Rakytník



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 136.16 (?) 
10.1.2008 11:43, zobrazeno: 67662x

Chci osadit do zahrady rakytník, nejlépe jako pás několika odrůd. Někde jsem četl takové výrazy jako: pionýrská rostlina, mohutné odnožování, široký kořenový systém. Jaké s tím máte zkušenosti? Nerad bych opakoval situaci s ostružiníkem, snad odrůdy Wiliamsův??, (dostal jsem odkopek, zrálo to už v červenci), který se po 5 letech v loňském teplém létě zbláznil a zamořil mi zahradu v okruhu cca 5 m od starého trsu desítkami výhonků. Vypadalo to jak záhon kopřiv. Děkuji za rady. Pepík

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 12.1.2008 23:03

Ano, rakytník odnožuje dost hodně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 215.190 (?), 19.5.2011 23:35

Zdravím! Měla bych takový skromný možná hloupý dotaz :) odnožuje rakytník ve stejném pohlaví? Dává to smysl, jen bych byla ráda, znala jasnou odpověď :) Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 19.75 (?), 19.5.2011 23:39

Ano.

Z kořenů samičí (tedy plodné) rostliny Vám vyraší vždy zase jen samičí výmladky.

Z kořenů samce (opylovače) vyrostou zase jen další samci.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Zdeněk Dukát - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 62.215 (?), 13.1.2008 13:34

Rakytník je bezva, ale vyžaduje dost místa. Odnožují převážně samčí rostliny. 1 samec na 3 samice. Plody můžete sbírat za mrazu, ostřiháváním větviček s plody. Já tyto větvičky dávám zmrznout do mrazáku. Po namrazení odrolím na mísu. Po rozmrznutí protlačuji přes silonové síto. Vznikne jakýsi protlak. Jako včelař, ho zapracovávám do medu. Tím se konservuje. Med se trochu tak naředí, je možno jej přidávat do čaje, /50C!!/ nebo konzumovat přímo. Med má navinulou chuť. Jak se píše, rakytník má 50X více vitaminu než pomeranč. Je to rostlina s nejvyšším obsahem vitaminu C na naší planetě. S pozdravem zdendukat@volny.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 13.1.2008 14:59

Jestli je rakytník opravdu rostlina s nejvýšším obsahem vitamínu C nevím, ale vím najisto, že chuťově jsou jeho plody jen pro opravdu silné nátury, v tomto se rakytníku vyrovná snad jen mochyně a planá trnka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 136.16 (?), 14.1.2008 9:12

V 80. letech minulého století v NDR prodávali rakytníkový sirup. Ředil se vodou v poměru jako u ostatních sirupů. Měl zvláštní vzhled, jako by na něm plavala mastná oka. Chuť měl příjemně nakyslou a zřejmě to byla vitamínová bomba. Možná jako dnešní šumivé vitamíny, jenže přírodní. Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 221.138 (?), 14.1.2008 11:44

Dobrý den. Výrobky z Rakytníku můžete koupit i dnes. Většinou je nabízejí prodejny se zdravou výživou, nebo jak si to říkají. V bývalé NDR se pěstováním hodně zabývali. Od nich pochází velmi známé šlechtění Polmix. Ale největších úspěchů zřejmě dosáhli v bývalém Sovětském svazu. Dodnes jsou výtažky z Rakytníku nezbytnou součástí stravy pro kosmonauty. Je ale zajímavé, že meruňky taky. Mají vynikající nutriční hodnoty. Pohodu přeje Stanislaw:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 107.124 (?), 8.6.2008 17:59

Dobry den, pred 14 dny jsem mela moznost koupit bio sirup, z rakytniku, na medobrani, jeste jej mam v lednici... neni to vylozene sirup, ale silna kyselo sladka stava, vhodna i pro deti po naredeni s vodou (slazeno fruktozou),presne tak, jak sam popisujete... Chutove je velmi zvlastni a kdyz jsme byly s manzelem na svatebni ceste v j.Cechach, tak jsem tam jeden ker objevila, bohuzel na soukrommem pozemku... mela jsem chut jej tam odrbat..ale uz jsem mela v kosiku 5kg sipku a pred sebou dva dny prace se sipk.marmeladou... :-) uff... doted na to vzpominam...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Zdeněk Dukát - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 62.215 (?), 14.1.2008 13:47

Samotné plody jsou kyselé, za použití medu, nebo cukru jsou naprosto snesitelné, Některé léky jsou při rozkousání rovněž pro silné nátury. Srovnávat rakytník s plody trnky je skutečně přehnané. Rakytník používáme především pro jeho ojedinělé množství vitaminu C.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika