Prosím o radu jak zastříhnout angrešt a rybíz



Stránky: 1,  2   
Ferneti - (1) - 218.214 (?) 
4.3.2013 17:16, zobrazeno: 22185x

Dobrý den, "zdědil" jsem keřík angreštu, keřík červeného rybízu a dva keříky kanadských borůvek. Jelikož jsem úplný amatér (ikdyž pro věc nadšený) nevím si rady, jak zastřihnout tyto keříky, aby byly zdravé a měli co nejvíce plodů. V příloze jsou fotky těchto keříků, jsou 6 let staré, vysoké cca 80-100 cm. Moc vám děkuji za radu :-)

rybíz
rybíz
angrešt
angrešt
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.2 (?), 4.3.2013 17:42

Je jaro! Už začínají dotazy na stříhání a řezání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 12.162 (?), 4.3.2013 18:24

Do toho rybízu už mělo být šáhnuto před 2 roky a to tak, že se u země odstřihnou něktré ty jakoby starší a méně perspektivní a tento řez nastartuje výhony nové ze země. Rybíz nejlépe rodí na dvouletém dřevě. Je to výhon dlouhý vyhnaný v jednom roku a v druhém je celý obypán hrozny. Poté se už přírustky na této větvi zkracují a hrozny se zmenšují. Když jsem pěstoval dříve, tak jsem ponechával větve tak 3 max. 4 roky. Jinak je to "drobotina". Zde na obrázku vidím problém, chybí "dorost".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.186 (?), 4.3.2013 19:36

První, co bych udělala, bych do toho keře rybízu do středu nahrnula malý kopeček zeminy, aby bylo zakryté to rozvětvení keře dole. Během roku by tam potom měly vyrazit nové výhony, ze kterých později budete mít nové větve. Protože tyhle staré větve jsou už dost přestárlé, zkusila bych je jen trochu (tak o 20-30cm) pokrátit k nějaké nižší větvičce. Až vyrostou nové pruty, tak ty staré půjdou pryč.

S keřovým angreštem zkušenost nemám (mám stromkový), ale podle všeobecných zásad bych vystřihla větvičky směřující dovnitř do keře, případně křížící se - kvůli lepší přístupnost. Dále se u angreštu zkracují loni narostlé konce větviček tak, aby zůstaly na každé 2-4 pupeny, poslední ponechaný by měl směřovat ven z keře - tím směrem poroste další větvička.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 149.42 (?), 4.3.2013 20:57

Dobrý den. Dovolil bych si částečně nesouhlasit ohledně „přestárlosti“ větví keře rybízu. Domnívám se, podle specifického růstu, že se jedná o odrůdu Korál. Stáří keře odhaduji na cca 3 sezony na stanovišti. To není přestárlý keř. Bujný růst nových dlouhých výhonů lze u této odrůdy očekávat stěží. Pěstování, řez této odrůdy popisuje její šlechtitel (Sempra Velké Losiny). Stejné stáří bych typoval i u keře angreštu. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Reniii - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (621) - 99.57 (?), 18.2.2014 22:21

Jak by jste prosím zkrátili tento černý rybíz? Přidám ještě fotku červeného na který nebylo šáhnuto co jsem tady sad.

Nenádávejte mi prosím, já jsme přes kytičky a zeleninu ale už se na to nemůžu dívat... přítel na to pr*í a já s tím nemám žádnou zkušenost frown.

Díky.

černý
černý
červený
červený
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 18.2.2014 23:34

na černý nemusíte sáhnout, zato červený bude chtít radikálně zmladit.

U červeného ostříhejte kosterní větve v místech, kde se začínají z vodorovné sklápět do převisu na první nejbližší rozvětvení směrem ke kmínku, aby jako koncová zůstala větvička co jde nahoru. Pak dejte fotku a budeme pokračovat.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 19.2.2014 8:46

Přivázal bych stromky ke kůlu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Radek07 - (6) - 69.24 (?), 22.5.2014 16:56

Dobry den jsem zacatecnik a chtel bych poprosit o radu ohledne angrestu a rybizu.Zasadil jsem angrest a rybiz(v polovine brezna 2014) maji asi 15 cm kminek a z toho kminku mi odspodu roste 5 vetvicek do vysky 40 cm, a chtel bych se dozvedet kdy ho muzu poprve zastrihovat.Predem dekuji za kazdou uzitecnou radu a preji hezky den.Prikladam foto

angrest a rybiz
angrest a rybiz
rybiz
rybiz
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.2 (?), 22.5.2014 19:54

Dalších 5 roků nestříhejte nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika