Identifikace nemoci jiřinek



host - 233.158 (?) 
26.10.2014 11:13, zobrazeno: 10034x

Dobrý den,
letos se mne na jiřinách objevily žluté, skvrnité listy, které následně sesychají. U některých druhů jsou nemocí zřejmě zasaženy i květy, protože jiřiny přestávají kvést, popř. mají květy malé, deformované, nasazují hodně poupat u sebe, příp. jsou jinak zbarvené. Přesto, že tuto skvrnitost mám již na všech jiřinách, některé kvetou hezky do teď. Studováním jsem se dozvěděla, že se může jednat buď o sání mšic, nebo o virózu zvanou mozaika. Bohužel obrázků je na netu málo. Máte někdo obdobný problém? Nerada bych zbytečně všechny jiřiny vyhazovala, jak se radí v případě mozaiky. Děkuji za radu.

skvrnité listy
skvrnité listy
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 178.38 (?), 26.10.2014 11:26

Hmm, koukala jsem na fotky viróz a i když jsem si zprvu myslela, že to bude spíše nějaká houbová choroba... už se přikláním spíše k té virózesad Ale zatím bych je nevyhazovala. Zkusila bych je před výsadbou příští rok namořit v nějakém fungicidu (jako mečíky třeba) v průběhu růstu ještě postříkat také něčím proti houbovým chorobám, zem prolít Previcurem... Pokud nic nezabere a budou zase růst takhle špatně, pravděpodobně půjde o tu virózu a pokud budete chtít pěkné jiřinky, bude lepší zlikvidovat a zakoupit nové sazenice. Nevím ale, jak je to pak s vhodností sázet na stejná místa v zahradě - to netuším, jestli má na virózy také vliv. To Vám snad poradí nějaký odborník, to já nejsem. Já jen také pořád bojuju s nějakýma chorobama kytekwink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 96.18 (?), 26.10.2014 11:30

takže: na jirinkach je viróza, tzn., ze jedine cim se virozy zbavit, je zniceni celych rostlin, bohuzel, trochu mi prijde, ze ve spodni casti fotky je mensi poskozeni od svilusek, nicmene ty zasychajici konce listu vypadaji na deficit Ca, na ktery jsou jirinky narocne, staci ale na podzim pripadne pred vysadbou zapravit dolomiticky vapenec a bude vse vyreseno, navic je to i hnojivo do BIO produkce, takze zadna chemie navic :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vladislav - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (54) - 192.79 (?), 27.10.2014 19:25

Chci se rovněž připojit i když pozdě. Kdybych měl tento případ na zahradě, pátral bych po přehnojení draslíkem, který může způsobovat vysoký obsah vápníku v půdě. Tyto prvky se vzájemně blokují. Navedla mně ta část fotky, na které jsou mladé listy celkem pěkně zelené. Hlízy bych nezatracoval a na jaře bych je posadil na jiné místo. Dále omezil bych přihnojování a hodně zavlažoval.    Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.9 (?), 26.10.2014 11:32

Viróza, léčba nemá smysl, mohla by se ještě hmyzem rozšířit. Také jsem loni takhle o jednu pěknou třepenitou (Maggie) přišla  :-(((        Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 233.158 (?), 26.10.2014 11:59

...tedy to je rychlost s odpověďmi :-) Všem děkuji za rady! Bohužel jsem si myslela, že je to ta viróza, protože něco podobného mně zlikvidovalo i vedle nasazený žlutý keřovitý aksamitník a bazalku. Jen mně je líto vyhazovat celý záhon několika druhů jiřinek, ale asi je pravda, pokud se jedná o virózu, že bych si tím nemoc roznesla. Možná jiřinky, které ještě hezky kvetou a jsou zasaženy jen velmi málo zkusím příští rok chemicky ošetřit, a někam je separovat, pro případ, že by viróza neustoupila. Jen doufám, že se to teď ještě nepřenese i na trvalky (třapatky), které mám ve stejném místě... :-(

záhon jiřinek
záhon jiřinek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 233.158 (?), 30.10.2014 11:58

Dobrý den,

tak jsem se svým problémem oslovila jednoho z odborníků na pěstování jiřinek a ten se přiklání spíš k sání svilušek. Vysvětlil mně, že mozaika se objevuje spíš z jara, kdy kytky ani nevykvetou a vzhledem k tomu, že mně začaly listy žloutnou až v době léta a jiřiny hezky květly, tak se o mozaiku zřejmě nejedná. Taktéž důvod, proč mně některé jiřiny odcházejí rychle a některé i když jsou trochu napadené se stále drží a kvetou je snad tím, že některé druhy sviluškám "moc nechutnají", což by bylo logické zdůvodnění mého problému. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.9 (?), 30.10.2014 14:02

Svilušky obvykle dělají "pavučinky", měla jste je tam? Teď už to asi máte zmrzlé.   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 233.158 (?), 4.11.2014 21:56
Pavučinky jsem nepozorovala, ale je pravda, že jsem jiřiny tak důkladně nezkoumala. Nicméně už jsou všechny venku...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika