Alexander Hardy nebo Alexander Lucas?



Stránky: 1,  2,  3   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.216 (?) 
7.11.2011 10:46, zobrazeno: 17648x

Zakoupil jsem nedávno na trhu hrušky, které pán prodával pod názvem Hardyho. Jelikož jsou k nerozeznání od jinde zakoupených Lucasek, posouzení nechám na vás. Kdo máte na zahradě Hardyho hrušky, tak pošlete nějaké fotky. Například na fotce "Prodeje stromků" je Hardyho vyobrazena s charakteristickou, mírnou rzivostí slupky.




Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 7.11.2011 11:09

Na zahradě už Hardyho nemám, ale tchán míval veliký strom. Hrušky byly nahnědle rzivé prakticky celé, nepříliš velké a podlouhlého tvaru - ne tak baňaté jako na obrázku. Chuť byla velmi lahodná - vyrovnala se Boscově, ale bylo třeba je loupat. Natrpklá slupka v chuti (na rozdíl od Boscovy) dost vadila. U nás v chladné lokalitě se jim příliš nedařilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 49.39 (?), 7.11.2011 12:45

I já jsem zhal (údajné) Hardyho pouze silně rezivé a nikoli hladké a žluté jako na fotkách. Bylo to před 30 lety na Měllníce. (v Mělníku). Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař z kobeřic - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (60) - 31.199 (?), 20.11.2011 17:26

Podle fotek je to na 100% Lucasova. Má typický pravidelný baňatý tvar, žlutozelené barvy.  Starý nazev měla Alexader Lucas. Strom je nižšího rozvolněného habitu a trpí strupovitostí a v některých letech namrzá. Je možné, že kmen je zapěstován z Hardyho kvuli rustu a mrazu a tak došlo k nedorozumění a korunka je Lucasova(podívejte se na stromek). Lucasova je vanoční nežto Hardyho je podzimní rzivá chutově dobrá podzimní hruška. Hardyho (Gellertova) je štíhlého a bujného růstu dožívající se vysokého věku velmi odolná mrazu a vhodná na hruškovici. Hardyho hrušce někteří říkají kožuch. Jsou to moje oblíbené odrůdy.

           sadař z kobeřic

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.216 (?), 21.11.2011 18:03

Mám dotaz nejen na pana Vlastimila. Kupované Lucasky jsou po zežloutnutí poměrně dost nakyslé. Nejspíš to znamená, že pocházejí z horších pěstitelských oblastí. Máte s nimi také takovou zkušenost? Jinak pane Vlastimile s tím Elstarem máte pravdu, že tvarově jsou z Vašimi dost shodné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 161.61 (?), 22.11.2011 20:36
Zdravím pane Petře, podrobně se zmiňuji o Lucasce ve Vašem vlákně Lucasova.Jen bych dodal.Nakyslost dužiny jsem nikdy nezaznamenal, naopak jsou velmi šťavnaté a sladkost je nádherně vyvážená (nevtíravá).Na Vaších snímcích jsou v ideální zralosti pro konzumaci.Pokud se nechají zcela zažloutnout, dužina lehce trpí na kvalitě.Zato slupka v ústech působí rušivě.Strupovitost ve výšce 470 m. jsem na plodech nezaznamenal - postřiky proti rzivosti+strupovitost před (Baycor) a po květu(Discus).Malé plůdky citlivější na jarní mrazíky.Také vzhledem se jim vyrovná málo která odrůda.Pokud bych na své stanoviště musel volit znovu výsadbu, byla by to opět Lucasova.Nenáročná, chutná,odolná a vzhledná odrůda.Ale tu kyselost o které se zmiňujete nedokáži zdůvodnit.Tuto vlastnost v mém případě neznám!! - Mičurin II
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.216 (?), 23.11.2011 10:41

Abych se přiznal pane Vlastimile, takovou Lucasku jak o ní píšete Vy, jsem jedl jen jednou a to v roce 2002. Nemám svůj strom, takže jsem odkázaný na kupované plody. Ať je jejich konzumní zralost v jakémkoliv stádiu, nejsem spokojen. Rád bych svoji nespokojenost změnil v opačné stanovisko, ale to půjde nejspíš jedině vlastní výsadbou této odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 16.10.2014 15:03

Může to být odrůda Hardyho? 



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 16.10.2014 15:06

Hardyho, co jsem míval, nebyly tak protáhlé a bronzové zbarvení zaujímalo celý plod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 16.10.2014 15:10

Možná, že to budou jen trochu odlišně tvarované plody Konference. Poznám to později podle chuti. Pocházejí od trhovce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika