Řez rybízu a maliníku



Stránky: 1,  2   
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 103.2 (?) 
11.3.2015 22:39, zobrazeno: 19450x

Pídil jsem se po informaci jak ostříhat keřové červené a černé rybízy, jenže informace se různí, nyní nastává druhý rok a jedni píší, že se 5 hl.výhonů nezakracuje a druzí, že těch 5 výhonů se má zkrátit o třetinu. Kde je tedy pravda?

A pak by mě zajímalo jaký řez mám nyní zvolit pro jednoplodící malíníky Tulameen a Rubín - vysazeny předloni, tzn., že vloni měly u mě první vegetační sezónu.

Děkuji za tipy

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.9 (?), 11.3.2015 22:55

Nikdy jsem rybízy nezakracovala. Připravil byste se zbytečně o část úrody. Jen ze starších keřů se odstraňují starší, než tříleté výhony - mají již nekvalitní drobné plody.

U jednouplodícího maliníku hned po sklizni odstraníte odplozené pruty, plodí vždy na výhonech vyrostlých v minulém roce.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 103.2 (?), 12.3.2015 7:25

s rybízem to chápu, ohledně těch malin, jsou stejně staré jako rybíz, proto tam je jen jeden výhon, proto jsem jej nedával pryč, tzn., že vloni měly maliníky první vegetační sezónu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.135 (?), 12.3.2015 7:29

To jsme veskerze krapet nepochopili. Co píšete, znamená, že maliny mají jen loňský výhon. Ten bude letos plodit. Nestříhá se, nebo jen malinko zkrátí nevyzrálé vršky, jinak se připravíte o úrodu. Následně po sklizni tyto odplozené pruty začnou usychat a je možno je vystřihat, malina si zatím vytvořila nové pro příští rok. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 103.2 (?), 12.3.2015 7:48

ano, mely jednolety jediny vyhon, nektere i plodily-samozrejme vim, ze prvni rok by se to nemelo nechavat kvuli zakoreneni, nejak byly rychlejsi, proto tim, ze plodily tak nevim co dal, zda seriznout jen vrsky..?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.135 (?), 12.3.2015 7:53

Jestli plodily, tak jsou to remontantní odrůdy. U těch se sestřihne to co loni plodilo, ta kytice uschlých květů na konci a nechají se doplodit letos. Ty konce jsou zmrzlé a neraší. Dál se postupuje stejně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 103.2 (?), 12.3.2015 7:55

mam Tulameen a Rubín 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.135 (?), 12.3.2015 8:00

Rubín by remontantní být neměl, Tulameen nevím. Mrkněte do databáze na webu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 103.2 (?), 12.3.2015 8:05

docetl jsem se toto: středně vysoká se vzpřímeně rostoucími novými výhony a loňskými výhony s hustším plodným obrostem

jinak děkuji za rady

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 12.3.2015 8:22

... ono pokud porost není přehoustlý, tak neostříhání (zapomenutí) starého výhonu není fatální chybou. Pokud je odplozený zaschne a porost se bude chovat jako by byl vysříhnutý. Jestliže díky dlouhému podzimu neremontující odrůda zaplodila na vršcích, výhon se bude chovat jako neodplozený a bude plodit na novém bočním obrostu.

Jestliže vystřihnete výhon bez ohledu na to jestli plodil či má teprve plodit, podpoříte rozrůstání keře do nových výhonů za cenu, že se připravíte o část úrody která by na výhonu byla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika