Prostokořenné maliny?



host - 175.123 (?) 
21.11.2014 2:16, zobrazeno: 8784x

Z ovocné školky Strážnice přišly maliny bez kontejneru, prostokořenné, i když jsem si je objednával v kontejneru. Je to problém? Chytnou se?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 223.242 (?), 21.11.2014 3:01

Ono by bylo v podstatě jedno, jestli by byly kontejnerované v říjnu nebo bez kontejnerování zaslané tak jak jste je dostal. Je dokonce lepší mít prostokořenné odesílané do týdne od vyorání než kontejnerované se zanedbanou zásilkou.  Hlavně si nafoťte stav kořenů detaily "barvy" na řezu po ostříhání poškozených konců (nebo po zkrácení nejsilnějšího o cca 1 cm). Po nafocení je na cca 12-24 hodin namočte aby natáhly vodu (vydýchanou od vyorání) a sázejte. Pokud jste kupoval za ceny do 40,-Kč/výhon pak nemá cenu reklamovat cenový rozdíl mezi prostokořennou a kontejnerovanou variantou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.227 (?), 21.11.2014 6:06

Pane Stando, Vy jste snad maliny nikdy ani nesázel.Na malinách z kořenů není co zkracovat.Dokonce není ani podmínka aby malina měla nějaké zvlášť vyvinuté kořeny.Musí mít vyvinutý podzemní pupen, nic víc.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 18.68 (?), 21.11.2014 7:08

Dobrý den. Rozhodně se zastanu pana Standy. Většinou na každé prostokořenné sazenici je zbytek toho silného kořene, který původně vedl k matečné rostlině, takže ten se fest zakrátí, ale hlavně rostlina musí mít kořeny. Po zasazení ty kořeny ještě okamžitě fungují do doby, než zcela zamrzne. Bez kořenů by výhon byl k ničemu a nepřečkal by zimu. Je to dva dny, co jsem si ze šlechtitelské stanice v Jeseníkách dovezl pro rozšíření svého sortimentu jejich výpěstky malin a jsou zcela ukázkové s nádherným kořenovým systémem. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 182.227 (?), 21.11.2014 7:23

Může být, neříkám,že to není dobré, ale jak jsem psal výše, u malin to není podmínka.Nové šlahouny rostou právě z podzemního pupenu.Kdyby na to došlo, malina vyroste i z prutu, který nemá žádné kořeny.Stačí ten pupen.A přezimuje taky.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 182.227 (?), 21.11.2014 7:54

Jo, ještě poznámka.U maliny zbytek kořene, pokud je, většinou však není, škoda jakkoliv zkracovat.I tento kořen na jaře obrazí novými šlahouny.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 21.11.2014 8:19

Pokud bych měl sazenice vlastní, odstřihnu jen nezbytně výrazně poškozené. Kupovaná sazenice by již měla být takto zastřižena a tedy další zkrácení je pro to zjištění, nakolik je zaschlá. Pokud po odstřižení 1 cm najdu mrtvou tkáň a dám sem foto detailu i celé rostliny, tak se dozvím jestli to má cenu sázet a reklamovat nebo jen zaslat do Strážnice vyjádření nespokojenosti.

Když jde oddenek z půdy do půdy během jednoho dne, může vypadat jako řízek, ale u sazenice prodávané po kusech by tomu tak být nemělo.

Jinak perlička : v královéhradeckém Kauflandu měli koncem října polské maliníky z březnového závozu (od té doby nezalévané). No, lidi to nekupovali i když u toho byla sleva 50% (ze 126,- na 52,90Kč).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 21.11.2014 9:44

Řízek a sazenice maliny s pupenem je každé něco jiného.Jak má vypadat sazenice maliny přeci řeší nějaký předpis a já jsem ho jen částečně citoval.Kořeny opravdu nejsou podmínkou.Ale tak maliny se s kořenama běžně prodávají.

Je dobré, že se snažíte lidem poradit.Ovšem máte natolik široký záběr, že samozřejmě pak může dojít k tomu, že někdy prostě radíte ne třeba úplně chybně, ale jde to i jinak a někdy třeba líp. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 140.188 (?), 30.11.2014 14:24

Přišly mi postokořenné maliny ze Sempry V. Losiny jen tak pohozené v krabici a shodou okolností byly na cestě a poště 6 dní. Sázel jsem až za další týden a chytly se všechny. V mezičase na den do vody a pak jsem jim vyrobil blátíčko ve kterém za 4 dny napučely. Rybízy a angrešt taktéž. Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika