Boscova flaška



Stránky: 1,  2   
host - 216.102 (?) 
24.3.2010 14:22, zobrazeno: 17968x

Zdravím Vás, na fore som nenašiel tému Boscova Flaška a preto som sa rozhodol založiť novú tému. Chcel by som vysadiť ešte túto jar odrodu hrušky - Boscova flaška. Viem že má zvýšené nároky na samotné miesto, pôdu atď. Bývam na juhuzápade Slovenska (pri meste Komárno) takže nedostatok tepla nehrozí, miesto kam by som ju v záhrade dal je asi najlepšie aké tam mám (vedľa rastú a plodia tri broskyne, marhula, vinič a hurmi kaki - dve zimy bez omrzlín). V literatúre som sa ale dočítal že trpí chrastavitosťou a kamienkovitosťou. Chrastavitosť sa dá vyriešiť postrekmi, ale tá kamienkovitosť plodov mi nič nehovorí. Navyše sa štepí a očkuje na genaratívne podnože a tak neviem akú veľkosť dosiahne (tých 5-6 m by bolo ešte v pohode). Moja otázka znie - oplatí sa mi ju vysadiť resp. nezažijem za tých 5 - 6 rokov keď má strom zaplodiť veľke sklamanie (každoročná kamienkovitosť)? Za rady a skúsenosti vopred ďakujem.

Juraj

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 155.12 (?), 24.3.2010 14:57
Dobrý den, já mám Boskovu Lahvicu od roku 2003 a snažím se ji tvarovat na drátěnku. Jsem z Břeclavi a co se týče chorob, nezdá se mi že by byla nějak náchylná. Problémy mám ale s vysokou hladinou spodní vody a těžkou půdou (řeka Dyje už zase vyvádí a pokud do týdne neopadne tak nastoupí spodní voda na úroveň terénu) a následkem mokra dosti hnije. Každoročně je obsypána květy a rodí, je jen otázka zda se plody na stromě udrží (vloni díky mokru spadla většina).
je to ta přední ještě před letošním ostřiháním
je to ta přední ještě před letošním ostřiháním
je to rok 2009!
je to rok 2009!
nynější stav
nynější stav
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 216.102 (?), 24.3.2010 15:10

Zabudol som uviesť, že chrastavitosť = strupovitost. A že vraj je na ňu citlivá, ale ako som už uviedol, trápi ma hlavne tá kamienkovitoť (vraj vírusové ochorenie).

Juraj

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 24.3.2010 17:41
Semenné podnože se používají proto, že Boscova nesrůstá s kdoulí. To lze vyřešit - při snaze o menší tvar - mezištěpováním, třeba Hardyho.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.235 (?), 24.3.2010 18:30

Máte pravdu, strupovitost je protivná, deformuje i větve, ale je léčitelná.Pokud jste si kaménkovitost nepřenesl ze školky se sazenicí, nemusíte se hned z ní obávat.Na tu by pak platil jen oheň. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 183.242 (?), 24.3.2010 20:30

Nevšimla jsem si, že by Boscova lahvice trpěla strupovitostí. Máme xlet starý strom a spousta jich bývala v okolí. Je pravda, že kaménkovitost ano. touto virovou chorobou, případně prý i z důvodů nedostatke kteréhoosi prvku bude trpět pravděpodobně každá. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 216.102 (?), 29.3.2010 6:51

Boscova je spolu s Williamsovou už zasadená, uvidím ako sa ujmu.

Juraj

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 178.86 (?), 13.10.2013 7:15

Dobrý deň.Ja by som chcela poradiť prosim.Chcem vrúblovať Boscovu flasu a mám podpnik planej hrušky.Potrebuje táto odroda medzištepenie inou odrodou?Ak áno poradte mi prosim akou.dakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 242.172 (?), 13.10.2013 11:41

Dobrý den,

problém se špatnou afinitou bývá většinou v souvislosti se kdoulovými podnožemi. Boscova Vám se semenáčem plané hrušně (Pyrus communis?) normálně sroste. ;-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.39 (?), 28.10.2013 5:40

Zasadené, držíme si prsty.Dufan, že sa jej bude páčiť.N.K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika