Begonie a co dál?



Stránky: 1,  2   
host - 220.30 (?) 
5.11.2013 22:15, zobrazeno: 11407x

V měsíci říjnu se mají begónky přihnojovat aby jim narůstly hlízy na příští sezonu. Začíná listopad a mně begónky kvetou jak zběsilé. Nechce se mi je zakracovat a schovávat do sklepa. Jak dlouho je můžu ještě nechat kvést? Rozinka


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 5.11.2013 22:37

my begonie necháváme do prvního namrznutí listů. Jakmile jsou listy namrzlé, begonie už není okrasou a je pár dní na to, aby se oddělily poškozené části rostlin od hlíz a tyto se daly zaschnout před uložením. Nevím jak ostatním, ale nám se místo zabalování do novin nebo zasypávání pilinami osvědčilo prosypávání surovou, mírně vlhkou rašelinou Ta vlhkost je talová, že na omak je substrát sametový, při znáčknutí nenavlhčí dlaň ale při styku s vodou ochotně absorbuje dostupnou vlhkost. Suchá rašelina co má již hydrofobní vlastnosti nedá hlízám to správné mikroklima.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 6.11.2013 9:00

Dobý den, tak já begonie již nepřihnojuji, ale také již nezalévám a také mi stále krásně kvetou. Tento víkend se chystám, že je již vyndám ze zeminy, oddělím stonky od hlíz a uskladním. Já hlízy nedávám do ničeho, jen je očistím a uschovám do sklípku. Zřejmě tam jsou takové klimatické podmínky, že na jaře zase krásně vyrostou. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 6.11.2013 9:28

? to je položíte jen tak volně na poličku či na zem?

S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 6.11.2013 9:45

Dávám je do bedýnky od ovoce (plastové či dřevěné lísky), aby k nim mohl vzduch. Uskladňuji tak i canny, jiřiny... Begonie mi přes zimu nehnijí, jiřiny na jaře probírám, canny jsou též bez problémů. Netvrdím, že je to tak správně, jen se mi to postě osvědčilo a dělám to tak léta. Začínala jsem též se zeminou, ale z toho byl jen nepořádek, někdy jsem to asi pokropila moc, někdy to vyschlo... nebo spíš přeschlo. Mám toho hodně, tak si zjednodušuji co jde. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 6.11.2013 9:57

souhlasím, zemina je nevhodná, ale pokud nemáte ideální vhkost vzduchu, pak rašelina je dobrým regulátorem jak pro příliš suché prostory, tak i pro příliš vlhké prostory.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 6.11.2013 10:01

Já mám štěstí na ten sklípek, tam je asi opravdu všem hlízám dobře...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 3.120 (?), 6.11.2013 11:49

Mě se zase osvedčilo je nechat v nádobách co rostly.Je důležité aby substrát byl při uklízení již skoro suchý.Ve sklípku tak při 8 st.pěkně přezimují.Začátkem jara je vyndám a nechám narašit v teple.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 6.11.2013 11:56

Původní, vyčerpaný substrát je taky dobrý regulátor vlhkosti, ale potřebujete na to více místa. Když totiž vyjmu hlízy z 12 samozavlažovacích truhlíků, tak je na dvoucentimetrovou vrstvu rašeliny narovnám všechny hlízy do jediného z nich (truhlíku) a ostatní prázdné "nechám desinfikovat mrazem" ve stodole, kde je místa dost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Rozinka - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 220.30 (?), 9.1.2014 19:13

Moje přezimování begonií se opět neobešlo bez ztrát. Nechla jsem je od podzimu v truhlíku, protože jsem měla některé hlízky hodně malinké a tak jsem chtěla aby do konce sezony ještě trochu povyrůstly. Jenže některé velké hlízy mi za dva měsíce stihly ztrouchnivět, což je opět velká škoda. Když se přes zimu uskladňují jen volně v košíku bez rašeliny tak přežijí? Musí se asi taky občas porosit když je sklep málo vlhký že jo? Od kterého měsíce jsou hlízy begónek k dostání v obchodech?Máte někdo zkušenost s dělením velkých hlíz. Ten řez musí být pořádně vyschlý, jinak hlíza asi zajde.

Všechno mi ve sklepě raší a fuksie mi stihly narůst půl metru od zastřihnutí. Jenže výhony nejsou dost silné a tak nevím jestli se budou hodit na jaře řízkovat a množit ve vodě. R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika