Řez borůvky



host - 36.11 (?) 
18.3.2015 13:45, zobrazeno: 11403x

Dobrý den, vlivem mé neinformovanosti jsem asi 5 let pěstovala borůvku v zahradní zemině. Po tom co začala chřadnout tak jsem načerpala informace a přesadila ji do rašeliny. Borůvka značně pookřála a vyrazila nové zelené pruty ale bez bočních výhonů a i na starém dřevě nějaké nové výhony. Značně se tím ale zahustila takže loni z ní byla neprostupná zelená koule. Potřebovala bych ji nějak prostříhat ale nevím jak. Pokud ustřihnu staré dřevo tak mi zbydou jenom zelené klacky bez výhonů a pravděpodobně bez úrody. Nebo mám ustřihnout ty zelené pruty které mají jen listí a žádné borůvky, Nikde nemohu najít informace o řezu borůvek - nejčastěji že při řezu příjdu o úrodu. Prosím o Vaše rady a názory. Dík.

Lenka


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.135 (?), 18.3.2015 13:52

Nevím, co na tom chcete stříhat, možná jste pod vlivem jarní střižné nálady. Osobně mám borůvky snad ještě hustší. Borůvka je jemně olistěná a nijak si nestíní. Ale když už vám ty nůžky nedají spát, trochu to prosvětlete kde je to nejhustší. Dál si položte otázky: Co se stane, když ustřihnu loňský nerozvětvený výhon? Už nikdy se nerozvětví. Budu -li to tak činit pravidelně, k čemu dojde? Nenaroste mi nikdy žádný obrost. Co se stane následně? Borůvka nebude (nemůže) plodit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 36.11 (?), 19.3.2015 9:09

Ano máte pravdu, mám střižnou náladu smiley, celou zahradu se snažím udržovat preventivně proti plísním a houbovým chorobám v tzv. "vzdušném stavu". Drobnolistá byla při koupi, po zasazení do rašeliny dělá listí velikosti cca třešně. Bojím se že vše půjde do listí a nic do květů a mě zbyde hustý zelený keř.  Nevím jestli to také nepřeháním s hnojivem, hnojím granulemi nebo tekujtým hoštickýcm hnojivem na borůvky. No nicméně jí dám ještě letos pokoj a uvidí se, jestli příští rok nepodlehne mojí střižné náladěsmiley.  Lenka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 65.144 (?), 18.3.2015 15:38

Řez rostlin provádíme tak, že staré zdřevnatělé výhony odřízneme hned u země, při správné péči by měla borůvka každý rok vyhnat odspoda úplně nové výhony, keř se snažíme udržovat asi s šesti až osmi výhony různého věku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 94.99 (?), 18.3.2015 17:49

Jednoročné drevo, tie dlhe zelene pruty vyrastajuce od korena sa v mesiacoch unor-brezen iba mierne zakratia. V tomto roku sa rozkonaria a bud. rok uz nesu prvu urodu.

Kazdorocne so zakracovanim odstranujeme stare drevo. Dobre rezana cucoriedka by mala mat na sebe jedno, dvoj a trojrocne drevo. Starsie drevo odstranujeme pri zemy.

viac na youtube.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 36.11 (?), 19.3.2015 9:22

Díky za video, lepší jednou vidět než 10x číst. Lenka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 19.3.2015 9:59

Odstříhávají se 5 let staré výhony a starší tak, aby se prosvětlením keře vatvořily podmínky pro růst výhonů nových. Vy tam máte takové výhony 3, ale také máte "nic mezi". Vystřihně te proto jen ten jeden výhon, co vypadá jako o rok starší než zbylé dva staré (tj. ten zadní vpravo). Zbývající dva staré se vystřihnou až příští rok, jen co se mladé rozvětví.

"Rybízové pravidlo" stříhání už 3+ letých výhonů platí pro borůvky v nádobách, které potřebujete udržet malé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika