mečíky(gladioly)



Stránky: 1,  2   
host 
11.4.2005 7:11, zobrazeno: 47786x
Po loňském sklizení hlíz mečíků se na hlízách objevilo spousta malích hlíziček ve velikosti 2mm - 1 cm.(V loňském roce mečíky krásně kvetli.)Nevím zda je mám při letošním vysázení ponechat nebo je odstranit.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host, 12.4.2005 17:06
Při dobré péči o mečíky se tyto cibulky(bruty)dělají,je možno je další rok zasadit ale než začnou kvést tak to trvá několik let.Při dnešních cenách je lepší si nakoupit nové hlízy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Basík - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (90), 18.4.2005 23:05
Pokud se brut gladiol vysadí včas v dubnu, naroste do podzimu dostatečně velká hlíza, které již příštím rokem vykvete.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 148.1 (?), 20.4.2008 15:01

mohu nic než souhlasit, pokud se gladioly vysadí včas, tak nová hlíza opravdu příští rok vykvete. z vlastních zkušeností, mám to vyzkoušeno. jenom je třeba květy brzy seřezávat, protože po čase dostanou všechny gladioly stejnou barvu a to žlutou. a to zas až tak pěkné není. já mám teď i světle zelené gladioly, temně fialové, plno druhů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 119.62 (?), 22.4.2008 20:32

Uznaná a geneticky ustálená odrůda barvy nikdy nemění.Tím, že včas uříznu klas zabráním pouze vylomení, nebo vyvrácení rostliny a hlavně zbytečnému vysilování hlízy.Ta má potom lepší možnost do sklizně krásně narůst a vytvořit dostatečně velký brut, který je zase čistým nositelem barvy a tvaru matečné rostliny.Změna barvy je možná u mečíků, které nejsou dostatečně prošlechtěny a ustáleny .Vžádném případě nato nemá vliv včasný řez!!Sám pěstuji gladioly řadu let a to přibližně asi 150 kultivarů a žádný barvu nezměnil a nemění, chce to jen kvalitní a uznané odrůdy (NAGC) Něco málo z mých výpěstků je na http://www.gladioly.estranky.cz/   je to jen zlomek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
sipic - (5) - 97.170 (?), 11.10.2012 18:19

Dobrý den,

právě jsem vyhrábla gladiolky, na spoustě cibulí je brut, ale maličký, většinou i s lístkem nebo i už odlouplý zvlášť, jak se zazimovává?

Díky moc všem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 11.10.2012 19:11

Zacházím s nimi skoro jako s velkými cibulemi, tj. tři týdny suším při pokojové teplotě, pak skladuji v chladu. Koncem března namočím, aby se porušila slupka a zasadím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host, 25.5.2005 13:51
Malé cibulky se při zazimování od cibule oddělují, další rok, zhruba v únoru, se prý mají zasadit do truhlíku a dopěstovat do velikosti, vhodné k výsadbě na záhon.
Jak tu již přede mnou kdosi psal, takto vypěstované mečíky nemusí několik let kvést, je vhodnější koupit už vypěstované cibule.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host, 3.9.2005 20:10
Také jsem vyzkoušela množení bruty. Opravdu mi většinou kvetou již druhý rok, i když tyto květy jsou menší, než běžný mečík. Další rok jsou od "matek" k nerozeznání
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 77.130 (?), 27.2.2014 17:54

Můžete mi prosím poradit? sklidila jsem brut mečíků, ale nechala jsem ho doma, nevěděla jsem, že má být v chladu. Bude z něj něco? můžu to ještě nějak zachránit? nevypadá, že by byly vyschlé, dala jsem ho do skleniček od kávy... Děkuji 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika