Sloupovitý ostružiník Navaho



host - 44.1 (?)
6.12.2016 15:46

Tak Navaho jsem zasadil. S oporou samozřejmě počítám. Jsem zvědavý na chuť a velikost plodů.  Zdenek

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
         
host - 46.80 (?), 2.4.2011 22:52

Přátelé, přestože někteří nevěří jmenované firmě, je stále dost těch, kteří naletí jako na špek. A firma vydělává. Klamavá reklama a je to tady. Já jsem si ten ostružiník Navaho nekoupil od této firmy a ani jiného fotošopového mistra, ale ze zahraničí. A celkem za přijatelnou cenu. Schválně, co to bude dělat. Tady už píšete, že se to chová jako každý jiný ostružiník. Bylo by mi divné kdyby ostružiník plodil jinak než má zvykem tedy na jednoletém dřevě. Rostlina má dva slabší šlahouny, které letos plodit ještě nebudou. Zatím vypadá, že je mrazuvzdorná - přežilo to v květníku tuhletu zimu.  

Kromě Navaha mám ještě ostružiník beztrnný Orkan a Loch Ness, letos to má prvně plodit tak jsem zvědav. Orkan snese bujností srovnání s Thornfree. Loch Ness se zdá slabší. Ale to může být jen zdání. Byl vysazen o rok později.

K těm sloupovitým, ano je to medvědí služba těm pravým sloupcovitým jabloním, které skutečně mají gen pro kompaktní růst a velmi mírné větvení do stran. Ale "sloupovitý angrešt Remarka", přátelé, nenechte se víc už napálit. Remarka tvoří obloukovitě převislé korunky:-). Plzeň má na tuto odrůdu licenci, tak se tam zeptejte a nebo nakoukněte do matečnice. Malotraktor to olamuje jak je to do stran. Stejně tak "sloupovitý rybíz Rovada" a podobně. Každý dobrý zahrádkář ví, že u všeho tohoto ovoce se musí plodné dřevo obnovovat, aby plodilo co nejvíce, a tak se neubrání bočním výhonům ať to zastřihuje jak chce. Upřimě řečeno při prohližení těch přebarvených katalogů mě bolí oči. Vás ne?

Jinak nové odrůdy jsou tu od toho, aby se zkoušely,  porovnávaly se staršími, jinak se to do povědomí lidí nedostane.  A taky by nás to asi tolik nebavilo nic nového nezkoušet.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Melisa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (300) - 146.249 (?), 1.1.2015 19:57

Jak to dopadlo? Ještě je tu někdo z tehdy diskutujících? :-) Existuje tedy nějaká samonostná odrůda ostružiníku, drží vám?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 223.242 (?), 1.1.2015 20:10

O úplně samonosné odrůdě nevím. Navaho si ale vystačí s vyvázáním ke kolíku 1 m výšky (aby zůstal svisle) nebo sepnutím vícero výhonů prstencem cca v prsní výšce. Ale to umí i bezejmenný beztrnný ostružiník od tetičky, když jej nepřehnojím dusíkem a ve výšce 2,2 m provedu pravidelně osečkování (jak u vinné révy).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 7.13 (?), 4.4.2016 9:20

Pořídila jsem si letos Navaho, Arapaho. Ale z jiného důvodu, ne že jsou sloupové - to beru s rezervou. U těchto dvou odrůd se uvádí, že jsou odolné rzi.  Máme starší ostružinu a ta má každý rok rez (asi také nějakou "sloupovou" - má velmi silné výhony a šlahouny cca 5 m). Tak jsem si proto Navaho, Arapaho letos pořídila a vyzkouším, jak jsou na tom s tou rzí.  Máte někdo vyzkoušeno?

Pokud se pokoušíte pěstovat Navaho nebo Arapaho jako sloupové a svazujete šlahouny k sobě, není pak problém, že do keře nejde světlo, vzduch...?

Uváděná slizeň cca 2-3 kg mi přijde malá, v porovnání s naší ostružinou, kterou máme. Není problém s tím, že se ostružině ořežou výhony a nemá na čem plodit?

Pokud bych naší staré ostružině zakrátila v létě výhon cca na 2m, narostou mi postarní výhony okolo 3-4m. Je to u ostružiny Navaho snad jinak?

Jak řešíte u "sloupové" varianty vyvazování nových šlahounů? - nerostou mimo keř - do strany? Jsou křehké a mohly by se vylomit.

díky za informace

Zuzka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.2 (?), 21.10.2016 11:20

Také se chystám koupit Navaho. Máte někdo nějaké info? Chuť, velikost plodů, výška kěře, vyvyzovat-nevyvazovat...?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
moonvil - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (100) - 112.141 (?), 21.10.2016 11:44

Mám Navaho i Arapaho, u obou lze pozorovat jakési znaky vzpřímeného růstu, ale rozhodně to není žádná sloupovitost, nějakou oporu potřebují.  To by je člověk musel ve vhodnou chvíli zastřihnout, aby vrchol výhonu již dále nepokračoval a nechat rozvětvit - pak by snad mohly být jakž takž samonosné, ale jakmile začnou uzrávat plody, tak to celé ztěžkne a stejně se to ohýbá k zemi, takže zase raději přivázat.

Vyvazuji koneckonců i Reuben, který roste téměř kolmo vzhůru, jenže právě během zrání se výhony začínají nebezpečně vyklánět a nechci riskovat jejich zlomení.

Chuť i velikost plodů je dobrá, tomu bych nic nevytýkal, Navaho mi ale letos sklidili ptáci, takže jsem měl jen pár bobulek, příští rok budu vědět víc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 211.38 (?), 6.12.2016 8:21
Maminku délky šlahounů nerozhází, ostružiník se táhne po plotě a potom plynule přechází na starší jabloň. Ostružiny mají slunce dost, a krásně se obírají, jednoduše jako bych trhala jablka😃Úrodu má vždy obrovskou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.1 (?), 6.12.2016 15:46

Tak Navaho jsem zasadil. S oporou samozřejmě počítám. Jsem zvědavý na chuť a velikost plodů.  Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.89 (?), 16.12.2016 7:39
Dobry den, ostruzinu Navaho od Starkla mame na zahrade tretim rokem a lepsi ostruzinu jsem opravdu nejedla. Ma velke a stavnate plody, sladoucke, bohuzel spousta plodu nam ale na podzim nedozraje a to je skoda. Ja je urcite doporucuji, chutove jsou opravdu vynikajici. :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.1 (?), 16.12.2016 10:04

Tak to rád slyším (čtu) :) Nemáte nějakou fotku pro inspiraci?  Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika