Potaš, uhličitan draselný K2CO3



Stránky: 1,  2,  3,  4   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?) 
21.5.2014 13:09, zobrazeno: 37389x

Nestyďte se,jen se pochlubte,kolik potaše jste letos získali přes zimu.Já jsem dřevěný popel přes zimu pilně sbíral, a podařilo se mně nakupit kvantum čítající asi 250-300 litrů.Většinu jsem použil na jaře k jabloním, meruňkám, švestkám,třešním, s menším množstvím jsem pohnojil i broskvoně, hrušně.Něco málo (60l)jsem ponechal pro letní hnojení po úrodě.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?), 21.5.2014 15:12

Taky jsem se v zimě snažil, ale má snaha byla marná. Máme v bytě jen radiátory a v kotelně spalují plyn. Tak mně nic jiného nezbývá než jít zítra na zahradu a spálit jeden vykopaný strom (zítra odpoledne je totiž u nás paličský den). Moje rajčata už se těší. wink

                                       Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 27.11.2014 21:38

Zajimavé ovšem je, že zatímco dřevěná štěpka je ve své syrovosti kyselým hnojivem pro kyselomilné rostliny,...ale když se nechá spálit na popel, tak rázem ph dřevěného popela stoupne na silně alkalické hodnoty něco okolo ph12.

Objevují se zde žádosti o rady, kde a jak nakupovat hnojiva pro rostliny.Dám vám dobrou a lacinnou radu... zapomeňte na zbytečné vyhazování dřevěného popela do kontejneru... stejně je za odvoz třeba platit.Kdo se potřebuje na své zahradě zbavit mechu v trávníku, nemusí hned kupovat nehašené vápno, nebo hydrát, ale postačí pocukrovat dřevěným popelem... otázka je "kde ho najednou vzít ve větším množství že?

Kdo potřebuje dodat hnojiva borůvkám,brusnicím, rhododendronům,azalkám, hortensiím,ale i růžím, maliníku,rybízu, angreštu tomu se bude zase hodit lépe dřevní štěpka vyrobená ze smrkového chvojí, jehličí,zbytků ořeziva po jarním řezu všech stromků, keřu.A samozřejmě každý ví, že ke kyselomilným rostlinám dřevěný popel nepatří!!!

...a že nemá popel ze dřeva skoro žádný obsah N, tak to je mi spíše výhodou, protože se nemusím obávat, že mi stromky porostou až příliš, a dřevní hmoty naroste více než plodů.V půdě málokdy bývá nedostatek dusíku pro rostliny...ony si v pohodě vystačí s dusíkem který jim je dostupný.Možná tak v písčitých,splavovaných půdách může být mírný nedostatek dusíku.Obzvlášť cenný v dřevěném popelu jsou množství potaše, fosforu,vápníku,hořčíku...nekteré v docela v přijatelné uhličitanové formě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 27.11.2014 21:50

Sorry, ale v popelu nejsou živiny v uhličitanové formě dokud nenavážou vzdušnou vlhkost a CO2.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 234.26 (?), 27.11.2014 22:09

A to ste odkial zistil?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 27.11.2014 22:19

čerstvý popel jsou oxidy... CO2 a další uletělo "komínem" (teda pokud je spalováno v kamnech).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.26 (?), 27.11.2014 22:58

uletelo, okrem casti co vytvorilo uhlicitany. :-) Potas sa tavi pri 900 a je stabilny do 1200 st C a potom sa rozklada. Ak aj K2O vznika (co pochybujem), okamzite chladnutim reaguje s vodu a CO2. V kamnech je CO2 habadej.

Inak hadajte, co znamena slovo potash, co je anglicky vyraz pre uhlicitan draselny. Skuste rozdelit na Pot - Ash. Ash znamena popol a z popola sa bezne ziskaval. Pot je asi skratka potassium...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
j3david - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188) - 250.74 (?), 27.11.2014 23:11

Pot je hrnec smiley. Takže si dovedu představit že to znamenalo historicky "popel z pod hrnce" když se vařilo na otevřeném ohni v "černé kuchyni".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 27.11.2014 23:25

jenže při spalování se nejprve odpaří voda.

Pot je hrnec. Pokud dáte popel do nádoby a ta je otevřená, tak nabere vzdušnou vlhkost a oxidy CaO, K2O,... se vyhasí na hydroxidy. Téměř současně však hydroxidy váží ze vzduchu CO2 a uhličitanová forma je hotová. Je to tak trochu perfekcionismus, kritizovat položení rovnítka mezi popel a potaš, ale v popelu mohou být i jiné sloučeniny, jako síran draselný, když na popel padly kyselé deště z neodsířených elektráren nebo jste do nádoby s popelem nalili použitou sulku,...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 28.11.2014 9:49

Stando, potaš má původ v angličtině?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika