Boscova - kráľovná hrušiek. Naozaj?



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
20.12.2016 18:59

Boscova, tuším, s kdoulí nesrůstá. Muselo by se použít mezištěpení. Ale běžně se to nedělá, Boscova nemá ráda přísné tvary a neplodí bůhvíjak brzy.
   Když jsem Boscovu pěstoval v Brně, byla její chuť bezkonkurenční. V horší poloze a půdě ale zklamala. Chuiť ne úplně špatná, ale vyrovnaly se jí jiné odrůdy, které ji předčily plodností (Konference) a velikostí plodů (Vienská).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.39 (?), 24.9.2016 18:33
Robili sme hruškovicu čiste z Williamsiek, a potom z mixu Konferencia +Lucasova + Boscova. Tá prvá bola lepšia, ale zasa nie "o parník". Dávať do suda iba Boscovu mi zatiaľ prišlo ako hriech, radšej poteším jej darovaním rodinu, priateľov a známych. Nad chuťou Boscovky väčšinou ochkajú :-) Inak si myslím že Williamsku by Boscova neprekonala (teda ako substrát na pálenie). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 40.230 (?), 19.12.2016 18:05

Dobrý den! Já mám z pěstování Boscové lahvice smíšené pocity.Mám cca 20 letý stromek,  volně pěstovaný jako polokmen Rodí každoročně, dozrává, chuť je vynikající. Co mi na ni vadí, je její velká citlivost na strupovitost. I když stříkám podle počasí jako jabloně, vadí mi že 2/3 plodů je strupovitostí napadena. Velká většina napadených plodů na stromě popraská, což je vstupním místem hnilob. S pozdravem, wtom

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10072) - 70.240 (?), 20.12.2016 11:53

Vrátím se k začátku vlákna. Pane Jano, asi úplně dobře nelze srovnávat Lucasovu, Konferenci a Boscovu flašu. Každá je v chuti úplně o něčem jiném. Boscova je z nich nejvýraznější a nejkořenitější. Konference ani Lucasova takové kořenité ambice nemají a nikdy neměly. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.12 (?), 20.12.2016 13:23

Je to presne tak ako ste napísali pán Petr.Na prvé miesto by som dal určite Boscovu a hneď za ňu Wiliamsovu.Na tretie misto by som dal Konferenciu a až potom ďaleko za nimi by bol Dicolor a nakoniec na poslednom mieste by bola Lucasova.Zimnú hrušku mám len Lucasovu ale asi potrebuje teplejšie polohy ako mám ja v 310.m.n.m.Chuťovo je u mňa nevýrazná, málo sladká.Konferencia je sladšia aj keď ju oberám o mesiac skôr-dřív ako Lucasovu.Nevýhodou Wiliamsovej je to že sa nedá skladovať, hodí sa asi len do suda.Jednoznačný víťaz je u mňa Boscova je výborná aj v mojej strednej polohe akú mám ja.     Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 249.250 (?), 20.12.2016 15:31

Dobry den,

mate niekto skusenosti s Boscovou na podpniku dula?

Pestuje ju niekto ako zakrpok, stihle vreteno alebo stvrtkmen?

Dakujem vopred za odpoved

Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 20.12.2016 18:59

Boscova, tuším, s kdoulí nesrůstá. Muselo by se použít mezištěpení. Ale běžně se to nedělá, Boscova nemá ráda přísné tvary a neplodí bůhvíjak brzy.
   Když jsem Boscovu pěstoval v Brně, byla její chuť bezkonkurenční. V horší poloze a půdě ale zklamala. Chuiť ne úplně špatná, ale vyrovnaly se jí jiné odrůdy, které ji předčily plodností (Konference) a velikostí plodů (Vienská).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.235 (?), 21.12.2016 17:11

Nedávno niekto písal v inom vlákne že pestuje Boscovu v 630 m.n.m.    Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 21.12.2016 20:12

Už to tu víckrát zmiňoval třeba doktor Vysloužil- údaj o nadmořské výšce nám nemusí říct nic o podmínkách pro pěstování.. V 630 metrech někde na Krupinské vrchovině na jihovýchode Slovenska máte vynikající podmínky pro pěstování Boscovy. Znám lokality na Slovensku, kde bych si v 800 metrech troufnul s úspěchem! pěstovat meruňky...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.148 (?), 22.12.2016 15:08

V 630 metrech někde na Krupinské vrchovině na jihovýchode Slovenska máte vynikající podmínky pro pěstování Boscovy.

Boscova nie je žiadna citlivka, je celkom možné že by sa jej darilo aj v okolí Krupinskej vrchoviny.Inak táto oblasť sa nachádza na juhu stredného Slovenska nie na juhovýchode.

Znám lokality na Slovensku, kde bych si v 800 metrech troufnul s úspěchem! pěstovat meruňky...

Uveďte ktoré sú to lokality.Zaujíma ma to.     Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 22.12.2016 16:34

Nepochybně se jí tam i daří, Boscova je tam samozřejmě obecně rozšířená... V podstatě tyhle předhůří Karpat jsou Nej podmínky pro ovocnaření, lepší než horké roviny, myšleno aspoň pro tradiční odrůdy. To máte jako když srovnáte kvalitu Goldenu z 270 m od Bolzana a z 1000 metrů z alpských údolí- z vyšších poloh je to úplně jinačí chuťový level. Top jablka tedy nevypěstujeme někde u Komárna, ale naopak výše, někde na čerstvém povětří, s chladnými, rosnatými rány...

Vhodná lokalita na meruňky jsou třeba některé vysoko položené lazy v oblasti Záježové, výhodou jsou tami poměrně výhřevné, sopečné půdy... Dielova máslovka z 800 m, na Sekierském lazu dosáhla špičkové kvality a víme, že to je odrůda poměrně náročná na vhodné podmínky...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika