Rozročík na jahodníku - sanace půdy záhonu?



Stránky: 1,  2,  3,  4   
Daneek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (91) - 228.52 (?) 
11.3.2015 14:17, zobrazeno: 21172x

Myslím, že mám na jahodníku roztočíka. Nemám to ověřené mikroskopicky, ale vypadá to tak - listy jsou pokroucené, rostliny malé, plodí málo..

Stav se celkově postupně zhoršuje, počet napadených sazenic se zvětšoval, ikdyž jsem se snažila sázet vždy ty nenapadené. Asi to ještě zkusím něčím postříkat (budu vděčná za rady čím) a nechám zaplodit, pak bych to ale zlikvidovala. Můj dotaz je, jak zamezit nakažení nových sazenic.  Jak moc ta potvora přežívá v půdě? Nové jahody bych nedala na ten stejný záhon, ale třeba hned vedle, nebo ob jeden. Nemám moc velkou zahradu, prakticky všude už ty jahody někdy byly. Nebo myslíte, že bych třeba měla jednu sezónu vynechat?

Děkuji. Daniela T

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 209.79 (?), 11.3.2015 15:05

Proti roztočikom

Apollo 50 SC
Vertimec 018 EC

proti hubov. chorobam, preventivna zalievka Previcur Energy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 11.3.2015 15:45

S roztočíkem je potíž. První úkol je odstranit napadené. Druhý dobře ošetřit ty, které zatím poškození nevykazují. Nový porost založit z ověřeného zdroje. Neplít a neošetřovat oba porosty v pořadí staré - nové, pokud děláte v gumových rukavicích, po práci ve starých jahodách je vyhodit. Roztočík se může chytit oblečení, bot, přenese ho vítr. Přidávám něco z agromanuálu: Roztočík jahodníkový, mikroskopický (pouhým okem neviditelný) roztoč, způsobuje (larvy i dospělci) kadeření a pomalý růst mladých (srdéčkových) listů. Při silnějším napadení listy hnědnou a zasychají. Rostliny krní, mají malý výnos a plody jsou drobné, nekvalitní. Přezimují samičky v srdéčkových listech. Množit se začínají v dubnu a nejvyšší napadení bývá v srpnu. Během roku má až 7 překrývajících se generací. V porostu se šíří aktivně, pasivně se nejvíce rozšiřuje sadbou. Vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu, proto častěji napadá přehoustlé porosty. Pro výsadbu používat jen zdravou, uznanou sadbu. Napadené rostliny ihned na jaře odstranit z porostu. Ošetření se provádí brzy zjara v době rašení (březen), a je vhodné ho znovu opakovat i po sklizni (nejlépe po posečení natě). Ošetřujeme pod vysokým tlakem větším objemem postřikové jíchy hlavně srdéčka (středy) rostlin přípravky: Sanmite 20 WP, Vertimec 1.8 EC. Případně možno dle návodu aplikovat rozhozem substrát s bioagens - dravého roztoče Typhlodromus pyri (Biolaagens-TP, Typhlodromus pyri) na rostliny, případně také Amblyseius californicus (Spical). 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daneek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (91) - 228.52 (?), 11.3.2015 16:10

No a myslite, ze osetrovat ty napadene ma smysl? ja totiz mam napadene uz skoro vsechny.

sadbu jsem mela z Vranan - odruda Carmen. byly skvele.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 6.7 (?), 11.3.2015 16:38

Velmi dobry insekticid je actara, ale nie je uz dostat

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 12.3.2015 8:17

Já bych zlikvidoval všechny hned a do příští sezony to vydržel bez jahod. Ošetření bych vyloučil. I když možná i na těch posátých mohou být nějaké plody, nečkal bych. Sázel bych až někdy v září. problém může být i v tom, že ta potvora může být v zahradě sousedů. Vyražte na inspekční návštěvy (pokud nemáte zahradu na samotě). Karmen není taková vzácnost, aby jste se k ní nedostala zase znovu. A ke zdravé. To já mám v zahradě pár položek, které se u nás nejspíše nikde neopakují a kdybych se měl napadení roztočíkem dočkat, udělal bych mu takové akaricidní peklo, že pokud by nezatřepal každý svými 6-8 nožičkami, sbalil by se a okamžitě odešel. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 12.3.2015 8:33

Ono při přesazování sazenic na nové místo pro ty malé drobné srdíčka s kořínky není problém na 1-4 hodinky namočit do "postřiku" z Vertimecu a takto použitým roztokem pak ještě ošetřit výsadbové místo (naředit 1:5 vodou a aplikovat zálivkou).

Frigosadba může být také akricidně ošetřena, ale hlevně pochází z kontrolovaného porostu (což soused nemá).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 12.3.2015 8:55

Nejde o to získat sadbu od sousedů, myslel jsem spíše kouknout jestli ho též nemají, abyste oblast vyčistili společně, jinak se bude vracet. Stando, ta vaše víra v poctivost Holanďana by Vás mohla přivést ke krutému prozření. Pár příkladů z posledních dvou tří roků bych věděl. K hostovi 6.7. Co je na Slovensku povoleno a k dostání v malém proti roztočíkovi?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 12.3.2015 10:04

Frigosadbu mají i v Turnově,... holanďani a jiné importy mne nenapadly.

Jinak při máčení by mohl akaricidně zapůsobit i Mospilan, ale není takto registrován.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 12.3.2015 11:04

Mospilan jako akaricid raději ne. Škoda si vypleskat jedno použití na květopasa, tedy jestli na něj je povolený (není, je tam z neonikotinoidů Calypso). Na roztočíka jsou snad jen dvě oficální možnosti Sanmite 20 WP a Vertimec 1,8 EC. No a biologická ochrana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika