Kiwi - jakou oporu



fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 94.99 (?)
30.9.2014 11:37

kiwi je liana. bude mat tolko priestoru kolko jej date. Rez je podobny vinicu, takze mozete rezat na zaves (tahany na drate iba jednym smerom) alebo na obe strany ako to bolo v tom obrazku. Rocne prirastky su pri argute cca. 1.5m, opelovac trochu viac. Ja tu svoju drzim 2m na kazdu stranu v 3 etazach, takze celkovo zabera 4m pas pri plote. Samca opelovaca drzim iba na 2m.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Zůza2 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 191.105 (?), 29.9.2014 19:08, zobrazeno: 12194x

Uvažuji o koupi kiwi. Ale o pěstování jsem toho na internetu o pěstování moc nevyčetla. Zajímlo by mě, jaká opor by pro něj byla nejvhodnější. Chtěla bych ho pěstovat u plotu. A kolik zbere místa? A také jak daleko od sebe by měli být samec a samice. Uvžuji o odrůdě arguta

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 94.99 (?), 29.9.2014 23:07

ja kiwi pestujem na dratenke ako vinic, cize dva stlpiky a tri draty vo vyske 60-120-180 pripada mi to asi najvhodnejsie pre bezproblemovu udrzbu viac v prilozenom obrazku.

Niektore odrody arguty napr issai je samoopeliva ale len ciastocne takze pritomnost samca (opelovaca) vzdialeneho do 20m je zarukou 100% plodnosti, samozrejme za predpokladu, ze sa samec a samica trafia do toho isteho terminu kvitnutia. To je aj dovod preco niekt. pestovatelia nastepuju opelovaca na samicu, ak maju rovnaky podpnik je zarucene aj spolocne kvitnutie

Výsadba a řez kiwi
Výsadba a řez kiwi
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zůza2 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 191.105 (?), 30.9.2014 9:04

Moc děkuji,  a kolik prostoru takové kiwi potřebuje?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 94.99 (?), 30.9.2014 11:37

kiwi je liana. bude mat tolko priestoru kolko jej date. Rez je podobny vinicu, takze mozete rezat na zaves (tahany na drate iba jednym smerom) alebo na obe strany ako to bolo v tom obrazku. Rocne prirastky su pri argute cca. 1.5m, opelovac trochu viac. Ja tu svoju drzim 2m na kazdu stranu v 3 etazach, takze celkovo zabera 4m pas pri plote. Samca opelovaca drzim iba na 2m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Zůza2 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 191.105 (?), 30.9.2014 14:47

děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vrana1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (171) - 252.33 (?), 23.10.2014 17:59

Já pěstuji více kolomikt nežli argut.Ty rostou méně než arguty.Šikovní zahrádkáři, kterým jsem to dal vymysleli vlastní způsoby jak tento druh pěstovat:   Ing Vít:  zabetonovaná trubka do země asi 2,5 až3m vysoká.Sazenice se posadí k ní, pruty vyvazuje podle trubky nahoru, nahoře to pak už nechá, ony se svěsí dolů a nádherně plodí.Půdorys takové rostliny je jen asi 1,2m čtverečních=malý.Dole píchne do čtverce čtyři kolíky asi 1,2m vysoké, na ně natáhne starou záclonu, a po uzrání každý den sbírá opadlé plody dobře vyzrálé.nebo trochu třepne a zralé spadnou.

Druhý šikovný posadil dvě samice a jednoho samce asi 2m od sebe, a 1,2m od plotu. Na plot to nepouští, a drží to řezem vysoké max. 1,6m. Kmínek zesílil a stojí to bez opory.  
Jiní to posadili ke zdi, ono se to opře o ni. Jen u zdi je moc sucho a tak plody jsou trochu menší a jen po jednom na stopce.nezalévá to.Jiný si na to přirouboval samce.  Samce lze posadit kdekoli i deset metrů daleko, třeba ke stromu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 133.197 (?), 8.11.2020 13:13
Dobrý den pane Vrána, zaujal mě váš příspěvek se způsobem pěstování kiwi inženýrem Vítem. Chtěl bych toto taky z důvodu místa zkusit, jen mi není jasný řez. Já letos na podzim zasadil sazenice, v předjaří bych měl asi provést zkrácení, u bočních větviček, které mají cca do 10 cm na 2 cm a hlavní vyhon, který má cca 25-30 cm bych měl taky zkrátit, ale nevím jestli do úrovně první boční větvičky. Můžete mi prosím poradit zda je to takto správně? Anebo raději u země vytvořit dva tažně jako u vína, z kterých budu vyvazovat letorosty k tyči, a pak je spustím dolů? A kolik letorostu můžu nechat u jedné rostliny? Děkuji za rady. Happy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 13.91 (?), 8.11.2020 16:53

výše jsem popsal kiwi druh kolomikta.Kiwi arguta roste silněji pro ni by to chtělo spíše vedenía nechat ty dva pruty tak, aby nahoře změnily směr a rostly vodorovně.Z nich vyrostlé se svěsí dolů a tam plodí. Obrázek hhodně prozrazuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.102 (?), 8.11.2020 19:26

Jenom upozorňuji, že z a.kolomikta jsou nepříčetné kočky, vrhají se na keře jak na kořist, drásají a škrábou... opakovaně nám servaly kolomiktu z opory a protože to bylo blízko terasy, v noci nás to budilo, tak jsme přestali kolomiktu pěstovat.Jen upřesňujii, že jsme měli kolomiktu s okrasnými barevnými listy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 133.197 (?), 8.11.2020 21:16
Jestli jsem to nepopletl, tak mám zasazeny 3 samice a jednoho samce argauty a dvě sazenice chinese. Ale mám sazenice jen cca 150 cm od sebe z důvodu místa. Tak proto uvažuji o vyvazovani k trubce. Happy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika