Proč neplodí maliník?



host - 117.60 (?) 
4.7.2014 17:43, zobrazeno: 11454x

Před třemi lety jsem v zahradnictví koupila žlutý maliník, ale ještě ani jeden rok neplodil. Každý rok na jaře, jak bylo napsáno v návodu, maliník ostříhám, letos už je krásně rozrostlý, zdravý, ale úroda pořád žádná. Ani jeden kvíteček. Můžete mi poradit, co s tím?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 38.136 (?), 4.7.2014 18:24

A stříháte ho správně? Maliník plodí na loňských výhonech. Ty, co Vám letos vyrostou, se na jaře zakrátí a budou kvést, odplodí a pak uhynou. Zakrátí se podle potřeby, aby zůstal pěkný, silný prut cca 1,5 - 2 metry dlouhý. Čili odstraní se jen ten tenký vršek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 142.116 (?), 5.7.2014 7:48

Postup, který tazatelka provádí, je správný v případě remontantních, "stáleplodících" maliníků. Ty přinesou úrodu (i) na letošních výhonech.

Kukyho postup je platný pro jednouplodící odrůdy maliníků (ale asi i u remontantních je možný).

Pokud se nepletu, pak obvykle pěstovaná odrůda žlutých malin (na jméno si nevzpomenu) patří mezi remontantní odrůdy, plodí prakticky až do zámrazu, a tazatelčin postup by tedy měl být správný. Ale třeba má nějakou jinou, jednouplodící odrůdu.

Doporučení (zvláště pokud maliny letos až do zimy opět nepřinesou ani ň): pro příští rok zvolit Kukyho metodu střihu

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.2 (?), 5.7.2014 7:59

Jde o to, že nevíme, co tazatelka vlastně stříhá a jak. Múže být takový způsob střihu, že nazaplodí ani jeden z druhů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 117.60 (?), 5.7.2014 13:35

Upřesňuji tedy dotaz, jedná se o remontantní odrůdu maliníku a stříhala jsem jej podle návodu tak, že jsem vzala všechny výhony až u země. Nejsem žádný velký pěstitel, ale zatím všechno, co jsem zasadila či zasela, vždy plodilo. Jen tenhleten zpropadený maliník si nedá říct. Renata 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.21 (?), 5.7.2014 13:46

Pokud to máte remontantní a sestřihla jste ho, tak bude plodit až na nově vyrostlých prutech koncem léta.

Osobně na podzim na nových odplozených prutech odstřihnu jen odplozený vršek a pruty nechám na další rok, pak plodí začátkem léta. Po sklizni je odstraním úplně. Koncem léta pak plodí ten rok narostlé nové pruty...

Pokud ho zastřihnete tak, jak jste udělala, máte sice větší podzimní úrodu, ale začátkem léta nic.        Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 117.60 (?), 5.7.2014 13:52

Děkuji Vám za povzbudivou odpověď. Třeba se konečně jednou těch malin dožiju :-) Renata

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.21 (?), 5.7.2014 13:53

ps - pokud to máte remontantní a řežete je u země (na jednu větší úrodu koncem léta), dělá se řez na podzim, ne na jaře (jestli to není důvod k neplození, protože pak si vlastně všechno uřežete...)           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 117.60 (?), 5.7.2014 20:41

Děkuji Vám moc za cené rady. Už se těším na příští rok :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika