Tomel - padání nezralých plodů - příčina/řešení



vocho67 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 228.173 (?)
29.6.2016 22:23

Je to poměr jednotlivých složek hnojiva.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
vocho67 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 228.173 (?), 17.12.2015 13:11, zobrazeno: 14236x

Rád bych věděl proč plody padají. Nikde jsem zatím nenašel vysvětlení, pokud vůbec je.

Jsou někde dostupné informace? Lze proti tomu něco dělat?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Talian - (45) - 217.38 (?), 19.12.2015 16:10

Opad ovocia je normálny jav. Strom si reguluje rodivosť. Samozrejme ak sme nerobili prebierku a ak je toho na stromku veľa tak to človeku nevadí.Ja mám zopár tomelov a vysledoval som nasledovné:

1.Niektoré odrody sú viac náchylné na opad, či už malých, alebo veľkých plodov,/s tým sa nedá nič moc robiť/

2.Nevyrovnané hnojenie... ja hnojím podľa odporúčania z korejských a amerických stránok hnojivom 16-16-16,ale stačí aj 10-10-10.

3. Nevyrovnaná zálievka... toto považujem za nazávažnejší problém v našich podmienkách... nárazové dažde, nárazové suchá... tu je veľa návodov, ale asi najlepšie je mulčovať... zalievať by sa malo s vodou o teplote pôdy... dokonca niektorí odporúčajú aj presnú hodinu zálievky... u mňa to nehrozí...cheeky všimol som si, že čím starší strom tým menší opad... ale človeka to vytáčá... nedá sa nič robiť pestujeme stromky, ktoré by tu nemali čo robiť, tak sa postarajme o to, aby sme nerobili stále tie isté chyby... zalievanie pod koreň priamo hadicou... ja polievam 1-2 metre daleko a v malých dávkách... tí čo pestujú v kontajneroch si myslím, že už odsledovali na vlastnej koži, čo spravili zle...

Dúfam, že v skratke som načrtol a trošku pomohol...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 228.173 (?), 19.12.2015 21:23

Děkuji za reakci. O vlivu zálivky jsem už někde četl a zatím moc nevěřím. Většinu rostlin mám v květináčích, jedna je ve skleníku s přitápěním,  letos zkouším stromek u zdi domu, s možností polykarbonátového krytu.

Mám pocit, že vliv může mít i vzdušná vlhkost (zejména ve skleníku) a následná houbová choroba. Venku v květináčích mi to opadalo, když bylo deštivo. Nejsem odborník, tak to asi bude hloupost.

Všechny rostliny jsem zimoval ve skleníku z izolačního dvojskla. Brzo kvetou (ještě ve skleníku), to může být také špatně. Momentálně zimuji v prostorech typu garáž - za stálé teploty, v suchu. Třeba to bude mít pozitivní vliv.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 19.12.2015 23:39

Ano, nárazové vlhko může způsobit opad nejen na Tomelu, ale i na rajčatech a podobných plodinách. Pokud máte rostliny trvale v nádobách, je potřeba mít dobrou drenáž (proti přemokření) a do substrátu dát nějaký hydrogel (agrisorb apod. proti stresovému suchu).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vocho67 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 228.173 (?), 22.1.2016 11:15

Pořídil jsem si hydrogel, vyzkouším.

Je to moc zajímavá látka. V popise je, že 1kg hydrogelu pojme 250 l vody. Nevěřil jsem, je to pravda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 22.136 (?), 22.5.2016 14:48

Inka:

Prosím blíže mi vysvětlete hnojivo.Co je to 16-16-16 a 10-10-10? Tomel mi

kvete,-až moc - a zatím zalévám s tekutým hnojivem pro rododendrony. Je to špatné?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vocho67 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 228.173 (?), 29.6.2016 22:23

Je to poměr jednotlivých složek hnojiva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 4.115 (?), 23.8.2016 18:39

Tak se připojuji k pláči nad opadanými tomely, dnes opadl poslední, už lehce naoranžovělý. Z dvaceti nezbyl ani jeden, padat začaly asi před týdnem. Už pěkně velké. Zálivku jsme hlídali, v podstatě pořád měl stejně vlhko, protože prší celkem pravidelně. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.99 (?), 24.8.2016 0:07
U mňa nejaké plody zostali, ak zoberiem do úvahy koncoaprílový mráz a nadmernú vlhkosť (dažde), tak musím byť spokojný. Aj keď boli aj lepšie roky. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 251.129 (?), 31.8.2016 17:54

Samozřejmě to je záhada i já jsem po tři roky pozbíral kbelík plodů, až letos neopadaly všechny plody a to mám 8 roků stromky bez samce, podle mě nemá cenu laborovat se zálivkou nebo jinými kouzly, stromek musí být dostatečně starý aby něco udržel, si myslím já, třeba se pletu a je třeba rovněž zvážit jestli se to vůbec bude dát jíst?

tomel
tomel
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika