Zkrácení cyklu rostlinný odpad - kompost - zarytí do záhonu na 1,5 roku



kreketuse - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (464) - 156.17 (?) 
11.3.2013 20:40, zobrazeno: 6898x

Puvodni postup: 3 ohrady-v jedne se hromadi letosni biomasa, druha naplnena lonskou biomasou a dovrsena hlinou na ktere rostou cukety, jejichz zalivka urychluje tleni. 3.ohrada: prehazeni lonska cuketova ohrada, rovnez porostla cuketami a v zime je zaryta do zahonu.

Pri prehazovani ma uz material z vetsi casti temer charakter hliny. Letos se to jeste zlepsilo asi diky zmenseni davek cerstve nadrcene travy ze sekacky. Slysel jsem, ze kdyz humus se nmecha na kompostu az do podoby dokonale cerne zeminy, hodne cenny zivin uz z nej vytekalo. Proto mi pripada rozumne kompost prehazovat rovnou na zahon a zaryvat (samozrejme az na casti co vubec nezetlely). Namitky co mne napadaji: prilis cerstve pro mrkev ci cesnek a taky koreny ci semena nekterych plevelu by mohly jeste snadneji ozit? 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 220.186 (?), 11.3.2013 21:58

Mám to jako vy, jen nemám tu třetí ohradu a kompost z té druhé po sklizni okurek (patizonů ap) rozvážím na podzim na zahradu. Pár nezetlelých stonků hodím do kompostu zpět...  Kompost rostlinám druhé tratě nevadí, není to hnůj.             Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 11.3.2013 22:34

Asi záleží na tom, jaký odpad kompostujete. Používám stejný tříletý cyklus jako má kreketuse. Kdyby byla v kompostu jen tráva, listí, hnůj od zvířat a odpad z kuchyně, stačilo by v pohodě 1,5 roku. Ale některé materiály, jako třeba třeba štěpka z ořezaných větví, potřebují delší čas.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 105.202 (?), 4.4.2013 10:05

Mnoho let jsem praktikovala úplné zkrácení - na podzim vyryla v záhonu díru a naplnila podzimním odpadem (bez tvrdých stonků), zasypala zemí a na jaře sázela na mírný hrůbek. Během několika let z "hlíny" byla slušná zem. Taková obdoba zvýšených záhonů, ale množství podstatně menší. Ušetřilo se místo na kompost i práce. Jinak kompost z bukového listí s trávou a trochu dalšího odpadu při pravidelném přehrabování je použitelný za rok. (trávu míchám s listím a pokud se vše přehrabe tak 4x je na jaře hotovo.

EM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 1.113 (?), 1.6.2013 6:17

Zdravím je také důležité jaký máte komposter hlavně jak je postavený. Nejčastěji se staví z hranolu a je obity deskami. Jsouli mezi deskami cetimetrovénebo 2centimetrové mezery tak je proces hnití rychlejší jelikož se tam vytvoří aerobní baktérie, které za přístupu vzduchu význačně napomáhají rozkládat veškerou hmotu. Tím pádem letos do podzimu co nazbíráte tak na jaře můžete použít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika