Selektivní likvidace malin



Stránky: 1,  2,  3,  4   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?) 
21.11.2014 9:01, zobrazeno: 32174x

Asi před pěti lety jsem na zahradě vysadil čtyři odrůdy malin, Tulameen, Fallgold, Heritage a Ada.  Čtyři sazenice jednotlivých odrůd jsem umístil do jedné řady ve vzdálenosti asi 1 metr. Momentální maliniště má tvar obdélníku cca 6 x 2 metry a jednotlivé odrůdy v pořadí, jak jsem je uvedl, jsou do sebe částečně prorostlé. Do budoucna si chci ponechat pouze odrůdy Tulameen a Fallgold. Odrůd Heritage a Ada bych se rád zbavil, protože chuťová kvalita jejich plodů pokulhává za oběma výše jmenovanými, byť jsou obě remontantní. Jejich problém je ten, že prvá letní úroda bývá slabá a bohatší podzimní úroda přichází až v říjnu, kdy je málo tepla a plody jsou kyselé. Mám následující plán, jak provést selektivní likvidaci:


Rozdělil jsem maliniště na dvě části. Část, kterou zachovám a část na které potřebuji výsadbu obou nežádoucích odrůd zlikvidovat. Likvidovanou část nyní přes zimu kompletně posekám. Na jaře, po vyrašení nových letorostů zde budu aplikovat totální herbicid (Roundup), opatrně, abych nezasáhl ponechané odrůdy na sousedící části maliniště.  Zbývá však problém, že některé kořenové oddenky odrůdy Heritage prorostly do území Fallgoldu. Tady mám plán, že po zaplození, jakmile se ve žlutých malinách Fallgold objeví výhon s červenými plody (Heritage) použiji opět herbicid a látku nanesu přímo na listy nikoli postřikem, ale nátěrem. Myslíte, že tato metoda přinese očekávaný výsledek?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 21.11.2014 9:13

Mám podobný problém, ale trochu jinak. V porostu jsou "vpleveleny" semenáčky z vyklíčených semínek. Pokud po výsadbě česneku nebude zamrzlo (jinak až na jaře) provedu odběr sazenic pro založení nového malinoviště cca na 40 m vzdáleném volném záhonu. Pak proběhne po sklizni 2015 totální likvidace porostu s výsevem zeleného hnojení. Následující rok 2016 budou na původním malinovišti brambory, aby se zlikvidovaly i případné výmladky z kořenových řízků. A až po bramborách půjdou maliny zpátky (tedy napodzim v roce 2016 nebo na jaře 2017).

Vámi popsaný způsob bych považoval za nekonečný boj. Pokud bych neměl alternativní záhon, zvážil bych pěstování po přechodnou dobu v 40 l kontejnerech (po 3-4 sazenicích na kontejner) nebo 10 l kýblech (po 1 sazenici).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 21.11.2014 9:20

Máte pravdu, přestěhování ponechaných odrůd jinam a totální likvidace celého původního maliniště to vyřeší spolehlivě. Jenže to bych přišel nejméně o 3 sezony. Zdá se mi to poněkud neadekvátní daň...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 21.11.2014 9:30

Čím větší bude dočasný záhon, tím menší výpadek bude. Extrémě se může stát, že při překryvu plodnosti na původním a novém stanovišti můžete mít úrodu větší než při retardaci selsektivní aplikací herbicidu.

2015 na novém stanovišti již bude první úroda v druhém termínu a na původním stanovišti bude úroda jen v prvním termínu.

2016 na novém stanovišti budou obě úrody

2017 na novém stanovišti budou obě úrody a na původním stanovišti bude úroda jen v podzimním termínu.

2018 na dočasném stanovišti už budou maliny zrušeny a na původním stanovišti bude ozdravená kultura nastupovat do plné plodnosti.

Výhodou je, že na původním stanovišti doplníme živiny společně hlubokou kultivací, což si při "pitvání nádoru" nemůžeme dovolit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 21.11.2014 9:39

Když použiji herbicid na rašící jarní letorosty o délce cca 30 až 50 cm (?květen), předpokládám, že tím zničím všechny zasažené matečné rostliny. Jaká je pravděpodobnost že na ošetřeném pozemku budou rašit další nežádoucí letorosty? Bude nutné v dané sezoně postřik opakovat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 21.11.2014 17:35

Pane Vápeník, moc děkuji za založení tohoto vlákna. Pomohlo mi ujasnit si přesně, co s těmi malinami na ploše cca 60+20 m2 potřebuji udělat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 25.2 (?), 6.12.2014 20:05

Malina je na odstranění a likvidaci rozhodně vstřícnější než ostružina. Před pár lety jsem likvidoval maliniště na třech arech. Moje zkušenost je taková, malina se sice nerozrustá tak jako ostružina, ale přesto se mi osvědčila pracnější ale učinější metoda vysřihování keřu maliníku zahradnickými nužkami a ukládání na plachtu nebo vozík tak aby pruty neměly možnost opět zakořenit. Pozemek na podzim zorat a vyvláčet s odstaněním malinových kořenu. Je to dost pracná práce a záleží na pečlivosti. Na jaře na pozemek nasázet brambory, jiřiny, jahody nebo cokoli je kontrastní k maliní. A to celý vegetační rok z pozemku odstranit. Rozhodně s likvidací malin herbicidy mám nevalné zkušenosti, a z mého pohledu jsou to vyhozené peníze.  Jinak ale maliniště jde snadněji zlikvidovat než ostružiniště. A to by si měl každý zahrádkář před výsadbou uvědomit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 21.11.2014 9:20

K pozdní druhé sklizni remontantních odrůd je ještě jedna finta a tou je jarní vystříhání celého porostu "na ježka" 3-5cm. Připravíme se tak o první úrodu a z remontujícího porostu se stane porost jednouplodící ALE období této sklizně se posune cca o 35-50 dnů dopředu - tedy cca do září. Dělám takto cca 1/3 souvislého porostu a vykrývám tím sklizňovou mezeru mezi doplozením první vlny a nasazením vlny druhé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 21.11.2014 9:29

To už jsem také loni zkoušel, a čekal jsem, že kvalita plodů, které přijdou dříve, bude lepší. Když jsem maliny na jaře posekal, manželka mi vynadala, že se to tak nedělá. Chlácholil jsem jí, že úroda sice bude jen jedna, ale bohatší a maliny budou sladší a chutnější. Bohužel, teorie se rozešla s praxí, maliny sice dozrály už v září (čekal jsem že dozrají již v srpnu), ale jejich chuť přesto byla v porovnání s oběma konkutentkami podřadná. Navíc mezi odrůdou Ada a Heritage nepozoruji žádný rozdíl. Zdají se mi chuťově i velikostně stejné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 21.11.2014 9:37

Je pravdou, že Vámi nechválené odrůdy nemám... tedy nedokáži říci jestli je to odrůdou nebo náročností malin na živiny. Ale Váš záměr zbavit se odrůd, které se neosvědčily chápu a podporuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika