Zimolez - kamčatská nebo jarní borůvka



Stránky: 1,  2   
host - 34.41 (?) 
12.7.2013 10:56, zobrazeno: 13563x

Zdravím všechny pěstitele kamčatské neboli jarní borůvky - podařilo se mi sehnat několik sazeniček kamčatek již zakořeněných v květináčích 9x9cm, velikost sazenic je 10 až 20 cm s jedním až třemi výhony (zakořeněné řízky odhaduji, že z jara maximálně podzim 2012). Myslím, že by bylo lepší je teď přesadit do větších květináčů a počkat s výsadbou až na příští rok, až sazenice trošku zesílí a poporostou. Můžete mi poradit vhodný substrát a jak hluboko je mám přesadit proti tomu co rostou? A nebo je mam rovnou zasadit do záhonu? Barča

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 158.92 (?), 14.7.2013 9:31

Dobrý den. Ja sice nemohu poradit, protože sám potřebuji radu. Mám tuto kamčatsku borůvku již nějaký ten rok. Krásně roste, ale problémy mam z jejich plody. Krásně na jaře plody nasadi, pěkně rostou, ale když se na ně těším nemam šanci je pozbírat. Totiž ze dne na den, ještě zelené, krásně natahnuté zmizi neznámo kam a hlavně nevím proč.  Poradi mi někdo? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 96.13 (?), 15.7.2013 13:43

Vloni jsem sázel 10 takhle malých sazenic přímo na záhon do zahradního substrátu s hlínou a všechny se bez problému ujaly. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 34.41 (?), 17.7.2013 8:26

Tak to se dílo podařilo yes.Jak hluboko jste je zasadil oproti tomu co byly v květináčku a jak moc je nutné zimolezy zalévat? Zatím je mám stále nevysazené a čekám až se trochu zpamatují z cesty a bude přijatelnější počasí - ne tak sucho a horko. B.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 96.13 (?), 17.7.2013 15:44

Na jaře jsem je zaléval hadicí celkem vydatně. Jednou nebo dvakrát jsem jim dal Kristalon. Když rostou, kvetou a mají plody, tak se má zalévat více. Mám i větší - ty rostly jak o závod. Teď už je ani moc nezalívám, jen občas, teď už nerostou a za měsíc opadají. Vysadil jsem je stejně hluboko, co byly v květináči. Měl jsem přes loňské léto a zimu dvě malé sazenice jen tak píchnuté v polovyschlém rašeliništi a letos po přesazení jsou v pohodě. Je to evidentně dost odolné. Letos už jsem měl tak dvě mističky plodů (z většího altaje, amura, remonta a triumfa) a je to fakt dobré - rozmačkané s cukrem super. Amur nejlepší, ale uvidíme na ty ruské od pana Peška. Jediný zatim vysloveně děsně hořký byl Tobalčik z Vukozu, má ale dost velké plody a i na malém keři celkem bohatou násadu, tak uvidíme, zda se chuť zlepší zmrazením. Přeji mnoho zdaru! AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 221.3 (?), 19.7.2013 11:49

Zimolezy mají dost krátkou vegetační dobu. Na přísušek v červenci zareagují ukončením vegetace. Pokud je udržíte v růstu - tedy pořádně je asi tak 2x týdně zalijete i v červenci, rostou dál, shodí listy až k podzimu, keř naroste rychleji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 175.130 (?), 17.7.2013 22:00

Dobrý večer. V minulém roku se mi také ztrácely plody, ale náhodou jsem si všimnul ptáků jak doslova číhají na drátě a ve vhodnou chvilku se slétli a bylo sklizeno. Letos jsem si dal více pozor a občas jsem dal ke keřům něco dobrého kočkám. Pamlsky jsem jim dával nepravidelně tak, že si kočky vytvořily obchůzkovou trasu kolem keřů a hledají jestli tam něco není. Funguje to. Zdeněk 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
morrison - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (228) - 154.200 (?), 3.7.2016 17:16

Zdravím vespolek!

Tak jsem právě vykopal a dal na kompost dvě už solidně vzrostlé kamč. borůvky. Měl jsem je nějakých 10 let, možná i déle, a NIKDY z nich nic kloudného nebylo. Bídná plodnost, dozrávají téměř současně s jahodami a když už se mi poštěstilo jeden dva plody ochutnat, byly nedobré chuti. Jistě, možná jsou dnes už vylepšené odrůdy, ale celkově pociťuji z tohoto ovoce pouze velké zklamání. Oproti tomu mohu opravdu vřele doporučit muchovník olšolistý! Tolik moje zkušenost, třeba to někomu pomůže při rozhodování zda zimolez ano či ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 144.84 (?), 3.7.2016 19:14
Dobrý den, vezmu to popořadě: - také je pěstuji a úrodu máme každý rok, jsou staré už minimálně 12 let a stále plodí, jen to chce občas prostřihnout a jednou za tři až čtyři roky i hlubší řez - ptáci to milují a proto je vhodné je Přikrýt záclonou,... - nemusí se moc zalévat jen když jsou sucha - jako hnojivo se mi osvědčilo přidat trochu rašeliny a za kopat ji lehce, případně polít kopřiv obou jíchou listy,.. - zasadit je trošičku hlouběji, jak jsou v květináči - podobně jako angreśt li další prostokořenné rostliny Ať se daří, M
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
morrison - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (228) - 154.200 (?), 3.7.2016 23:04

Přiznávám, že řez jsem zanedbával. Ony tam teda nějaké plody byly, ale právě že to de facto sklidili ptáci ještě před dozráním a já zase nejsem moc na to, abych jim v tom bránil. To, když se ještě vrátím k tomu muchovníku, ten mi přijde mnohem chutnější a ptáci ho přitom nechávají na pokoji. Plody zimolezu mi přišly relativně jedlé až hodně zralé (tak dva týdny po úplném zfialovění) a, jak jsem už zmínil v minulém příspěvku, v té době už začínají dozrávat první jahody, takže zimolez to těžce prohrával. Nehledě na to, že v té době už tam bylo jen pár kousků, které ptáci zapomněli očesat.

Je mi těch keřů na jednu stranu trochu líto, přecijen jsem je pěstoval docela dlouho (měly tak 1,5 metru). Možná, že je ještě vytáhnu z kompostu a odvezu je někam do přírody, ať si rostou tam...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika