Zdravé jahody



Melisa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (300) - 146.249 (?) 
8.8.2014 18:21, zobrazeno: 5960x

Dobrý den,

poradíte druh jahod, které nevyžadují chemické postřiky a jsou odolné vůči chorobám?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.88 (?), 8.8.2014 23:24

Nikdy jsem chemicky neošetřovala žádnou odrůdu jahod. Odnože s roztočíkem dál nemnožím a bílá skvrnitost mi nevadí, případně plesnivé jednotlivé kusy zavčas otrhávám.                Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 37.63 (?), 9.8.2014 7:56

Jednou z nejodolnejsich odrud proti korenovym, listovym i chorobam plodu (i proti zimnimu vymrznuti) je rana odruda Daroyal (pochazi ze stejneho krizeni jako Darselect). Obdobne jako Darselect ma dlouhe kvetni stvoly, kvete nad urovni listu, proto je vhodne resp. nekdy nutne chranit kvety pred zmrznutim zakrytim bilou textili. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 239.15 (?), 10.8.2014 16:46

Z vlastnej jednorocnej skusenosti musim skonstatovat, ze Darselect velmi silne trpi chlorozou. Mam trochu ilovejsiu podu (fluvizem na okraji Vazskej nivy), to uznavam, ale pri rovnakej starostlivosti sa ostatnym odrodam dari prinajmnesom slusne. Trochu som patral na nete a tuto nachylnost potvrdzuju aj nejake zahranicne zdroje. Mozno v lahsich a humoznejsich podach to bude lepsie, ale tu je to totalna katastrofa.

Sadenice som kupoval minulu jesen zo Sempry Turnov - odrody Florence, Symphony, Karmen, Elkat, Andrea, Kama, Rumba. Clery mam z Plantexu. Mam specialnu plochu len na mnozenie sadenic, kde je po 1 koreni z kazdej odrody, pricom kazda ma k dispozicii priestor 1x1,5m, pravidelne odburinovany a primerane kypreny. Na zaklade tejto vysadby momentalne najlepsie hodnotim Rumba, Florence, Symphony a Kama. Maju krasne tmavozelene listy a tvoria primerane mnozstvo poplazov - cca 15 ks, pricom s ich vyraznou tvorbou zacinaju az po ukonceni zberu jahod. Chutovo aj vitalitou najlepsie bola asi Rumba. Karmen som kupoval kvoli tomu, ze mala mat super chut podobnu lesnym jahodam, co sa mi zatial nepotvrdilo a navyse rastie prilis bujne, ma prilis vela poplazov uz od jari a su rastliny prilis zahustene listami. Elkat ujde, ale ma slabe naznaky chlorozy, Andrea silnejsie. Clery je pekne zelena, ale chutovo zatial nevynikla. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika