Bodruška hrušňová (Janus comressus)



Mortimer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 142.178 (?)
26.5.2016 11:29

Tiež som mal hrušky napadnuté bodruškou, ale nie všetky odrody. Zvädnuté listy nevidel som na boscovej, lucasovej, konferencií a bohemice. Na žltej wiliamsovke boli asi 2 konáre napadnuté a mám 2 hrušky (mne neznáme), nakoľko som ich dostal, ale zatiaľ nerodili a tie boli napadnuté. Na jednom strome mám 5 letných odrôd a tam tiež asi len 2 konáriky boli napadnuté, ale už sa nepamätám ktoré (alica, clappova, kornélia, arabitka a letná od kolegu). Napadnuté konáre som odstránil.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 25.5.2016 21:41, zobrazeno: 3579x

Mladé výhony vadnou, uvnitř bílá až světležlutá larva, v dospělosti 10 mm dlouhá tvaru písmene S se zakrnělýma hrudníma nohama. Dospělec je štíhlá protáhlá vosička, 7 mm dlouhá, černá se žlutými a červenými skvrnami. Samička před kladením nabodne ve spirále několik vpichů do mladého, nejméně 5-10 cm dlouhého výhonku a do spodního vpichu vloží jedno vajíčko. Výhonek nad vpichem vadne, hnědne a hyne. Vylíhlá larva se živí dření, vyhlodává chodbičku, na jejím konci si na podzim upřede zámotek a přezimuje. Kuklí se na jaře. Dospělci se líhnou v květnu. Ochranu provádíme odstraňováním a ničením napadených výhonů.



Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mortimer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 142.178 (?), 26.5.2016 11:29

Tiež som mal hrušky napadnuté bodruškou, ale nie všetky odrody. Zvädnuté listy nevidel som na boscovej, lucasovej, konferencií a bohemice. Na žltej wiliamsovke boli asi 2 konáre napadnuté a mám 2 hrušky (mne neznáme), nakoľko som ich dostal, ale zatiaľ nerodili a tie boli napadnuté. Na jednom strome mám 5 letných odrôd a tam tiež asi len 2 konáriky boli napadnuté, ale už sa nepamätám ktoré (alica, clappova, kornélia, arabitka a letná od kolegu). Napadnuté konáre som odstránil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 26.5.2016 18:30

Založil jsem vlákno se zobonoskami, protože činní stejné škody jako JANUS COMPRESSUS. V Železných horách jsem si původně myslel, že výhony na mladých stromcích ulamují ptáci, až později jsem objevil tohoto škůdce ovocných dřevin. Tam se vyskytoval hojně, společně s nálety listokaze zahradního (Phylloperta horticola). Zde jsem je zatím neviděl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika