Rakytník - množení



Stránky: 1,  2   
Tree - (3) - 238.140 (?) 
8.12.2014 9:59, zobrazeno: 38441x

Dobry den, snazim se delsí dobu narizkovat rakytnik (stejne jako kanadske boruvky, klanoprasku...) a vysledky zatim zadne. Zkousel jsem ruzne vyzrale, v ruznem obdobi, ruzne velikosti. Do zeme se mi nedari vubec, do vody mensi procento vyhodi korinek/dva/tri (kratke, pevne, zakroucene, cca az po dvou mesicich), rizek vyhodi take nove listky ale za dva tydny zaschne. Kdyz presadim do hliny, zaschne take. Provadim to na okne v chodbe, severni strana, cca 15 stupnu, vodu prubezne menim aby nezahnila, rostlinky potom nechavam v hline na tom samem miste. Nic nezakryvam (zkousel jsem a spis to jenom hnilo/plesnivelo), ale vlhkosti tam bude dost (dle oroseneho okna). Stratifikaci neprovadim, uspesne se mi mnozi takto treba rybiz cerny, goji, muskaty, ibisek...). S rybizem (bily, cerveny) je to uz podobne neuspesne, kanadske boruvky/klanopraska bez sance. Paradoxem treba u cerneho rybizu/goji je, ze je mu uplne jedno, jeli srpen, leden, nebo kveten, naopak korenove stimulatory absolutne bez vysledku. Nemate nekdo napad, jak zakorenit takto amatersky? Dekuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 8.12.2014 10:26

V březnu nebo dubnu ustřihněte větvičku tlustou aspoň jako tužka, čím tlustší tím lepší, dlouhou 20-30cm, zapíchněte ze 2/3 do hlíny, ovšem venku a je. Takto jsem získal všechny rakytníky co mám na zahradě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Tree - (3) - 238.140 (?), 12.12.2014 11:11

V jednoduchosti je sila. Diky, na jare vyzkousim :).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pavel... - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (113) - 19.114 (?), 13.12.2014 17:34

Rakytník většinou bohatě odnožuje. Ve vzdálenosti 1 - 1.5 m od původní rostliny nacházím pravidelně od kořene vyrážející odnože, které vyrývám a obdarovávám všechny naše známé. Ujmutí vyryté odnože je bezproblémové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 220.132 (?), 10.2.2015 20:08

Nám odnožuje zřejmě jenom samec - tedy nevím to jistě, máme všechny keře tak nahusto, že to není poznat a většinou je zesečeme. Ovšem ty, které necháme růst, zatím vždycky byli samci. Tak obdarováváme alespoň osamocené samičky :D A co semena? Ty by taky mohly fungovat..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
moonvil - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (100) - 112.141 (?), 11.2.2015 14:13

Jistě, z poloviny semen budou samci, ale to zjistíš až za 3-4 roky, u zbylých samic můžeš jen tipovat jaké podědily vlastnosti (třeba kyselost, trnitost a malé plody). To asi nechceš...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 220.132 (?), 27.3.2015 19:36

Jenže co s tím, když samice neodnožují? A samec odnožuje přímo extrémně..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 27.3.2015 19:52

Nakopčit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.132 (?), 3.4.2015 19:53

To jako, že bych keř hluboce seřezal, aby vyhnal větve i blíž k zemi, a ty zahrábl do země? Totiž teď by se ty větvičky maximálně tak zlomily, kdybych je chtěl ohnout k zemi. Všechny mají spíš tvar zákrsku, než keře.

Já zkusím i ty semena. Třeba budou mít zajímavou chuť, a kromě toho, že budou asi dost kyselé, by mohly mít i vyšší obsah vitamínu C. A nebo nižší. mno.

Dave

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 251.137 (?), 6.10.2015 9:30

Nevím, zda je to ještě potřebné - přišla jsem sem náhodou. Moje zkušenost: Semena rakytníku jsem na jaře nasela do truhlíku a ten umístila ve foliovníku do stínu. Vzešla snad všechna, bylo to přehuštěné a začala krčková hniloba (zemina nebyla ničím ošetřena - byl to pokus).  Hned jsem zdravé rostliny přesadila do kelímků, na podzim do krabic od mléka s ustřiženými spodními rohy a ty zapustila přes zimu ve skleníku. Další jaro jsem již vysazovala na místo - na jižní svah, jílovitá půda - živý plot. Některé keříky zničila zvěř, proto jsem z jiných na jaře nařízkovala další: do vody, po vytvoření kořínků opět krabice od mléka a další rok výsadba. Jsou samci i samice, některé již mají plody. Nedostávají žádnou péči - je to oplocení v místě, kam se jiný plot nehodí, rostliny jsou různého vzrůstu. Pokud přežijí letošní sucho, na jaře opět zkusím řízkovat. Pokud se může zalévat a může se zabránit okusu, rostou rost bujně a je to léčivka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika