Rybíz a maliny



Stránky: 1,  2   
host - 246.58 (?) 
9.9.2016 8:26, zobrazeno: 13155x

Dobrý den,

chystám sa teraz na jeseň vysadiť zopár rastlín ribízu a malin.

poradíte mi prosím, ktorú z odrôd v škôlke si vybrať? chcel by som jednu odrodu čierneho, jednu bieleho a dve červeného ribízu. A ešte nejakú odrodu malín, za nimy sa budem musieť poohliadnuť niekde inde.

Rybíz:

- čierny: Titania, Triton, Ometa, Ben Lemond

- biely: Primus, Blanka

- červený: Detvan, Maraton, Rovada, Trent

Poloha: 200 m.nm.

Ešte dodám že maliny by som chcel jeden krát rodiace a nebránil by som sa ani rôznym farebným variáciam (žltá, čierna).

Ďakujem.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.15 (?), 9.9.2016 12:28

Černé pořiďte dvě odrůdy (vzájemné opylení), jinak budete mít málo plodů.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 246.58 (?), 9.9.2016 12:49

Ďakujem za radu myslel som ze rybele su samoopelive.

Mojim favoritom bol z čiernych titania, z bielych primus a červených detvan/maraton a rovada.

Len neviem prečo v ovocných škôlkach v mojom okolí neponúkajú detvana vo forme kra (stromčekové formy nechcem).

Ešte by som mohol dodať, že by som oceniľ ak by sa všetky odrody dalo ľahko rozmnožovať odreskami, plánujem totiž do buducna rozšíriť záhon.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.15 (?), 9.9.2016 22:12

Červený a bílý jsou samosprašné, černý jen částečně, proto je lépe dát dva různé. Rybízy lze množit řízky (nejlépe koncem srpna), bylo to tady několikrát popsáno. Odrůdy neporadím, černý mi nechutná (mám místo něj jostu) a červený mám přemnožovaný řízky z původního starého tátova keře, protože mi chutnal. Bílý jsem zrušila, nebyl o něj zájem.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 10.9.2016 5:21

Pokud upřednostníte rychlost a dostupnost před cenou, tak kupte stromkové a zasaďte je naležato-a máte keře ihned. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 32.186 (?), 10.9.2016 15:00

O tom som ešte nepočul, ako to funguje?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 104.15 (?), 10.9.2016 15:57

maliny 1 krat rodiace v takej polohe ako mate - je podla mna nerozumne. Zvycajne pri tom teple rychlo prezru a mate ich sotva pocas par tyzdnov v roku. Mne sa najlepsie osvedcila Polka - uroda na tohtorocnych vyhonoch nasleduje prakticky okamzite ako dozru posledne maliny na minulorocnych. Absolutne bezudrzbova co sa tyka chorob, minimalne nachylnost na chlorozu v porovnani s ostatnymi, bujny rast. Chut vynikajuca. Akurat v najvacsich teplach dostanu plody na juznej strany miestami upal.

Co sa tyka ribezli, neviem na co toho potrebujete tak vela, u nas to aj tak je skor na pritaz. Vcelku beriem argumentaciu, ze ribezle su na rozdiel od egresov lepsie nestepene na meruzalku, teda krikove, ale aj stromceky maju vyhody - lepsie sa osetruje poda okolo nich a lepovym pasom sa lahko da zbavit mravcov roznasajucich vosku ribezlovu. Odrody neporadim, mam take no-name, ale z cerveynch by som isiel skor do sladsich - myslim koral a pod. Ale to je vec osobnych chutovych preferencii, ktore nikomu nehccem vnucovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 32.186 (?), 11.9.2016 23:10

Ribezle beriem ako taku nostalgiu z detstva, stary otec vtedy mal asi 10m2 ribezli, vsetko sa zuzitkovalo, no neskor museli ustupit vystavbe. Teraz ked mam dostatok miesta na zahrade, chcel som to vyuzit, ale mate pravdu ze je lepsie zacat v malom a casom sa uvidi. Skolky zacinaju predaj aj tak az v polovici oktobra, tak este je dost casu na premyslanie :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 246.58 (?), 12.9.2016 8:37

Jedna nula sa mi tam stratila, malo tam byť 100 metrov štvorcových.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6488) - 9.135 (?), 12.9.2016 8:58

Taky bych se přikláněl k názoru zvážit, zda nějakou velkou výsadbu. Rybízy jsou velmi výnosné a je třeba najít čas a síly na sklizeň a zpracování. Pár roků trvá než narostou. Ale to je "váš rybíz". Kdybych měl 100 m2 rybízů, nedovedu si představit jak bych to sklidil a zpracoval. Mám 4 keře červeného a 4 černého, pravidelně jeden červený zůstane nesklizený. Rozdávat to nelze, není komu, všichni si radši koupí šťávu "fakci" v hyper. A když už někoho přesvědčíte, musíte to dodat přebrané až pod nos. Pokud jde o odrůdy, preferoval bych kvalitu, chuť před výnosem, pokud se o tom podaří získat informace a budou pravdivé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika