.12.2016 13:55
To čo píše Miloš má logiku. Takže sa hľadá hruška ktorá bude vizuálne pekná, mimoriadne chutná, pritom trvanlivá, s dlhým shelf-life, skladovateľná i transportovateľná, rodiaca skoro, na štíhlom vretene i vysokokmeni, s dlhou životnosťou stromu, odolná mrazom, chrastavitosti i hrdzi... Úloha snáď pre Stvoriteľa, ktorú mu teda vôbec nezávidím 😉. Samozrejme, toto nie je reálne a tak buďme radi aj za ten výber odrôd ktorý máme teraz. Akurát viac myslime na tie staré regionálne sorty a vyskúšajme ich vo svojich záhradách. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.157 (?), 23.12.2016 14:14
Ešte k tej Milošovej poznámke k výstavním "cizákům" - jablkám. Nepoznám detailne situáciu ohľadom Zahrady Čech, ale na Slovensku zatiaľ prebehlo 21 ročníkov súťaže o najkrajšie jablko, a Braeburny, Pink Lady, Fuji či Galy nevyhrali zatiaľ ani raz. Je to na fotkách : jasne vedie "profláklý" Rubín ktorý triumfoval 5x, po 2x vyhrala Bohemia, Rubinola, Melodie, Pinova, Jonagored a Heliodor, 1x bol prvý Idared, Granny Smith, Šampion a Angold. Ide samozrejme len o vizuálnu stránku, teda efekt na krásu, ale aj tak - zrátajte si koľko je tam odrôd z českého šľachtenia a buďte (Česi) na to oprávnene hrdí. My na Slovensku o takom úspechu a konkurencieschopnosti nemôžeme ani len snívať. To že v supermarketoch je situácia iná, je už ďalšia téma... IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 23.12.2016 23:09

Tady s Dr. Vysloužilem úplně nesouhlasím.Když se podíváte do Vaňkovy pomologie 100 hrušní, tak zjistíte že snad polovina, nebo téměř polovina z tohoto sortimentu jsou v podstatě zimní odrůdy! Nemůžeme se tedy vůbec bavit o tom, že tu byly jen Pařížanka a Pastornice.I tyto dvě profláklé odrůdy vůbec nejsou špatné, ale je potřeba jim dopřát to, co poptávají, tedy jsitou sumu teplot. Ta tu kdysi s výjimkou někoika málo let nebyla, ale ted už tu leckdy je, oteplilo se.Je tedy načase přehodnotit názor na pastornici, jakožto odrůdu, jež se hodí leda tak na zkrmování... Tato odrůda z dobrých poloh nabývá jen sobě vlastní chuti. Připočtěte k tomu zdravý růst stromů, mimořádnou úrodnost- ano tato orůda je brána jako úrodnostní Top, v rámci všech odrůd, tedy i nových a máte ideální zimní odrůdu. Jistě nedosahuje delikátnosti Koporečky, nebo Mechelenské, přesto ale místo v dobrých polohách určitě má..

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 23.12.2016 23:18

Pane doktore konkrétně Solanka byla vysoce ceněná i proto, že na letní hrušku vydržela, když se obrala ještě zatvrda velice dlouhou dobu bez hnití. Píše se i o třech či čtyřech týdnech, kdy v bednách postupně zrála, byla to ideální transportní odrůda...

Tady samozřejmě nelze hledat nějakou přirozenou logiku, která by vysvětlila, proč se ta¨, či ona odrůda přestala pěstovat. nemusí tam totiž vůbec žádná být.

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 23.12.2016 22:49

Já samozřejmě netvrdím, že všechny nové odrůdy hrušní jsou špatné, nakolik spoustu z nich znám maximálně podle jména. To co tvrdím je to, že jsem na ně zanevřel (i z důvodu různých podpásovek, které tzv. pokrokoví ovocnáři velice ochotně vůči starým odrůdám dělají- má ultimátní vyjádření jsou ve srovnání s jejich jen slabý čajíček!) Takže ano, zanevřel jsem na ně, ale nikdy jsem snad neřekl, že jsou všechny špatné! nebo snad ano?  Tu jistou zášť si navíc mohu dovolit, odrůdový sortiment, kvalita, chuťová různorodost je u starých odrůd hrušní taková, že opravdu nemám žádný důvod zkoušet a pěstovat ty nové.. Tvrdím jednu věc, starých odrůd hrušní se vzdá jen člověk nedostatečně zbehlý v ovocnářské problematice, i když hodnotíme čistě bez emocí a hodnotíme jen řekněme hospodářský užitek, tak staré odrůdy hrušní z tohoto vycházejí velice dobře!

Že v našich nových pomologiích jsou snad až na Willimasovu, nebo Clappovu popsány jen nové české odrůdy svědčí o dvou věcech. Buď o velké míře diletanství a arogance, nebo o novém náboženském směru, kde novodobými modlami jsou všechny ty Jizery, Eriky, nebo Bohemiky... Já se těmto modlám ovšem klanět odmítám!

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.100 (?), 23.12.2016 23:48
Pre ing.Fidlu: Ondřeji, pre mňa je polemická debata s Vami tiež zaujímavá, bezpochyby 😉 (to že sa niekedy úplne nezhodneme je normálne). Toto vlákno som založil ako poctu mojej obľúbenej odrode Boscovej fľaške. V záhrade mám okrem iných aj obe Williamsky, Lucasovu, Clappovu, Konferenciu, Abate Fetel... všetko "staré dámy", stále na špici môjho rebríčka hruškovej kvality. Mám ale aj novšie sorty, a z nich napr. Nojabrskaja či Harrow Delight za klasikami nezaostávajú. Uvidím ako sa uvedú odrody z východu (Bieloruská, Mramornaja) - tie ešte len zarodia. To čo ma mrzí je, že by som rád vyskúšal napríklad aj kultové (bez irónie) české sorty - Koporečku, Muškatelku... ale kde ich zohnať? Snáď len ako štepy, ale škôlky tieto odrody na Slovensku jednoducho neponúkajú. Neviem ako v Čechách, ale tam situácia asi nebude oveľa ružovejšia. Je paradoxom, že nie je problém zohnať francúzske, anglické či východoeurópske odrody hrušiek, ale naše regionálne, zrejme kvalitou rovnocenné sú prakticky nedostupné. Možno to chce nejakú propagandu či osvetu medzi záhradkármi i laickou verejnosťou, lebo tie storočné stromy tu nebudú večne a ďalšie generácie o tento vzácny genofond môžu prísť definitívne. Viem že sú nadšenci ako Vy ktorí zakladajú sady starých odrôd, ale sorta "žije" tým správnym životom najmä v záhradách hobíkov ako sme my tu na fóre. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 23.12.2016 22:58

Kult muškatelky šedé samozřejmě upadl, to nám ale nic neříká o tom, zda si upadnout zasloužil. Já tvrdím že nikoliv. Už jsem psal o tom, že její chut je velice výrazná, na tak rannou odrůdu má i význačné množství cukrů.. V Praze uzrává koncem července, první plody jdou konzumovat už snad v půlce tohoto měsíce. Je to velice zdravá odrůda, ničím netrpící, ani rzí hrušńovou! úrody u velkých stromů běžně přesahují jednu tunu a plodnost je každoroční. Je pravděpodovné že tato odrůda bude vhodná na výrobu delikátní hruškovice, muškatelkové aroma je totiž to, co má k těmto účelům nejvíc vyhledávána Williamska, jen o poznání silnější.. Přes všechny tyto klady a přes to že to je naše původní odrůda, tak ji dnes skori nikdo nezná! Kde je asi chyba hm? Na straně Muškatelky šedé určitě ne...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 24.12.2016 11:02

Mohu potvrdit. Čistou šedou muškatelkovici jsem pil a její kvalita si s wiliamskou nijak nezadala. Bohužel ten obrovský strom, z něhož plody pocházely, už odešel. Naštěstí jsem roub zachránil. 
   Plody samotné byly na chuť dobré, ale tržně by se asi neprosadily. Jejich velikost je sotva střední a doba zralosti krátká.
    Věřím, že podobný boom, jako zažívají slivoně díky rostoucí popularitě slivovic, čeká i palírenské odrůdy hrušní. A že čas muškatelek, Solanek a Šidlenek přijde. Koporečce tolik nevěřím, jinde než v zasířených oblastech se - přes svoji výjimečnou chuť - příliš neprosadila

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.17 (?), 24.12.2016 14:18

Přečetl jsem vlákna Kozačka, Špinka a Muškatelka ale moc informací tam není.Až po této diskuzi mám jasno.Na jaře budu shánět Muškatelku šedou a Pastornici.

Takže díky všem diskutujícím i zakladateli vlákna. J.A.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.236 (?), 24.12.2016 16:45

Poďakovanie patrí najmä Ondřejovi (ing.Fidla) za jeho neutíchajúcu a húževnatú snahu v propagovaní a aktívnej záchrane starých krajových odrôd (a nielen hrušiek). Podľa mňa otázka nestojí tak, že: nové ALEBO staré sorty. Môj názor je : nové AJ staré, každý nech si vyberie podľa svojich podmienok a preferencií. Je dobré byť informovaný, je dobré mať na výber, je dobré vytvoriť si svoj vlastný názor. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika