Jak se pozná nedostatek železa - chloróza, popř. jaký existuje přípravek - hnojivo?



Stránky: 1,  2,  3   
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?) 
25.6.2013 7:06, zobrazeno: 32879x

Dočetla jsem se o chloróze, podle nalezených fotek z internetu, je patrné, že jí zřejmě trpí i naše borůvky, možná i rododendron. Mám je letos vysazené v doporučených substrátech, používám daná tekutá hnojiva (Hoštické) dle návodu. Myslím ale, že neobsahují železo. Jakým přípravkem je vhodné tento prvek doplnit? A kterým rostlinám, keřům prospívá?

borůvka - chloróza listů
borůvka - chloróza listů
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 14.199 (?), 25.6.2013 7:18

Jste si jistá, že je substrát v pořádku? Psal o tom MV. ve vlákně Kanadská borůvka neprospívá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 8.224 (?), 25.6.2013 8:54

S rododendrony jsem měl problém s podmáčením (přemokřením). Zbarvení listů bylo podobné chloróze. V jílové zemi se nesmí sázet do jam, ale na vyvýšené záhony. Musel jsem postupně všechny rododendrony přesadit. I u borůvek jsem dělal odvodnění výsadbové jámy (ty jsem zatím nezvedal). Vzhledem k letošním dešťům bych tuhle možnost zvážil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?), 25.6.2013 9:19

Ano toto vlákno jsem pročítala. Pro borůvky jsme vykopali velkou jámu a vysypali 40 l substrátem pro borůvky (směs světlé a tmavé rašeliny) s rododendronem to samé (substrát pro rododendrony). Ohledně těch borůvek mám trochu podezření, jestli jim nevadí nízká cihlová zídka cca 0,5 m od nich, už jsem prosila manžela, aby ji vyboural. Jinak podmáčením si jistá nejsem, zalívala jsem zprvu po vysazení často (když nepršelo), ale v menším množství, posledních 14 dní jsem to omezila. Naše rododendrony, o kterých jsem psala v tomto vláknu, už vypadají lépe (použila jsem mospilan na molice a dithane).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 4.7 (?), 25.6.2013 9:58

jestli jim nevadi... vybourat. Byt Vasim manzelem :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 25.6.2013 10:02

Sama cihlová zídka asi nevadí. Vadí ale vápenná malta, kterou zřejmě  byly cihly spojovány. Je možné, že deštěm se z ní vymývají vápenné zásadité látky, kteríé borůvkám škodí.
   Borůvky bych na vyvýšené kopečky nesázel. Vyžadují mnoho vody a takto by trpěly suchem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 25.6.2013 10:52

Paní tazatelka sdělila, že sazenice borůvky je letošní a tedy byla vysazena letos na jaře. Při výsadbě prý byla vykopána "velká" jáma a do ní uloženo 40 litrů koupeného substrátu. Objem 40 litrů se vejde do krychle o velikosti strany 34 cm. To není moc velká jáma, spíše malá jamka. Pro malou sazenici taková stačí, ale pro vzrostlý keř je to nedostatečné. Označení "velká jáma" příliš neodpovídá těmto rozměrům. A já věřím paní tazatelce, že pro borůvky opravdu vykopali velkou jámu, neboť jak se zmínila, má nastudovaná zdejší vlákna o pěstování a výsadbě. Takže jsou dvě možnosti. Buď byl substrát lisovaný a po vybalení nabyl mnohem většího objemu, anebo byl koupený substrát ještě při výsadbě s něčím namíchán a doplněn do příslušného objemu oné "velké jámy". Pokud platí varianta č. 1, hledal bych příčinu v kvalitě koupeného substrátu. Pokud platí varianta č. 2, hledal bych příčinu v doplněné příměsi. Že by mohla mít na tuto malou sazenici tak významný vliv blízká zídka si příliš nemyslím, protože si tak-nějak technicky nedovedu představit průsak a vodorovné prolínání zásaditáho výluhu z omítky do načechraného substrátu na takovou vzdálenost (0,5 m).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?), 25.6.2013 11:22

Psala jsem, že jsme vykopali velkou jámu, myslím, že byla cca tak 50 cm široká, možná méně, 40l substrát ji zaplnil, nic dalšího jsme nepřidávali. S kopáním bylo dost práce (pro mě), tak proto asi to označení "velká jáma" :-). Všichni se tedy přikláníte k názoru, že množství rašeliny není dostatečné a doplnění železa rostlinám asi nepostačí?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 8.224 (?), 25.6.2013 10:04

Na jeden keř (rododendron nebo borůvka) dávám při výsadbě 2 pytle rašeliny 80 litrů (nebo cca polovinu 250 litů) a alespoň 2 pytle substrátu pro rododendrony nebo konifery 50 litrů. K tomu několik lopat písku (nesmí být jílový), trochu částečně rozpadlého kůrového mulče a několik hrstí rohoviny. Při sázení občas prosypu granulovaným koňským hnojem. Výsadbová jáma cca 1x1 metr, do hloubky moc nejdu, spíše do výšky. Navršené kopečky postupně spojuji do jednoho zakůrovaného celku.

Při problémech s podmáčením mě na okraji výsadbové jámy stávala delší dobu voda. V lehčíh případech jsem to řešil vyrytím žlábku ze dna jámy po svahu dolů. Žlábek jsem vyplnil kačírkem zabaleným v netkané fólii a na povrch drny. Délka žlábku dle velikosti svahu, u mě cca 1,5 metru. Pokud máte rovinu, a nepropustnou zem, tak vše sázet na vyvýšený záhon.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr.Fazole - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 20.246 (?), 25.6.2013 10:55

Loni jsem stříkal révu wuxalem. Když jsem šel okolo borůvek, tak jsem na ně jen tak trochu cáknul, ať se mají taky dobře. Poté jsem zalapal po dechu, neboť mi došlo, že mám wuxal - kalcium. Letos mám nádherně žluté listy, "chloróza" jak z učebnice.

Do zálivky dávám občas pár kapek kyseliny sírové a dusičné. Zalévám výluhem rašeliny, mulčuju travou a smrkovýma pilinama. A čekám...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika