Problémy s plodností morušovníku



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 247.62 (?) 
23.1.2009 2:35

Dobry den, samozrejme, ze z morusi se necha palit ;-)

V urcitych castech Kavkazu s oblibou pali z morusi "vodka", tzv. tutovaja vodka, zkracene "tutovka", opravdu se jmenuje takhle :-). Nazev je podle ruskeho tutovnik (= moruse).

Nevim presne, jak ji tenkrat ten chlapik vyrabel, ale bylo to jedno z nejlepsich piti, co jsem kdy v zivote ochutnal... rozhodne to zkuste!!, a dejte vedet :-), sam byl byl zvedav...

Jen tak pro zajimavost, z morusi se tez dela (opet minimalne na Kavkaze) zahusteny sladky sirup, neco na zpusob povidel (ale stale jeste v tekutejsim stavu nez povidla), tez jsem si to velmi oblibil...

Doufam, ze to bude nekoho inspirovat :-)

S pozdravem,

Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
host - 59.171 (?), 21.5.2010 20:16
Zdravim, mohl bych naockovat morusi bilou ockem z moruse previsle s cernymi plody?Take mam morusi velkou asi 2m, hromada kvetu a plody nikde.previslou mam z druhe strany chalupy a plodi v pohode.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 7.1.2011 22:30

Forketovo očkování moruší se dá provádět v březnu lednovými rouby. Pokusně jsem zkoušel vloni na mladé větvi starého stromu a šlo to. Letos zkusím na semenáčcích. Letní očka mi venku nepřežila zimu. Šlo by to snad v nádobě s méně mrazivým zimováním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 187.17 (?), 13.1.2009 10:19

Súhlasím s tým, že moruše bývajú samoopelivé (česky samosprašné). Vysvetľovalo by to fakt, že často pomerne dobre plodia aj osamotené stromy, pri ktorých nie je veľa zdrojov na cudzoopelenie. Možno je problém v tom, že Váš strom vytvára iba samčie kvety. Moruše bývajú spravidla jednodomé (obe pohlavia na jednom strome). Vyskytujú sa ale niekedy medzi nimi stromy len so samcimi kvetmi, prípadne len so samičími. Pokiaľ bol Váš strom vypestovaný zo semena, tak sa mohlo stať, že vytvára len samčie kvety. Samičie kvety su malé, zelené a podobné plodom. Samčie vyzerajú trochu inak a sú nápadnejšie. Odporúčam si niekde pozrieť ako vyzerajú. V prípade, že mám pravdu by možným praktickým riešením naštepiť vrúble (rouby) z plodiaceho stromu. Ešte úspešnejšie býva vraj (prý) očkovanie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 239.202 (?), 8.2.2009 9:04
Moruši černou mám třetím rokem, roste ve Frýdku-Místku na jižním svahu. Dva roky již sbírám - tedy všechny okolojdoucí děti - relativně bohatou úrodu. Podotýkám, že mám jen jeden stromek a ne dva.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.98 (?), 14.5.2015 10:03

Já si loni bohužel nevšiml u své údajně bílé moruše že má pouze samčí květy (pokud se nejdná o dvoudomou Morus rubra?) a na přesazení už by byl potřeba bagr. Tak zvažuji příští rok přeroubovat. Poradí někdo, zda lze roubovat klasicky na jaře za kůru? Případně uvítám doporučení, kde sehnat vhodné rouby (ostravsko). Fotky- pro srovnání samčí jehnědy mé "bílé" a samičí květenství opodál vysazené Morus Kagayama od Starkla

samec
samec
samičí květ M. kagayama
samičí květ M. kagayama
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 160.6 (?), 30.5.2010 12:34

Uz jsem v zivote videl hodne stromu kvest, ale jeste nikdy sem nevidel na jednom strome kvety samci i samici a to vcetne trnavske. Ze semen se pestuje snadno vyset na podzim a hned na jare nasipat vanis protoze slimaci se po tom muzou utlouct. No a pak to huste sadit a pak vykacet samce.Plodi i bez opleni jen semena jsou hlucha-prazdna. Da se mnozit pry rizkovanim-letos skousim po prve, 100procentne hrizenim a sam sem nekolik stromku proste rostrhl na pul po delce-uz jsou z nich pekne stromi. Par slov o vyuziti.Me chutnaji moc sirove.Na slovensku s toho pali-z bielich malin-chutna to medove. Vyribi se vino- Vinum moratum a sirup-Sirup mororum stredoveke leky hlavne na zacpu. V knize plody parkovich a divokych rostlin je citovan sovetsky pokus s lecbou srdecnich chorob 0,5 kg morusi dene se zajimavimi vysledky. Moruse obsahuji az 18 procent cukru -bile-vysazuji se na dvorech pro drubez na brezich ribniku pro kapry jsou velmi vyzivne. Hlavne si nekupujte jeden semenac to je uspech tak na pul na pul. Hodne uspechu a pozor je to obr. Kadsura@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 180.10 (?), 5.1.2011 17:28

Moruše bílá je velmi léčivá z listů a větviček uvařený čaj snižuje vysoký krevní tlak a plody zlepšují zrak a léčí různé oční choroby. Podrobně o tom píše profesor Pavel Valíček ve své vynikající knize Léčivé rostliny Číny a Vietnamu. Mám v úmyslu si také tento léčivý stromek pořídit mám však obavy když čtu o cizosprašnosti že se mi na zahrádku víc jak 1 rostlina nevejde. Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 43.112 (?), 1.6.2015 7:53

Mám moruši bzeneckou v podhůří novohradských hor na jihu Čech 630m nad mořem, takže celkem studené klima. Protože mám na zahradě krtky nabo hryzce, je neustále podrytá, takže spíše živoří a každý rok se na jaře vymlazuje. Na nových výhonech je u skoro za každým listem velmi chutný a sladký plod a bez problému dozraje. Musí se pouze hlídat čas zrání, protože morušky samy po uzrání rychle opadají. Protože v okruhu mnoha kilometrů není žádná jiná moruše, je toto ovoce prokazatelně samosprašné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika