Přidání vápníku k jabloním



Stránky: 1,  2   
Falcon - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 216.2 (?) 
28.4.2012 11:31, zobrazeno: 23060x

Dobrý den, mám dotaz, máme na jabloních každým rokem jakési hnědočerné kolečka které kazí jablku vzhled a chuť, dozvěděl jsem se že by to mohlo být nedostatkem vápníku, mohli by jste mi prosím poradit co koupit, jak dávkovat, jak aplikovat a kdy, popř. kolikrát? děkuji moc za odpověď.

...
...
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
      
stefanos689 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 75.62 (?), 30.4.2012 17:37

Jedna se o tzv. fyziologickou skvrnitost jablek a zpusobuje ji nedostatek vapniku v plodech a celkove nevyrovnana vyziva stromu (prehnojeni dusikem, draslikem).

Rada je jednoducha, proste prihnojte vapnikem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Falcon - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 216.2 (?), 30.4.2012 17:41

To vím, ale nevím co přesně mám koupit a jak to dávkovat a jestli to stříkat na list normálním postřikovačem na pesticidy nebo zálivkou a jestli víckrát nebo jednou?...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Falcon - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 216.2 (?), 30.4.2012 17:43

Jde mi o to, že to nechci udělat špatně ale poučit se od někoho zkušenějšího, abych nakonec neměl žádná jablka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
stefanos689 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 75.62 (?), 30.4.2012 17:54

Na podzim rozhazejte do misky kolem stromu primerene mleteho vapence nebo paleneho vapna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Falcon - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 216.2 (?), 30.4.2012 18:19

Teď už nelze nijak přihnojit?  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 30.4.2012 19:02

Jistě lze, ale je otázkou, jestli by se povápnění stihlo projevit.. Proti pihovitosti jabloní bude v tomto roce účinnější opakovaný postřik rozpustnou vápennou solí přímo na list a plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 18.32 (?), 30.4.2012 19:30

obávám se, že přihnojení vápníkem do půdy nebude k ničemu, což se uvádí i v literatuře.

Řešením je postřik na plody - v archivu k tématu najdete spoustu informací.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
stefanos689 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 75.62 (?), 30.4.2012 19:51

Bezpochyby to reseni je. Strom prece bere ziviny z pudy a ty se k nemu vapnenim dostanou. Samozrejme ucinky se projevi pozdeji nez pri aplikaci primo na list.

Moje hypoteza je, ze pri vapneni do pudy se puda postupne obohati vapnikem a to je komplexnejsi reseni nez neustale kazdorocni prihnojovani na list, ktere samotnou pricinu problemu (kyselost pudy) nemuze upravit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 30.4.2012 21:08

Hořká pihovitost souvisí s poruchou transportu vápníku do plodů. Je dána odrůdou, případně nevhodným řezem. Vlky odebírají hodně vápníku. Vápník bych aplikoval v listové výživě několikrát v průběhu vegetace. S obsahem vápníku v půdě to souvisí jen okrajově.

Obecně platí, že málo pohyblivé prvky se u trvalých kultur hnojí do zásoby. Těžko je u vzrostlého stromu dostanete do aktivní zóny kořenů. Navíc fyziologická porucha konkrétní jabloně nemusí přímo souviset s obsahem živin v půdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika