zelený povlak na větvích rybízu



hosté - (1) 
23.2.2005 16:51, zobrazeno: 9804x
Na větvích černého i červeného rybízu se tvoří zelený povlak po celé délce prutu. Vypadá to jako lišejník. Větve vyřezávám, ale jeden keř již uhynul. Nevím si s tím rady, prosím poraďte.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 56.161 (?), 29.7.2014 14:48

Pokud se nemýlím, tak za 9 roků nikdo na Váš dotaz nereagoval. Mám naprosto stejný problém - na 2, asi 15 let straých keřích černého rybízu se všechny starší větve (kmínky) potáhly zeleným povlakem. Jinak to stromkům asi zatím nevadí - plodí ostošest a mají zdravé velké plody. Loni na podzim jsem se pokoušel povlak omýt vápenným mlékem a větším přivápněním - bez výsledku. Mám podezření, že příčina je také v tom, že stromky jsou v mokré a stinné části zahrádky, kam se slunce moc nedostane.. Asi to zkusím řešit razantnějším prořezáním a omlazením - přesazovat stromky ale zatím nehodlám.. Chemické prostředky proti lišejníkům (je-li to lišejník) nechci použít. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 29.7.2014 15:04

jj pokud jsou keře přestárlé a přehuštěné, tak se lišejníkům a mechům daří. Sekundárně proti mechům zabírá fungicidní postřik na bázi mědi (kuprikol, champion,...) a postřik sulkou proti roztočům.

Nyní když vyřežete odplozené dřevo (5-leté u červeného a 3 leté u černého), vyplejete mísu odlistíte spodek výhonů, přihnojíte cereritem a přisypete 3 lopaty vyzrálého kompostu, tak určitě neuděláte chybu.

Lepší než přesazování je ale množení kopčením. Místo 3 lopat kompostu přisypete ho tolik, aby byly výhony tak na 30 cm utopené a do nakopčeného hrůbku zakořenily. Pokud není kompost pro prosypávání dostatečně vzdušný, vylehčuje se rašelinou nebo fernemtovanými pilinami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika