Mečíky ze semínek



Stránky: 1,  2   
Kamila S. - (36) - 67.147 (?) 
25.5.2010 0:24, zobrazeno: 20208x

Loni jsem nestihla do vázy ustřihnout jeden mečík. Včely ho opylovaly a vytvořila se semena. Ty jsem jako správný kozel zahradník schovala a letos vysela. Rostlinky vyrostly asi až po 14 dnech, je jich tak 35 - 40% v porovnání s počtem semen. Ale nevím co dál :) Mají tak 10 - 15 cm, jen takové tenké lístečky, vypadají jako obilí. Zatím je mám v kuchyni na okně, v misce od salátu.

Máte s tím někdo zkušenosti jak postupovat dál? Ráda bych je (alespoň některé) dopěstovala až do květuschopné velikosti (ano, uznávám, je to utopie...).

Budu vděčná za každou radu. Předem díky, Kamča

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
hajank5 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (501) - 126.125 (?), 25.5.2010 8:32

Kamčo, žasnu jaká jsi zahradnice, ještě jsem neslyšela pěstovat mečíky ze semínek -jsem zvědavá jak to dopadne.Dej vědět.H

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 25.5.2010 10:18

Je třeba mečíky dát ven do polostínu. Lepší by bylo vysít je začátkem května do řádku přímo na záhon. Pokuste se v misce odstranit dno a zapustit je s miskou přímo do záhonu. Pozor na plísně a třásněnku. Na zimu vyjměte a uložte na místo kam dáváte ostatní hlízy. Vzhledem k tomu, že to budou malé kuličky, které budou náchylné na vyschnutí, bylo by dobré vložit je do malé misky s rašelinovým substátem, který je třeba ošetřit např. Previcurem nebo Merpanem a celou zimu udržovat misku mírně vlhkou ale mírně!!! Většinou stačí vlhkost substrátu, pokud vše neumístíme na suché místo. Na jaře vysejeme nahusto do řádku na záhon. Na podzim sklízíme již malé hlízky, které příští sezonu pokvetou. Počítejte s tím, že ne všechny barvy budou shodné s barvou mateční odrůdy, neboť jste vlastně provedla náhodné křížení. Může se i stát, že se objeví barva a tvar květu, který ještě není zapsán v knize odrůd.

   S pozdravem Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Kamila S. - (36) - 67.147 (?), 25.5.2010 14:08

Pane Boštička děkuju za radu :) Z misky nějak (ještě teda nevím jak) odstraním dno a dám ji celou do záhonu.

Normálně mečíky zimuju ve sklepě, v dřevěné bedýnce. K nim na podzim přidám i tyhle nové s troškou vlhké rašeliny.  Snad některé přezimují.

Co se barvy týká, vůbec netuším, co z toho může vzniknout.  Nemám ponětí jakou barvu měl tento mečík co z něho mám semena a ani si nepamatuju, které kvetly zároveň s ním.  Pokud tyhle malé vykvetou, bude to překvapení :)

Ještě jednou děkuju za radu a přeju krásný den :) K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 26.5.2010 19:38

mrknete na me stranky na webu, pisi tam casto o gladiolech, muzu Vam rici, ze jakmile zacnete s krizenim meciku, budete to zkouset neustale!-jakmile Vam pristi rok vykvetou oznaci se dana rostlina a ta se dale mnozi a zkouma a casem z toho muze vzniknout nova odruda, samozrejme, ze pokud pri krizeni znate matku i otce a nasledne pak vykvetou semenace, muzete zkusit opakovat toto krizeni a ziskat vetsi pocet rostlin, ktere se zdarily minule...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Kamila S. - (36) - 5.82 (?), 4.8.2013 22:28

Milí zahradníci,

po třech letech Vás opět zdravím a jdu dodat slíbené informace. Kvetoucí měčík vypiplaný ze semínka není utopie! Kvete! Zatím teda jenom jeden, ale kvete :) Radost z toho mám jak malé děcko, je to pro mě snad událost roku :D Bohužel ale jak na potvoru nejsem doma, tak fotky dodám o víkendu. Rodina dostala za úkol fotit a starat se o něj jak o oko v hlavě.

Ještě bych měla takový nesmělý dotaz :) Jak je to s uznáváním nových odrůd...? :-[ Opravdu si nedělám iluze, že bych vyšlechtila něco extra (ještě k tomu, když to všechno bylo jen dílem náhody), ale naděje umírá poslední :D

Díky za případnou odpověď a fotku pošlu :) K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 235.107 (?), 4.8.2013 22:42

no dodejte fotku a uvidime :)

ono se nasledne take uvidi jak je dany semenac odolny nebo ne, pak tedy stavba kvetu, pocet kvetu, nákvět, rovnost, odolnost na spálení slunce atd... a take mnozivost, proste je toho spousty

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Kamila S. - (36) - 136.173 (?), 9.8.2013 21:25

Dobrý večer,

tak přidávám slíbené fotky :) K.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 2.32 (?), 5.4.2016 14:45

Ten je úžasný, pokud je opravdu z toho semínka, tak klobouk dolů. Chci se o něco takového také pokoušet. Nemohla byste napsat jak jste tedy postupovala po tom co vylezly a kdy jsete je sela? Díky Marika

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 5.4.2016 16:48

No a jaká je výhoda toho pěstování ze semínek oproti standartnímu množení cibulemi? Tedy krom toho, že je to pracnější a dopředu nevíme jaká bude barva květu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika