Plastový kompostér a žížaly



Stránky: 1,  2   
TomB. - (36) - 55.96 (?) 
8.4.2016 20:48, zobrazeno: 17338x

Dobrý den,

před asi 3 roky jsem zakoupil plastový kompostér, do kterého jsem v průběhu sezóny přidával posekanou trávu, vyryté drny, občas nějaký zbytek z kuchyně (jen ty co patří do kompostu) a trochu shrabaného listí. Zhruba po roce a půl jsem došel poznání, že kompostér nebudu přikrývat víkem, neboť je materiál uvnitř zcela suchý a tlení neprobíhalo. Dalším poznatkem je, že mohutné drny se nerozpadnou ani po 3 letech. Dál mě překvapilo, že v kompostéru je naprosté minimum žížal a jiných živočichů. A že ani odkryté víko nepřinese do kompostu víc vlhkosti. Vše asi souvisí s jejím nedostatkem. Proto jsem nyní udělal prkenou ohradu a obsah kompostéru plus materiál po vertikutaci použil jako základ nového kompostu. Zrání kompostu bych chtěl urychlit pomocí násady žížal. Nemáte někdo zkušenost, zda bude fungovat koupení určitého množství kalifornských žízal a jejich instalace do kompostu? Nevychcípají, neutečou, pomůžou? Díky za názory.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 156.185 (?), 8.4.2016 20:57

ked budete na jesen rylovat par hodte do kompostu a oni sa rozmnozia.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pata - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 54.251 (?), 9.4.2016 0:24

Nevychcípají, ale o kaliforňanky se je třeba trochu strat. Pokud nemají ty správné podmínky, tak začnou hibernovat, „smrsknou se“ a jakoby se vytratí. Až zase podmínky budou příznivé „z ničeho nic“ se objeví.
K základním podmínkám patří:
1) Správná vlhkost – kompost musí být raději mokrý, než jen vlhký
2) K. žížaly žijí v horní vrstvě – asi 30cm. To znamená, že se je musí krmit postupně v rozmezí asi 14 dnů.
3) Teplota nesmí přesáhnout 27 st.C. Jinak se „uvaří“. Čerstvá tráva se ráda zahřívá. Tomu musíme předejít.
4) Musíte je ochránit před krtkem a myší.


Chovám Kaliforňanky asi 5 let. To co mi vyprodukují (vermikompost) se nedá přirovnat k ničemu. Je to prostě bomba!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
TomB. - (36) - 55.96 (?), 10.4.2016 10:10

Rád bych je "choval", ale přeci jen je to kompost na zahradě :-). To je asi rozdíl proti "vermikrabičce" někde po schody (neberte to prosím, že si z vašeho vermikompostu dělám legraci, to nemám v úmyslu). Když budu každý den kontrolovat jeho vlhkost, mám jim tam ještě něco přihodit, stejně jako každé ráno krmím rybičky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 10.4.2016 10:24

Umístit do stínu, na holou zeminu-proti krtkům a myšovitým dát pod dno pletivo s malými otvory. Není nutné každý den nakukovat a máčet, nejde o užívání antibiotikwink, každý domácí-zahradní kompost je origoš-složením a tím i dobou zralosti. Ta se taky liší podle účelu použití. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 240.105 (?), 14.4.2016 8:58

Žížaly kalifornské mám 6 let. Na zimu v krabici u kotle, na jaře přesypu do kompostu, na podzim si odtud zase nějaké odlovím. Nechcípnou, neutečou. Jejich populaci tam teda pečlivě nesleduju, ale poznat se proti klasickým hnojním dají a každý podzim jich najdu dost, aby mi přes zimu zpracovaly všecku domácí produkci kompostovatelného odpadu. Je fakt, že do bedny jich dám hrst a na jaře jich mám hromadu, ta vyšší teplota a kontrolované prostředí jim vyhovuje. Od loňska máme taky plastový kompostér, občas ho nechám otevřený, občas do něho naleju kýbl vody, co si v něm na zahradě umývám zeleninu a ruce od hlíny. Myslím, že na rozdíl od krabice tam mají žížaly možnost samy se přesunout do místa, které jim podmínkami lépe vyhovuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 229.44 (?), 26.7.2016 14:38

Dobrý den, přemýšlím o pořízení kalifornských žižal do plastového kompostéru a zaujal mě Váš příspěvek. Mám dotaz ohledně přezimování žížal, já myslela, že můžou zůstat v tom kompostéru přes zimu. Nebo je nutno je nechat přezimovat jak píšete u kotle. Můžete mi to vysvětlit?

Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pata - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 54.251 (?), 12.8.2016 0:13

Pokud zakopete kompostér alespoň 50 cm do země, nemusíte nikam žížaly přemisťovat k přezimování. Jde o to aby nepromrzla celá populace. Červy se na jaře velmi rychle rozmnoží a do podzimu je jich zase dostatek.


Druhá otázka je efektivnost. Pokud červům zajistíte dostatek tepla i v zimě, například obsypáním koňským hnojem, který dává teplo, červy budou "pracovat" i v zimě. Výsledem je pak mnohem efektivnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Karolína16 - (5) - 179.82 (?), 18.8.2016 9:51

Říká se tomu vermikompostování - mám s tím super zkušenost - teda zprostředkovanou - kolpili jsme to tchyni na balkon a je nadšena - sama si stáčí hnojivo a leje to krajčatům a květinám.

Tak ať se daří a žížalky pěkně fungují. :) Uvidíte, je to snadné...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 234.21 (?), 18.8.2016 11:02
Děkuji myslela jsem si, že žížaly si samy za lezou do země.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika