Šumava a pěstování GOJI, Rakytník, Moruše?



Stránky: 1,  2   
host - 136.62 (?) 
1.3.2016 14:23, zobrazeno: 9103x

Dobrý den, ráda bych si pořídila na zahradu Goji, Rakytník, Moruši, kanadské brusinky (borůky máme, ale vloni neplodily skoro vůbec) -  ale nevím, jestli naše nadmořská výška cca. 800 m.n.m není pro tyto keříky moc nebezpečná. Případně jaký konkrétní druh např. Rakytníku by bylo třeba zvolit? zřejmě asi vždy jak samičku, tak samečka? je nějaká odrůda odolnější? Případně prosím za tipy, co kdo pěstuje v této podobné oblasti, děkuji za inspiraci.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 136.28 (?), 1.3.2016 21:28

Dobrý večer. 800 metrů je sice dost, ale dá se pěstovat ledacos. Bydlím také v 800 m.n.m. a u sousedů roste rakytník a plodí - odrůdu neznám. Pěstuji rybízy, angrešty, kanadské borůvky, kamčatské borůvky, Mám ovocný sad ve kterém mám třešně, švestky a jabloně. Vše plodí k mému velikému překvapení. Rozhodující je orientace svahu, mrazová kotlina, chráněná poloha a podnože. Zdeněk   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 136.62 (?), 2.3.2016 13:41

děkuji za info, zahradou nám protéká potok, takže nemůžeme jít moc k vodě. Rybízy plodí krásně, vloni jsem koupila i angrešt a ostružinu, uvidím, co letos. Borůvkám se moc plodit nechce, i když máme 2, ale např. jabloň dává každý rok krásné letňáky a nová jablůňka měla hned druhý rok po zasazení 6 jablek..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 66.26 (?), 2.3.2016 13:45

Dve boruvky neni mnoho, ale velmi malo. Jake mate odrudy, hnojite je poradne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 56.187 (?), 2.3.2016 16:56

bohuzel odrudu neznam, pritel je mel jiz pred nasim seznameni, koupili jsme jim specialni boruvkovou pudu a nehnojila jsem je, to jsem netusila. Letos zavedeme enlightened

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 0.146 (?), 2.3.2016 17:20

na ty boruvky na Plechy chodil už Adalbert Štiftr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Liki12 - (37) - 60.183 (?), 1.3.2016 22:52

Všechno to jsou velice mrazuvzdorné keře a pokud je vysadíte na nějaký svah otočený na jih, tak se jim zde jistě bude dařit. Goji, rakytník a moruše jsou na půdu poměrně nenáročné, ale brusinky a borůvky potřebují kyselou půdu ( rašelina smíchaná s borovicovou hrabankou, borovicovými pilinami nebo stačí jen ta rašelina a do ní dát třeba trochu kompostu na živiny). Nejlepší odrůda samčího rakytníku a asi i jediná, kterou seženete je Pollmix, můžete na něj mít až 5 samiček. U samičích je více odrůd a ty se liší velikosti bobulí a dobou zrání. Ještě bych Vám doporučil např. zimolez kamčatský, muchovník nebo arónii černou - všechny tyto keře velice dobře snášejí zimu, nepříznivé podmínky i nekvalitní půdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 136.62 (?), 2.3.2016 13:43

děkuji mnohokrát, podívám se na uvedené tipy a určitě zjara hned něco pokoupím :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 2.3.2016 7:43

Rakytník a moruše určite áno, ale goji by som zvažoval. Moja skúsenosť: goji kvitne veľmi neskoro, u mňa až v júli-auguste-septembri, plody potom nie vždy stihnú kvalitne dozrieť. A to mám záhradu podstatne južnejšie a na rovine. Výnosy väčšinou nič moc, agrotechnika pomerne náročná (vytvorí niekoľko metrov dlhé výhony, konáriky sú ostnaté, zahusťuje). Každopádne mu doprajte dostatok miesta. A pozor - odnožuje, invaduje do okolia. Skúsiť to môžete, ale skúsenosť moju i známych musím hodnotiť ako "sklamanie". Ak môžem poradiť - dal by som prednosť arónii a muchovníku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 136.62 (?), 2.3.2016 13:46

každopádně děkuji za zkušenost :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika